Zaposlena prva osoba sa Daunovim sindromom u zdravstvenom sistemu Srbije

Ilustrativna fotografija, zgrada u kojoj je smešteno Ministarstvo zdravlja Srbije, Beograd, fotoarhiv

Prva osoba sa Daunovim sindromom, fizioterapeutski tehničar Vuk Trajković dobio je ugovor o radu na neodređeno vreme na beogradskom Institutu za reumatologiju, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Srbije 19. marta.

Trajković je, kako je navelo ministarstvo, prva osoba sa Daunovim sindromom koja je zaposlena u zdravstvenom sistemu Srbije.

Ugovor su mu uručili ministarka zdravlja Danica Grujičić i direktor Instituta za reumatologiju Predrag Ostojić.

"Svima želim da budu samostalni i da tako nastave i znam danas da svako može ovo da doživi. Jako sam srećan, zauvek. Za drugu decu isto tako želim da dobiju rešenje kao i ja", izjavio je Trajković nakon potpisivanja ugovora, prenelo je Ministarstvo zdravlja.

Ministarka zdravlja Srbije Danica Grujičić izjavila je da je Trajković već radio na Institutu za reumatologiju, a da je svojim radom "oduševio sve, i lekare i sestre, ali najvažnije pacijente".

"Sve pohvale je dobio i za ljubaznost i za ophođenje i, ako je inkluzija zaživela u Srbiji ovim primerom, pa samo da je za Vuka, već je ispunila svoju ulogu", navela je Grujičić.

Ona je dodala da je se mnogi roditelji dece sa Daunovim sindromom u Srbiji plaše da ih pošalju u školu, da se osamostale i da mogu samostalno da žive i pomažu drugima.

"Vuk je imao podršku porodice i nadam da će ovakvih mladih ljudi kao što je on biti sve više na različitim radnim mestima", rekla je Grujičić.

Pročitajte i ovo: Na kafi u kafiću sa srcem

Direktor Instituta za reumatologiju Predrag Ostojić naveo je da je ta ustanova omogućila Vuku Trajkoviću, kao fizioterapeutskom tehničaru, stručno osposobljavanje u toj ustanovi.

"Krajem prošle godine Vuk je završio državni ispit i na taj način dobio licencu da radi kao fizioterapeut. Upisao se u Komoru medicinskih sestara i tehničara, a potom zajedno sa porodicom, Vuk je podneo zahtev za stalno zaposlenje. Imajući u vidu da je omiljen i kod zaposlenih i kod pacijenata, mi smo tu molbu prosledili Ministarstvu zdravlja sa molbom da u skladu sa zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom on bude zaposlen kod nas", rekao je Ostojić.

Preciznih podataka o broju osoba u Srbiji sa Daunovim sindromom nema. Reč je o hromozomskom poremećaju koji uzrokuje kašnjenje u fizičkom, intelektualnom i jezičkom razvoju.