Krizni štab Srbije: COVID propusnice za ugostiteljske objekte od 20 sati

Mera stupa na snagu 8. novembra, i proširena je i na kladionice, kockarnice i slot klubove.

Krizni štab Vlade Srbije za borbu protiv pandemije korona virusa odlučio je da će COVID propusnice za ulazak u ugostiteljske objekte biti obavezne od 20 sati, umesto od 22 časa kako je do sada bio slučaj.

Ova mera stupa na snagu u ponedeljak, 8. novembra, i proširena je i na kladionice, kockarnice i slot klubove. Krizni štab odlučio je i da se jesenji raspust za učenike osnovnih i srednjih škola produži na devet dana, od 8. do 12. novembra.

"Uvođenje COVID propusnica na onim mestima gde se najviše prenosi virus i gde se okupljaju mlađe osobe, iako je ograničena, imala je efekta na povećanje učestalosti vakcinacije prvom dozom i u skladu sa tim odlučili smo da proširimo ovaj vremenski period od 20 sati", izjavila je 4. novembra posle sednice Kriznog štaba ministarka za rad, zapošljavanje i socijalna pitanjaolitiku Darija Kisić Tepavčević.

Pročitajte i ovo: Prvi dan COVID propusnica u Srbiji. Šta bi trebalo znati?  

Validna COVID propusnica podrazumeva potvrdu o primljenoj drugoj ili trećoj dozi vakcine ne stariji od sedam meseci.

Takođe, priznaje se i negativan PCR test ne stariji od 72 sata, negativan antigenski test koji je validan 48 sati, ili potvrda o preležanoj koroni koja nije starija više od sedam meseci. COVID propusnica je validna i ukoliko građanin poseduje pozitivan test na antitela (IgG), ne stariji od tri meseca koji je urađen u državnoj laboratoriji.

"Epidemiološka situacija je u ovom momentu prilično nepovoljna, između 50 i 60 naših sugrađana svakog dana izgubi život", rekla je Kisić Tepavčević posle sednice Kriznog štaba i apelovala na mlade da se vakcinišu.

Greška servera

Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.

Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj

"U ovom momentu je 56 odsto punoletnih vakcinisano, ali u uzrastu od 18 do 30 godine, tek svaki četvrti je vakcinisan", rekla je ona.

Kisić Tepavčević je najavila da će u narednom periodu biti povećane kontrole u gradskom prevozu, jer tu većina ljudi ne nosi maske, koje su obavezne u zatvorenom, kao i otovorenom prostoru kada je nemoguće držati distancu.

Kisić Tepavčević je rekla i da Krizni štab "nije odgovoran za zdravlje građana, već da je svaki građanin odgovoran za sebe, pošto je država omogućila zaštitu protiv korone".

Kada je reč o lekarima koji savetuju i prepisuju Ivermektin, ona je ponovila da taj lek nije za ljudsku upotrebu i da će Ministarstvo zdravlja "sve uraditi da ti lekari izgube licencu".

Pročitajte i ovo: Pet odgovora o leku ivermektin i ko o njemu širi dezinformacije u Srbiji

Produžen jesenji raspust

Krizni štab odlučio je i da jesenji raspust za učenike osnovnih i srednjih škola bude produžen i da će početi u ponedeljak, 8. novembra i trajati do petka, 12. novembra.

Prvi radni dan za učenike biće ponedeljak, 15. novembar.

Ministar prosvete Branko Ružić izjavio je 4. novembra za televiziju K1 da je u ovom trenutku zaraženo približno 5.000 đaka, što je manje od jedan odsto, kao i 1,3 odsto nastavnog i vannastavnog kadra.

On je, međutim, upozorio na to ima sve više prijema kod pedijatara, kao i da su zabeležena tri smrtna slučaja kod tinejdžera, što je alarm koji treba da ukaže na neophodnost vakcinacije.

Na pitanje da li se razmišlja o tome da COVID propusnice budu obavezne za nastavno osoblje, Ružić je rekao da takva mera "u ovom momentu nije moguća".

U Srbiji su 4. novembra od posledica infekcije korona virusom preminule 64 osobe, čime je ukupan broj umrlih od početka epidemije povećan na 10.203.

Greška servera

Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.

Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj