Kineska fabrika guma Linglong, koja je izgrađena u Zrenjaninu, gradu na severu Srbije, zvanično se otvara u petak, 13. septembra iako bar jedan od tri njena pogona radi već više od godinu dana - proizvodi i izvozi gume.
Pet godina dugu izgradnju ove fabrike pratile su optužbe u vezi sa lošim uslovima rada zaposlenih na izgradnji fabrike, sumnje na prinudni rad, prigovori na kršenje zakona u oblasti gradnje i zaštite životne sredine.
Zvanične reakcije kompanije na te optužbe bile su retke, a obezbeđenje kineskog investitora je u više navrata onemogućavalo novinarima i nevladinim organizacijama komunikaciju sa zaposlenima i prilaz fabričkom kompleksu.
O tome šta se dešava u fabrici koja je opasana zidinama visokim tri metra, a izgrađena na poklonjenom državnom zemljištu od gotovo sto hektara, uz 76 miliona evra odobrenih državnih subvencija, ne zna se mnogo ni neposredno pre ceremonije svečanog otvaranja.
Između ostalog nije poznato šta podrazumeva najavljeno pokretanje proizvodnje, imajući u vidu da prema istraživanju novinara RSE, od tri planirana proizvodna pogona fabrike u Zrenjaninu, jedan pogon nije izgrađen, drugi nema upotrebnu dozvolu, a u trećem je proizvodnja guma počela još pre godinu i po dana.
Pogon za proizvodnju guma za teretna vozila uveliko radi
Tokom 2023. gotovo u tišini, bez svečanosti i poseta zvaničnika, kineska fabrika Linglong je pokrenula proizvodnju guma za teretna vozila i autobuse.
Linglong je, kako se navodi u finansijskom izveštaju kompanije, tokom prošle godine proizveo i prodao gume u vrednosti od 3,3 milijarde dinara (oko 29 miliona evra).
Prema podacima međunarodne trgovinske baze Sinoimex, koje su analizirali novinari RSE, Linglong je tokom prošle godine izvozio svoje proizvode u Tursku dok su od marta ove godine, gume proizvedene u zrenjaninskoj fabrici izvožene i dalje u Tursku, kao i u SAD i Kazahstan.
Fabrika će proizvoditi 13 miliona guma godišnje
Pogon za proizvodnju guma za teretna vozila i autobuse koji je pušten u rad je jedan od ukupno tri pogona u kojima bi Linglong trebalo da proizvodi i gume za putničke automobile, teretna vozila, autobuse, industrijska i poljoprivredna vozila.
Satelitski snimci pokazuju da pogon za proizvodnju guma za industrijska vozila i poljoprivredne mašine još nije izgrađen.
Prema podacima iz Studije o proceni uticaja na životnu sredinu izgradnje proizvodnih pogona, ukupna planirana proizvodnja zrenjaninske fabrike guma Linglong je 13,62 miliona guma godišnje, odnosno oko 40 hiljada pneumatika dnevno.
Vaš browser nepodržava HTML5
Proizvodnja guma u Linglongu počela je pre nego što je pogonu za proizvodnju guma za teretna vozila i autobuse izdata upotrebna dozvola, pokazuje dokumentacija iz baze građevinskih dozvola Agencije za privredne registre (APR).
"Predmetni proizvodni pogon je, pre izdavanja upotrebne dozvole, bio pušten u probni rad", navodi se u odgovoru Gradske uprave Zrenjanina od 23.jula 2024.
Probni rad i otklanjanje nedostataka
Probni rad tokom kojeg je Linglong proizvodio i izvozio gume, odobren je zrenjaninskoj fabrici guma 19. maja 2023.
Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, tokom perioda probnog rada proveravaju se tehnički kapaciteti i usklađenost proizvodnje sa zakonima i propisima. Probni rad odobrava nezavisna komisija zadužena za tehnički pregled objekta, koju angažuje investitor.
Kako se može videti u dokumentaciji koju je RSE po zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja dobio od Gradske uprave Zrenjanina, tehnički pregled izvršilo je preduzeće za inženjering Servo Mihalj iz Zrenjanina.
U izveštaju komisije za tehnički pregled kojim je pogonu Linglonga odobren probni rad, između ostalog se navodi da "postoje nedostaci na objektu i unutrašnjim instalacijama ali da oni ne utiču na funkcionalnost i rad ove faze proizvodnje".
Probni rad je trajao godinu dana, nakon čega je u maju 2024. na osnovu novog izveštaja iste komisije, pogonu Linglonga odobreno izdavanje upotrebne dozvole uz ocenu da su svi nedostaci na instalacijama i u dokumentaciji, u međuvremenu uklonjeni.
Nepoznat uticaj proizvodnje na životnu sredinu
Tokom probnog rada, Linglong je bio u obavezi da Agenciji za zaštitu životne sredine dostavi izveštaje o merenju emisije zagađujućih materija u vazduh iz pogona u kojem je pokrenuta proizvodnja. Agencija do zaključenja ovog teksta nije odgovorila na zahtev novinara RSE da nam po zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja dostavi te izveštaje.
Informacije da li je početak proizvodnje guma u Linglongu uticao na kvalitet vazduha u Zrenjaninu, nismo dobili ni od grada Zrenjanina.
U izveštajima nezavinske komisije, na osnovu kojih je Linglongu odobren probni rad, navodi se da su pre i tokom probnog rada objekta izvršena merenja emisije zagađujućih materija u vazduh i da su rezultati svih merenja pokazali da nema prekoračenja graničnih vrednosti.
Za tretman emisija zagađujućih materija i neprijatnih mirisa u vazduh ugrađeno je šest filtera za prečišćavanje otpadnog vazduha koji emisiju zagađujućih materija dovodi ispod dozvoljenih graničnih vrednosti emisije, piše u izveštaju tehničke komisije iz maja ove godine.
U uzveštaju se ipak ne navodi kolike su vrednosti emisija izmerene i koliko je bilo merenja u uslovima rada pri najvećem opterećenju.
U blizini Linglonga ne postoji merna stanica za redovno praćenje zagađenja vazduha, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Zrenjanin.
'Nepostojeće' skladište otpada
Do objavljivanja ovog teksta Gradska uprava Zrenjanina, novinarima RSE nije dostavila informacije o tome da li je grad kontrolisao ispravnost vode koju fabrika guma nakon prečišćavanja ispušta u javnu kanalizaciju kao ni izveštaje Linglonga o postupanju sa otpadom.
Iz dva izveštaja komisije za tehnički pregled, u koje je RSE imao uvid, nije moguće zaključiti kako se i gde skladištio otpad iz fabričkog pogona Linglonga u kojem je pokrenuta proizvodnja.
Linglongu su dozvola za probni rad i upotrebna dozvola izdate na osnovu zaključka komisije da se neopasni otpad iz proizvodnog pogona odlaže na otvorenom skladištu otpada koje je organizovano unutar fabrike.
Međutim, Linglong koji je probni rad započeo u maju prošle godine, dobio je građevinsku dozvolu za izgradnju skladišta neopasnog otpada tek godinu dana kasnije, u junu 2024
"Uvidom u satelitske snimke utvrđeno je da je to skladište izgrađeno znatno pre podnošenja zahteva za izdavanjem građevinske dozvole", tvrde iz nevladine organizacije Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).
Vaš browser nepodržava HTML5
RERI je zbog sumnje u nelegalnu gradnju podneo krivičnu prijavu protiv Linglonga a takođe su uložili žalbu na rešenje da za skladište neopasnog otpada kapaciteta 700 kg na dan nije potrebna procena uticaja na životnu sredinu.
"Problem je što su svi ti postupci obesmišljeni jer dok vi odlučujete o žalbi i krivičnoj prijavi po godinu, dve dana, za to vreme objekat je već izgrađen bez ikakvih uslova koje bi sadržala saglasnost na procenu uticaja na životnu sredinu i mera koje sadrže građevinske dozvole", kaže za RSE Ljubica Vukčević, advokat u Regulatornom institutu za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).
Tvrdnje da je skladište otpada izgrađeno bez dozvole, Linglong je demantovao navodeći da se na snimcima iz vazduha ne vidi skladište već, kako su istakli, privremeni objekat “za montažu i izradu oplate”.
Ukoliko su ovi navodi kompanije tačni i ukoliko skladište nije izgrađeno pre izdavanja građevinske dozvole u junu 2024, ostaje nejasno gde je fabrika odlagala otpad tokom više od godinu dana rada postrojenja, pokrenutog u maju prošle godine.
Na to pitanje novinara RSE, iz Linglonga nisu odgovorili.
Fabrika izgrađena bez jedinstvene studije o proceni uticaja na životnu sredinu
Izgradnju kineske fabrike guma Linglong od početka je pratila zabrinutost javnosti zbog potencijalnog zagađenja životne sredine.
Kineska fabrika će milione guma proizvoditi u gradu u kojem je već 20 godina na snazi zabrana upotrebe vode za piće zbog prekomernog prisustva arsena i teških metala a kvalitet vazduha je, i pre početka rada gumare, svrstan u treću, najlošiju kategoriju – prekomerno zagađenog.
Iz organizacije RERI za RSE ocenjuju da je zabrinutost građana opravdana.
"Linglong počinje da radi bez akta o uslovima zaštite prirode. To je inicijalni akt koji su morali da dostave još uz podnošenje zahteva za izdavanje lokacijskih uslova", navodi advokat organizacije RERI Ljubica Vukčević.
Ona ističe da je fabrika Linglonga smeštena na samo dva kilometra od specijalnog rezervata prirode Carska bara a da je akt o uslovima zaštite prirode neophodan za sve investitore koji obavljaju aktivnosti koje mogu imati uticaj na prirodu, posebno zaštićenih područja.
Vukčević ocenjuje da je sa aspekta zaštite životne sredine nedopustivo i da fabrika guma nema jedinstvenu procenu uticaja na životnu sredinu.
"Oni su iseckali projekat na više faza, na više manjih projekata, da bi sebi olakšali situaciju i veštački prikazali da za neke pomoćne objekte u okviru kompleksa nije potrebna procena uticaja na životnu sredinu. To je nedopustivo sa strane zakona i logike, jer su svi ti objekti deo jedne celine", tvrdi Vukčević.
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) trenutno, pred Upravnim sudom ima 18 postupaka protiv Linglonga.
Krivične prijave koje su ranije podneli zbog gradnje osam objekata bez građevinske dozvole i saglasnosti na procenu uticaja na životnu sredinu, Tužilaštvo je odbacilo uz, kako navode, obrazloženje da je Linglong pokazao nameru da podnese potrebne zahteve.
Neistražene optužbe o prinudnom radu
Fabriku Linglong u Zrenjaninu prati i niz slučajeva koji se odnose na zloupotrebe radnika i kršenje radničkih prava.
Početkom ove godine, nevladina organizacija Astra podnela je krivičnu prijavu u ime 11 radnika iz Indije zbog sumnji na trgovinu ljudima i radnu eksploataciju.
Nekoliko godina ranije sumnalo se i na eksploataciju više stotina radnika iz Vijetnama, koji su u to vreme bili angažovani na izgradnji fabrike u Zrenjaninu.
Evropski parlament je rezolucijom iz 2021. godine zatražio od Srbije da istraži ovaj slučaj "modernog ropstva", međutim on je okončan bez pokretanja postupka, povratkom radnika u Vijetnam.
Linglong je odbacio odgovornost, tvrdeći da je radnike angažovao jedan od njihovih podizvođača.
“Vlada Republike Srbije nije u potpunosti istražila verodostojne optužbe o prinudnom radu, uključujući oduzimanje pasoša, nehumane uslove rada i života, već je nastavila da tvrdi da vijetnamski i indijski radnici nisu žrtve trgovine ljudima” navodi se najnovijem izveštaju američkog Stejt departmenta o trgovini ljudima.
Fabrika guma kineske kompanije "Shandong Linglong Tire" u Zrenjaninu deo je inicijative "Pojas i put" – kojom Kina nastoji da poveća ulaganja i uticaj kroz infratrukturne projekte u državama širom sveta.
Izgradnja fabrike ugovorena je još 2018. potpisivanjem Memoranduma o razumevanju između Vlade Republike Srbije i kineske kompanije Linglong. Zaključkom iz februara 2019. Vlada Republike Srbije proglasila je ovaj projekat projektom od nacionalnog značaja. Kineskom investitoru je država poklonila 96 hektara zemljišta kao i 75,8 miliona evra bespovratne novčane pomoći.
Ukupna invcesticija kompanije Linglong u Srbiji trebalo bi da iznosi najmanje 800 miliona evra, uz obavezu zapošljavanja ukupno 1200 radnika.