Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić najavila je 26. jula formiranje parlamentarne komisije u vezi sa litijumom i pozvala opoziciju da učestvuje u njenom radu.
Ona je za Radio-televiziju Srbije kazala da će raditi i na organizovanju posete parlamentarne delegacije Nemačkoj i Finskoj kako bi tamo videli sve aktivnosti tih država u vezi sa litijumom, javlja Beta.
Založila se i za argumentovanu raspravu u Skupštini Srbije i pozvala opoziciju da po pitanju litijuma "spusti loptu."
"Nemojte da politizujete, hajde da pričamo na osnovu činjenica", kazala je Brnabić koja je i funkcionerka vladajuće Srspke napredne stranke.
Kritikovala je opoziciju što je tokom sednice parlamenta, umesto o tačkama dnevnog reda, više pričala o litijumu.
opširnije Rudnik litijuma u Srbiji, priča vraćena na početakBrnabić je kazala da će nastojati da i u parlamentu bude organizovano javno slušanje o litijumu, te navela da je na tu temu teško naći odgovorne stručne i apolitične ljude jer ih, kako je navela, "čim nešto kažu, svrstavaju na neku stranu".
Ocenila je da je tema rudarenja litijuma ispolitizivana, a da je javnost podeljena.
"Nema potrebe da zarad jeftinih političkih poena vodimo borbu o onome što može da donese Srbiji ekonomski prosperitet", rekla je ona.
Kako je navela, svi u parlamentu su zainteresovani za zaštitu životne sredine.
"Svi smo zainteresovani za zaštitu životne sredine, hajde da vidimo kako zajedno da uradimo, da uspostavimo kontrolne mehanizme i pozivam ljude da daju predloge", kazala je ona.
Građani Loznice i Novog Sada protestovali su 25. jula protiv izgradnje rudnika litijuma kompanije Rio Tinto.
Vaš browser nepodržava HTML5
Tokom Samita o održivim sirovinama u Beogradu je 19. jula potpisan Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Do ovoga je došlo nekoliko dana nakon što je Vlada Srbije vratila u život projekat Jadar, po kome bi međunarodni rudarski gigant Rio Tinto trebalo da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra na zapadu zemlje.
Vlada Srbije je početkom 2022. stavila tačku na ovaj projekat, ali je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nagovestio ove godine da bi Srbija mogla da počne da iskopava litijum 2028. godine.
Ako zaživi, procenjuje se da bi projekat Jadar, vredan 2,4 milijarde dolara, mogao da pokrije 90 odsto trenutnih potreba Evrope za litijumom.
Rio Tinto je saopštio da ovo područje ima jednu od najvećih evropskih rezervi rude jadarita za proizvodnju litijuma i da bi moglo da se proizvede 58.000 tona godišnje, dovoljno za 1,1 milion električnih vozila.
Međutim, aktivisti za zaštitu životne sredine i opozicione stranke u Srbiji se protive ovom projektu.