'Bespotrebno i komplikovano', komentari mladih o rizicima po bezvizni režim za Srbiju

Srpski državljanin na granici Srbije i Mađarske. Ilustrativna fotografija.

"Loše" i "bespotrebno", tako su mladi u Srbiji, sa kojima je Radio Slobodna Evropa (RSE) razgovarao, komentarisali nagoveštaje i upozorenja iz Evropske unije (EU) o potencijalnom ukidanju bezviznog režima.

Povod upozorenjima dolazi zbog najave Srbije o izmenama zakona o državljanstvu koje bi znatno olakšale put do srpskog pasoša. Evropska komisija, koja je u izjavi za RSE poslala takvu poruku, navodi "da su svesni da je veliki broj ruskih državljana koji su od početka rata u Ukrajini došli u Srbiju".

Većina mladih koji su govorili za RSE ocenjuje da bi ukidanje EU bezviznog režima Srbiji znatno otežalo njihovu slobodu kretanja.

Dodaju, međutim, da s druge strane ne putuju mnogo, jer za odlazak u države EU nemaju dovoljno novca.

Do sada 22-godišnji Miloš Pajčinović iz Kraljeva (centralna Srbija) nije stajao u redu za vizu. On putuje jednom godišnje i naglašava da bi ukidanje bezviznog režima za Srbiju znatno otežalo putovanja za građane.

"Mislim da je iskreno lakše da se ide samo sa pasošem, nego da se zapravo čeka viza za odlazak do Nemačke, Mađarske, svejedno koje evropske zemlje", kaže on.

Miloš Pajčinović kaže da bi ukidanje bezviznog režima za Srbiju znatno otežalo putovanja građanima.

Ni 22-godišnja Ana Žumić iz Užica (zapadna Srbija) do sada nije vadila vizu kako bi putovala u neku državu. Pretpostavlja da bi taj proces bio "komplikovan".

"Ne znam koliko je teško dobiti vizu generalno. Nije da ja sad nešto toliko putujem, ali svakako volim ponekad da putujem, i verujem da dosta ljudi ima i neke obaveze u inostranstvu, ima rodbinu, pretpostavljam da je onda loše", kaže ona.

Kako dodaje, njoj je "besmisleno" uvesti vize za Srbiju, jer ne donose političke odluke građani, koji bi najviše pretrpeli, već političari.

Ana Žumić potencijalno uvođenje viza za Srbiju ocenjuje kao "besmisleno".

O tome govori i 20-godišnja Jelena Stanojević iz Lebana (jug Srbije). Ona kaže da ne putuje mnogo, te da ukidanje bezviznog režima za Srbiju na nju ne bi uticalo. Međutim, naglašava da svaka politička odluka utiče na građane Srbije.

"Svaki njihov postupak na koji se odluče verovatno može na gore da utiče na nas, što znači da nemamo slobodu kretanja, ograničena je sloboda govora i samim tim smo i mi ograničeni", kaže ona.

Smatra da kada bi građani Srbije bili "više ograničeni", u budućnosti ne bi mogli da funkcionišu "slobodno i normalno".

I 21-godišnja Nevena Mijailović iz Kragujevca (centralna Srbija) kaže da odluka o ukidanju bezviznog režima za Srbiju "ne bi bila fer za obične građane".

"Sigurna sam da to nije odluka koja je njihova, niti je postojala neka vrsta referenduma ili nekog glasanja da se tu donesu neke odluke koje utiču potencijalno na ljude, bez njihovog nekog bilo kakvog učestvovanja”, ističe Mijailović.

Nevena Mijailović kaže da na nju ukidanje bezviznog režima za Srbiju ne bi uticalo, jer ne putuje često u zemlje EU zbog nedostatka novca.

Ni ona ne putuje često, ali kaže da bi ta odluka najviše pogodila građane.

"Ja sam neko ko želi, ko voli da putuje, ali nemam preterano sredstava za to. Imam rođake, imam ljude koji su van zemlje, koji često dolaze, kojima dolazi rodbina - pretpostavljam da bi to moglo njima da predstavlja neku vrstu problema", kaže ona u razgovoru za RSE.

"Smisao" moguće odluke o ukidanju vizne liberalizacije ne vidi ni 21-godišnji Petar iz Subotice (sever Srbije). Međutim, naglašava da to ne bi uticalo na frekvenciju njegovih putovanja.

"Samo bi bilo definitivno napornije. Ne verujem da bi mi baš sad promenilo život, ali mislim da bi možda bilo malo bespotrebno, još jedan napor, definitivno", kaže Petar.

Zašto je EK upozorila Srbiju?

EK je 1. septembra još jednom upozorila Srbiju da rizikuje bezvizni režim.

"Komisija je izrazila zabrinutost da bi predviđene izmene srpskog zakona o državljanstvu mogle da predstavljaju rizik za javnu politiku ili bezbednost Evropske unije, s obzirom na to da građani Srbije uživaju bezvizni pristup u EU", navodi se u pisanoj izjavi iz EK koju su RSE.

Dodaje se da bi kroz pojednostavljene procedure, državljani trećih zemalja, kojima bi inače bila potrebna viza za putovanje u EU, mogli to da urade bez vize.

Pročitajte i ovo: Evropska komisija: Izmene zakona o državljanstvu u Srbiji predstavljaju rizik za bezbednost EU

Zakon o državljanstvima omogućava Vladi da pod određenim uslovima odobri državljanstvo po posebnoj proceduri.

Kako je definisano u zakonu, državljanstvo se po toj proceduri daje ako bi "prijem u državljanstvo predstavljao interes" za Srbiju.

Kako pokazuju rešenja Vlade Srbije objavljivana u "Službenom glasniku", do 21. avgusta državljanstvo Srbije dobilo je 76 građana drugih nacionalnosti. Najviše njih dolazi iz Rusije.

Pročitajte i ovo: Trend davanja državljanstva Rusima u Srbiji nastavljen i u 2023.

I ranije u toku ove godine EK je upozorila da bi Srbija mogla da rizikuje bezvizni režim zbog pojednostavljenih procedura dobijanja srpskog državljanstva.

Iz Vlade Srbije do objavljivanja ovog teksta nisu odgovorili na upit RSE za komentar na izjavu EK.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je 30. avgusta sličnim povodom da "misli da ukidanje vizne liberalizacije nije moguće".

Kako život u Srbiji utiče na odlazak mladih iz države?

U Alternativnom izveštaju o položaju i potrebama mladih, Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) objavljenom avgusta 2023, stoji da 49,2 odsto mladih planira da se odseli iz zemlje, dok je samo 11,1 odsto njih sigurno da se neće odseliti.

Generalna sekretarka KOMS-a Miljana Pejić u razgovoru za RSE ističe da je rezultat i u 2022. godini bio gotovo identičan.

"Što vam govori da se nije situacija puno popravila. Pored ovog procenta koji je siguran da želi da napusti Srbiju, opet je tu dodatno veliki procenat onih koji u ovom trenutku još uvek nisu doneli tu odluku. Vidimo zaista da smo onda u situaciji da moramo da menjamo društvo i sistem ovde kako bismo zadržali mlade ljude koji su snaga jednog društva", naglašava ona.

Jedan od onih koji planira odlazak iz Srbije je Petar iz Subotice.

"Ne zato što mislim da je Srbija loša za život, mislim da zapravo vrlo može fino da se živi, sve zavisi, naravno, u kojoj branši, ali nekako mislim da mladi, pogotovo oni koji žele da se bave nekom naukom koja kod nas nije toliko popularna, treba da vide, da odu, da žive. Mislim da bi bilo sjajno iskustvo", kaže on.

Petar planira da se odseli iz Srbije.

S druge strane, Miloš Pejčinović objašnjava da trenutno studira istoriju umetnosti, te da njegova odluka o odlasku iz Srbije zavisi od toga čime odabere tačno da se bavi.

"Ako bih odabrao da se bavim nečim vezanim konkretno za našu zemlju, onda bih ostao, ako ne onda bih otišao, zato što nemam toliko perspektive za neke druge stvari ovde", kaže on.

I Jelena Stanojević kaže da još uvek preispituje tu mogućnost.

"Ja jako volim Beograd i najiskrenije bih jako volela da ostanem i da radim u Beogradu i da živim ovde, ali kako okolnosti nalažu, svake godine sve više i više preispitujem tu opciju, što mi je jako žao, jer su moji ovde i živim ovde od kako sam se rodila, i baš bi mi bilo žao da budem primorana da odem", kaže Stanojević.

S druge strane, Nevena Mijailović ne veruje da će se odseliti iz Srbije. Razlog za to su porodica i novac.

"Sećam se tog narativa koji je postojao kad sam bila mala 'da, jedva čekam, otići ćemo sigurno'. Međutim, sad kad već nisam tako mala i naivna, mislim da to nije baš sigurna budućnost za mene i zbog moje porodice, i zbog mojih sredstava, i zbog mog školovanja - nisam sigurna da je to opcija za mene uopšte", kaže ona.

Kao razlog za odlazak iz Srbije mladi su u istraživanju KOMS-a najviše izdvojili viši životni standard, a potom i dostojanstveniji život.