U Srbiji se 17. decembra dogodilo još jedno ubistvo žene, a prema podacima FemPlatz organizacije radi se o 26-om slučaju femicida od početka godine.
Kako navodi Policijska uprava Smederevo, muškarac (67) iz okoline Velike Plane u centralnoj Srbiji uhapšen je zbog sumnje da je ubio suprugu.
Kako se sumnja, ubio je suprugu (65) u porodičnoj kući iz lovačke puške, a kako navodi policija, utvrđeno je da je imao dva promila alkohola u organizmu.
Određeno mu je zadržavanje do 48 sati nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti priveden višem javnom tužiocu u Smederevu, navode iz Policijske uprave Smederevo.
Iz FemPlatza, udruženja građanki koje zagovaraju spriječavanje i iskorenjivanje diskriminacije i nasilja nad ženama i devojčicama, pitaju se da li je počinilac imao dozvolu za oružje kojim je ubio suprugu.
“Istovremeno, država nam konstantno ne daje odgovore o preduzetim koracima u utvrđivanju propusta nadležnih organa koji dovode do smrti žena, a narodni poslanici i poslanice, osim malobrojnih, ne odgovaraju na naš zahtev da se uspostavi nacionalno telo za praćenje femicida (Femicide Watch)”, pišu iz FemPlatza na Twitteru.
Svake godine u Srbiji više desetina žena bude ubijeno u porodično-partnerskom nasilju.
Tačan broj nije poznat. Nevladin Autonomni ženski centar podatke objavljuje na osnovu medijskih izveštaja koji su jedini javno dostupan izvor informacija, a dodatno se prikupljaju od institucija koje se bave zaštitom žena od nasilja.
"Pišemo dopise Centru za socijalni rad i policiji, tužilaštvu, da pitamo da li je bilo ranije prijavljivanog nasilja, ako je bilo kako su postupali i to, jer nama je to takođe bitno. To šalje isto poruku, jer kada žene koje su aktuelno žrtve, kada čitaju medijski izveštaj i kada čitaju to da je žena prijavljivala, a da je na kraju završila ubijena, vama se žrtve povlače, vama žrtve gube poverenje u sistem", rekla je nedavno za RSE podcast Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.
Istraživanja pokazuju da velikom broju slučajeva femicida u porodičnom kontekstu prethodi dugogodišnje nasilje u porodici.
O takvom jednom slučaju smo na Radiju Slobodna Evropa pričali nedavno u podcastu Mozaik života gdje je svjedočio sin žene koju je nakon 40 godina zlostavljanja ubio suprug.
Vaš browser nepodržava HTML5
Međunarodne organizacije kažu da je dom ustvari najnesigurnije mjesto za ženu jer većinu slučajeva femicida i nasilja počine njihovi partneri.
Prema podacima istraživanja "Društveni i institucionalni odgovor na femicid u Srbiji" kojeg su radili Kuća rodnih znanja i politika, FemPlatz i Ženski istraživački centar, skoro svaka peta žena bila je žrtva proganjanja od članova porodice.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković nedavno je u RSE podcastu rekla da je neophodno da se problem femicida tretira kao jedan od najvećih problema u Srbiji.
"Onda se u skladu sa tim odvajaju i resursi i ozbiljni akteri koji imaju iskustvo i znanje da se uhvate u koštac, ali i da se odvoji dovoljno resursa za borbu protiv ovog izuzetnog kompleksnog problema, da se dobro analizira šta sve škripi u sistemu", rekla je Janković za Mozaik života.
Srbija je je 2013. godine ratificirala Istanbulsku konvenciju, međunarodni sporazum Vijeća Evrope o spriječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Cilj Konvencije jeste nulta tolerancija na nasilje.
U Srbiji nasilje u porodici se može prijaviti na broj telefona 0800 100 600.
Postoji i SOS ženski telefon 0800 100 007 koji funkcioniše svaki radni dan od 10h do 20h. Broj policije u Srbiji je 192. Detaljnije informacije o tome kako prijaviti nasilje pronađite na ovom linku.
Na Radiju Slobodna Evropa u okviru sekcije 'Ženske sjenke' radimo na pričama o rodno zasnovanom nasilju i pokušavamo pronaći odgovor na to kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obiježenim traumom?