Srbija se uskladila sa sankcijama Evropske unije koje se odnose na Kongo, Haiti i Liban, ali se ponovo nije uskladila sa sankcijama protiv Rusije, potvrđeno je u saopštenjima koje je izdao visoki predstavnik EU za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost, Josep Borrell.
EU je u julu proširila sankcije Demokratskoj Republici Kongo zbog teških kršenja i povrede ljudskih prava te podupiranja oružanog sukoba, nestabilnosti i nesigurnosti u ovoj zemlji.
Sankcije koje se odnose na Haiti tiču se podrivanja demokratije i vladavine prava u ovoj zemlji, dok se sankcije u Libanu produžavaju na još godinu, takođe zbog podrivanja demokratije i vladavine prava.
Sa ovim sankcijama su se uskladile sve zemlje Zapsdnog Balkana, kao i članice zajedničkog evropskog ekonomskog prostora.
DNEVNO@RSE Rusija povećava uticaj u AfriciSa usklađivanjem sa sankcijama protiv Rusije, koje datiraju od kraja jula ove godine, ponovo se izdvojila Srbija i jedina je zemlja u regionu koja nije uvela nijednu restriktivnu meru protiv Kremlja od početka agresije na Ukrajinu.
Poslednje sankcije sa kojima se nije uskladila Srbija se odnosi na produžavanje restriktivnih mera usmerene na određene sektore ekonomije Ruske Federacije. Takođe se odnose na mere protiv sedam ruskih pojedinaca i pet subjekata odgovornih za vođenje digitalne kampanje manipulacije informacijama.
Zbog neuvođenja sankcija Rusiji, Srbija je drastično smanjila stepen usklađivanja sa spoljnom politikom EU.
Srbija je zemlja kandidatkinja za punopravno članstvo u EU. Od ovih zemalja se očekuje da progresivno usklade svoje spoljne politike sa politikama EU.
Zbog odnosa sa Rusijom, Srbija od 2021. godine nije otvorila nijedno poglavlje u procesu pristupnih pregovora, jer neke države članice EU smatraju da zemlja ne može napredovati u procesu dok ne uvede sankcije Rusiji.