Hrvatska, more, Srbija.
Reči koje bi većina onih u Srbiji koji nameravaju da letuju u Hrvatskoj ukucala u pretraživač Gugl (Google).
A između ponuda turističkih agencija i opisa plaža i sunčanih gradova Gugl će izbaciti i mnogobrojne pozive političara iz Srbije da se ne letuje u Hrvatskoj. Kao posledica toga, na Internet forumima građani Srbije pitaju se da li je bezbedno letovati u Hrvatskoj.
Hrvatska, koja se graniči sa Srbijom, uz ostrva obuhvata preko 6.000 kilometara obale Jadranskog mora. Uz svoju mediteransku klimu privlačna je za milione turista.
Međutim, ne i za neke od političara iz Srbije.
Šta je rekao Vučić?
Naime, ako odlučite da iz Srbije na Guglu pretražujete odmor u Hrvatskoj, već na prvoj strani se može pojaviti izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića u kojoj je 12. avgusta rekao da "dok je živ neće ići u Hrvatsku na more".
Nakon prve stranice Gugl pretrage, ovakve izjave od strane srpskih političara sve su vidljivije.
Gugl rangira rezultate uz pomoć algoritama koji pri pretrazi razmatraju mnoge faktore, uključujući reči upisanog, relevantnost i upotrebljivost stranica, stručnost izvora, lokaciju sa koje je zahtev unet, kao i podešavanja.
Iako na prvim stranicama preovladavaju ponude turističkih agencija za letovanje u ovoj državi, izjava političara nema malo.
Tako se pojavljuje izjava premijerke Srbije Ane Brnabić iz avgusta koja objašnjava zašto je 2010. godine letovala u Hrvatskoj, potom izjava gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića istog meseca koji "nikad neće razumeti Srbe koji su u Hrvatskoj".
Prikazuje se i izjava poslanika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića koji je nedavno svojim stranačkim kolegama poručio "da mu se ne javljaju ako letuju u Hrvatskoj".
Kako ovakve izjave utiču na odluke o letovanju?
Darija Stjepić dvadesetpetogodišnja novinarka iz Srbije naglašava za Radio Slobodna Evropa (RSE) da izjave političara u Srbiji ne mogu ni na koji način da utiču na njenu odluku da li će letovati u Hrvatskoj.
"Prvenstveno zato što nemam neko preveliko poverenje u domaće političare i zato što ne mislim da su autoriteti na osnovu čijih bih ja izjava možda kreirala neke svoje stavove i donosila odluke, i verujem da je takva situacija sa većinom mladih u Srbiji", smatra Stjepić.
Ona takođe smatra da izjave političara nemaju mnogo uticaja na odluke onih koji su se za letovanje u Hrvatskoj već odlučili.
"Čini mi se da ukoliko neko već odluči da letuje u Hrvatskoj i onda guglanjem pokušava da dođe do nekih informacija šta da vidi i obiđe, da će mu se te izjave svakako prikazati u rezultatima, ali da neće imati previše uticaja, odnosno da neće odgovoriti neke ljude od toga da letuju u Hrvatskoj ako su već tako odlučili", ističe Stjepić.
Ipak, ona veruje da izjave doprinose postojanju straha kod građana Srbije da posete susednu Hrvatsku.
"Takve izjave doprinose održavanju tog konstantnog narativa kako se srpski turisti u Hrvatskoj osećaju nebezbedno, nesigurno, nezaštićeno, kako su dočekani kao neprijatelji – što apsolutno nije tačno", objašnjava Stjepić.
Neistine o letovanju u Hrvatskoj u srpskim medijima
Upravo je strah taj koji se podstiče nekim od članaka u Gugl pretrazi.
Tako se u tekstu tabloida "Alo", objavljenom 25. jula pod naslovom "Idete u Hrvatsku na more i skupo plaćate da vas biju", tvrdi da je letovanje u susednoj državi "mač sa dve oštrice", navodeći da postoji mogućnost da turisti budu napadnuti.
Pitanja o iskustvu se, pored na Guglu, mogu naći i na društvenoj mreži Reddit. Tako je na pitanje jedne korisnice ove mreže da li je pametno da tri devojke idu same u Hrvatsku bilo različitih odgovora, pretežno pozitivnih.
Vaš browser nepodržava HTML5
S druge strane, na Fejsbuk (Facebook) stranici "Volim Vojvodinu" podeljen je tabloidan tekst pod nazivom '"UBIJ SRBINA: Jezive pretnje Srbima na hrvatskom primorju?". U komentarima ove objave mogu se pročitati različita mišljenja.
Od onih u kojima se izričito predstavlja stav da u Hrvatsku ne treba ići, do onih koji tvrde da nije istina da srpski turisti tamo nisu dobrodošli.
Tako se jedan od komentara oslanja upravo na izjave srpskih političara:
"Zar i vi kao gradonačelnik Novog Sada!?", napisao je jedan od korisnika, aludirajući na izjavu, aludirajući na izjavu čelnika glavnog grada Vojvodine da "nikada neće razumeti Srbe" koji letuju u susednoj Hrvatskoj.
Darija Stjepić se ovog leta odlučila za putovanje u susednu državu, jer njena drugarica radi tamo tokom letnje sezone. Plan joj je da je još jednom poseti, jer kako kaže, iskustvo je veoma prijatno, a doček velikodušan.
"Tamo ukoliko čuju da pričate na nekom od naših jezika dobijete popust, pošto su cene dosta visoke i iznad našeg standarda, jer su turisti većinom stranci – ali nas ne gledaju kao strance", objašnjava Stjepić.
Ana Ninković, dvadesetpetogodišnja diplomirana profesorka jezika i književnosti iz Beograda već je bila u Hrvatskoj kada su mediji krenuli da objavljuju izjave srpskih političara.
"Baš sam ih čitala svojim prijateljima Hrvatima koje sam tamo upoznala, pa smo se zajedno smejali na te izjave, i zaključili: Pa dobro, njegov (Vučićev) gubitak", rekla je Ninković za RSE.
Ona se za Hrvatsku odlučila jer je želela da je poseti, baš zbog internet pretrage, gde joj se ova država učinila "prelepom".
Tako je 12 dana provela u Dalmaciji, gde je doputovala sama.
"Prelepo more, super ljudi, super provod", poručuje Ninković i dodaje da izjave političara na nju svakako ne bi uticale.
"Ja prosto polazim sa potpuno druge tačke, a to je da me ne interesuje ta regionalna netrpeljivost. Ja volim da se družim sa ljudima iz regiona zato što mi je prosto zanimljivo to neko deljenje iskustava, mišljenja i sličnog mentaliteta", kaže Ninković.
Ipak, smatra da izjave političara nisu te koje nužno utiču na građane Srbije da odluče da letuju negde drugde.
"Mislim da postoji jedan dobar deo našeg stanovništva koji ne želi da ide tamo iz tih nekih sličnih pobuda kao i Vučić, a neki ne žele da idu iz straha", zaključuje Ninković i naglašava da ona u Hrvatskoj nije doživela nikakvu neprijatnost.
Pročitajte i ovo: Empatija za sve stradale, poruka sa obljetnice stradanja Srba u 'Oluji'
David Gruhonjić, dvadesetčetvorogodišnji master student saobraćaja iz Novog Sada svoje leto provodi u Rovinju.
"Neko ko misli da će mu se nešto loše desiti, što sasvim izvesno neće, svakako će odustati od letovanja u Hrvatskoj, i izjave Vučića, Vučevića i ostalih će samo doprineti u njegovom uverenju da on ne treba da dođe. S druge strane, nekog ko je već odlučio, njemu će to samo biti smešno", smatra Gruhonjić.
Kako kaže, već godinama letuje u Hrvatskoj, i smatra da će se odnos između Srba i Hrvata još više poboljšati u budućnosti.
"Ja mislim da jednostavno to (izjave političara) ne utiče ni blizu dovoljno na one ljude koji ispravno razmišljaju i koji veruju statistici i podacima o tome da zaista jeste sigurno u Hrvatskoj, bez obzira odakle turisti dolaze", ističe Gruhonjić.
Broj turista iz Srbije u Hrvatsku ipak samo raste
Iz Hrvatske turističke zajednice ističu da se broj srpskih turista do sada samo povećavao.
"Prema podacima sustava eVisitor, srpski turisti su u dosadašnjem dijelu godine (sredina avgusta) u Hrvatskoj ostvarili 150.000 dolazaka i 935.000 noćenja. U usporedbi s prošlom godinom to je rast od 45 posto u dolascima i 24 posto u noćenjima, dok u usporedbi s rekordnom 2019. godinom navedeno predstavlja rast od 19 posto u dolascima i 14 posto u noćenjima", ističu iz Hrvatske turističke zajednice za RSE.
Kako dodaju, najpopularnija mesta bila su Istra, Splitsko-dalmatinska županija i Kvarner.
Prema njihovim podacima, sredinom avgusta u Hrvatskoj je boravilo oko 13.000 turista iz Srbije, a istakli su da "svi ovi pokazatelji ukazuju na pozitivne trendove s tržišta Srbije".
Slične podatke Radiju Slobodna Evropa (RSE) dostavilo je i Ministarstvo turizma i sporta Hrvatske, naglasivši da su tokom poslednjih godina gosti iz Srbije "među najbrojnijim stranim turistima u Hrvatskoj".
Pročitajte i ovo: Potpisana deklaracija o saradnji Srba iz Hrvatske i Hrvata iz SrbijeŠta su govorili srpski političari?
Izjave zvaničnika Srbije o letovanju u Hrvatskoj krenule su na obeležavanju stradanja Srba u akciji "Oluja", kada je pomenuti gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević izjavio da "nikad neće razumeti Srbe koji su danas u Dalmaciji, Istri, na ostrvima, na odmoru".
"Mora da je gadno i prilično neprijatno da sutra budete Srbin u Dalmaciji ili negde na odmoru na Jadranskom moru u Hrvatskoj jer će oni sutra da slave i pričaju da su pobedili preteravši Srbe. Jedino da gnjurate celi dan, da uzmete veliku bocu kiseonika, da idete pod more i da se pravite da se to ne dešava i da su oko vas baš pristojni ljudi", rekao je 4. avgusta Vučević.
Nakon toga je poslanik SNS-a Vladimir Đukanović uputio poruku svojim stranačkim kolegama, rekavši da mu se "ne javljaju ako letuju u Hrvatskoj".
"Svako ko je član SNS-a, a plaća turističke aranžmane, vezove i tome slično u Hrvatskoj, nema potrebe da mi se javlja, niti sa mnom da se pozdravlja. Dakle, podvlačim, ko uplati tamo letovanje, ima vez za čamac, jahtu… Nema razloga takav sa mnom da razgovara. Nemam šta sa njim da pričam", napisao je Đukanović na svom Tviter nalogu 8. avgusta.
Potom je 9. avgusta Ana Brnabić, kako bi objasnila zašto je ranije letovala u Hrvatskoj, istakla da je nasledila imovinu u toj zemlji.
"Ja imam u kuću u Hrvatskoj, na ostrvu Krku. Moj deda, otac mog oca je sa Krka, tako da imam svoju kuću tamo. Poslednji put sam tamo bila 2016. godine, od kad sam ušla u vladu, kao ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu, nisam išla u svoju kuću", navela je ona.
Brnabić je istakla da "u ovom trenutku oseća" kako za nju, kao predsednicu Vlade, nije dobro da letuje u Hrvatskoj.
"Deo moje porodice je svakako išao i letovao tamo. To je moj lični, privatni osećaj i mislim da to ne moram da objašnjavam", rekla je Brnabić.
Pročitajte i ovo: Most: Da li je gore biti Srbin u Hrvatskoj ili Hrvat u Srbiji?Najzad je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 12. avgusta, rekao da "dok je živ neće ići u Hrvatsku na more", ali i da ne zamera građanima Srbije koji odmor provode u susednoj državi.
"Oni (građani) koji već letuju tamo su time iskazali svoj stav o svemu. Moj stav je da ja tamo ne bih letovao i to je u redu, svako ima svoje mišljenje, i to je suština demokratskog društva", rekao je Vučić za TV Prva.
Srbija pokušava državnim merama da zadrži turiste u zemlji, te od kraja juna nudi vaučere u vrednosti od 15.000 dinara (oko 130 evra) za odmor u državi.
Ovo je druga tura turističkih vaučera, nakon što su početkom 2022. pušteni vaučeri u vrednosti od 5.000 dinara (oko 45 evra).
U svrhu promocije turističkih destinacija u Srbiji, predsednik Aleksandar Vučić od početka juna objavljuje na svom Instagram profilu jednom nedeljno pobedničku fotografiju konkursa "Naša najlepša Srbija".