Stari savski most i dalje radi, gužve u Beogradu sve veće

Automobili prolaze Starim savskim mostom u Beogradu, 4. novembar 2024.

Iako je Grad Beograd saopštio da će 2. novembra početi radovi na demontaži Starog savskog mosta, te da će zato biti obustavljen i saobraćaj – u ponedeljak, 4. novembra, do toga još nije došlo.

Saobraćaj, osim javnog gradskog, nesmetano saobraća mostom, ali se ipak u gradu stvaraju sve veće gužve.

Aktivisti inicijative "Most ostaje" od petka, 1. novembra, za kada su gradske vlasti najavile početak demontaže danonoćno dežuraju na Starom savskom mostu, kako bi sprečili njegovo uklanjanje, a do sada su, kako su naveli, već nekoliko puta sprečili dolazak teške mehanizacije na most.

Kako je javila reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE) na licu mesta, gužvi na prilaznim saobraćajnicama nema, što nije slučaj sa Brankovim mostom, na kojem su zabeležene kolone automobila.

Kolona automobila na Brankovom mostu u Beogradu, 4. novembar 2024.

Građani sa kojima je razgovarala ekipa RSE naveli su da su zbunjeni zbog preusmeravanja saobraćaja.

"Ovo će sigurno doprineti tome da gužve budu još veće. Preko Brankovog mosta je inače kolaps tokom velikog dela dana i meni je potpuno nejasno gde će oni preusmeriti saobraćaj sa Starog savskog mosta", rekla je za RSE Beograđanka Jasmina.

Dodala je da, osim da ide peške, "ne vidi drugo rešenje" kako bi stigla na odredište.

Penzionerka Branislava Đorđević kaže da će uklanjanje Savskog mosta umnogome da oteža njeno kretanje kroz grad.

"Naravno da će da utiče, ne samo na mene, na sve nas će da utiče. Ipak je deo naroda prelazio preko tog mosta da dođe na posao, kod lekara ili bilo gde. Ovo je bezveze. A novi most na vidiku za 15 godina otprilike", rekla je ona u razgovoru za RSE.

Branislava Đorđević, penzionerka iz Beograda

Stari savski most dve obale Save povezuje od 1942. godine.

Gradske vlasti su četiri puta do sada najavljivale zatvaranje mosta, ali su aktivisti, uz proteste i podršku dela građana, to uspešno odlagali.

Aktivisti neformalnog udruženja "Most ostaje" dežuraju kod prilaza Starom savskom mostu i sprečavaju njegovo zatvaranje za saobraćaj

Dok aktivisti tvrde da se Savski most, koji se inače nalazi u sred naselja Beograd na vodi, ruši kako bi se povećao komoditet stanovnika ovog elitnog naselja, gradske vlasti tvrde da je most nebezbedan i opasan za saobraćaj, te da je njegovo uklanjanje deo je projekta koji obuhvata gradnju novog mosta na istom mestu.

čitajte Aktivisti tokom noći sprečili početak demontaže mosta u Beogradu, dežuraju i dalje

Ilija Vučević, aktivista neformalnog udruženja "Most ostaje" objasnio je za RSE da gradske vlasti davanjem pogrešnih informacija građanima stvaraju zabunu i velike gužve u gradu.

"Gradske vlasti pokušavaju preko svojih medija da plasiraju informaciju da je most zatvoren i da nije bezbedan za saobraćaj, što vi možete da se uverite da nije istina. Zatvoren nije pošto ga mi držimo otvorenim, a bezbedan je za saobraćaj jednako kako je bio bezbedan pre pet dana, pre 15 dana ili pre mesec i po dana". rekao je on.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture već je izdalo rešenje o građevinskoj dozvoli za izgradnju novog i većeg Savskog mosta u Beogradu, a kako prenosi agencija Beta, izvođač radova na izgradnji mosta će biti kineska kompanija "PoweChina" iz Pekinga.

Za most je uzet kredit od 80 miliona evra, koji je osiguran kod kineske državne korporacije "China Export and Credit Insurance Corporation".