- U pucnjavi u selima u blizini Beograda ubijeno je osam osoba
- Ranjeno je četrnaest
- Osumnjičeni je uhapšen 5. maja ujutro
- Policija je saopštila da je pronašla arsenal oružja
- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je reč o terorističkom aktu
- Vlada Srbije donela je mere za pooštravanje zakonskih odredbi o oružju i municiji
- Evropski zvaničnici uputili su poruke saučešća
Policija je u vikendici koju je osumnjičeni za masovno ubistvo kod Beograda koristio, pronašla arsenal oružja.
Osumnjičeni za napad 4. maja uveče, u kojem je ubijeno osam ljudi, uhapšen je narednog jutra kod Kragujevca u centralnoj Srbiji.
Reč je o dvadesetjednogodišnjem U.B.
U saopštenju policije je navedeno da su u vikendici u selu Ševšin pronađeni karabin sa optikom, pištolj, signalni pištolj, dva prigušivača, lovački nož i drugi delovi oružja.
Takođe je pronađeno 164 metka različitog kalibra, 13 lovačkih patrona, 12 čaura, četiri signalna metka i 25 komada karabinske municije.
Među oružjem koju je policija pronašla u kući i pomoćnom objektu u naselju Vinjište kod Kragujevca su četiri ručne bombe, pištoljska municija, nosač optike, kao i automatska puška bez fabričkog broja.
U policijskom saopštenju nije navedeno kome pripada kuća u naselju Vinjište, dok su pojedini mediji preneli da se u toj kući osumnjičeni skrivao.
Policija je navela da se uhapšeni mladić sumnjiči da je 4. maja uveče u selu Malo Orašje kod Smedereva vatrenim oružjem usmrtio pet osoba i šest ranio.
Potom je u selu Dubona kod Mladenovca, usmrtio još tri osobe i osam ranio.
U saopštenju je navedeno da se sumnja da je nakon toga zaustavio taksistu i primorao ga da ga odveze do sela Vinjište kod Kragujevca, gde ga je policija uhapsila.
U akciji hapšenja je učestvovalo više od 600 policajaca.
Policija do sada nije saopštila motiv napada.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ovo masovno ubistvo okarakterisao kao teroristički akt.
Vlada Srbije je 5. maja naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da "hitno pripremi izmene i dopune Zakona o oružju i municiji" kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja.
Ranjeni imaju ozbiljne povrede, izjavila ministarska zdravlja
Policija je saopštila da je u napadu ranjeno 14 osoba, dok je ministarka zdravlja Danica Grujičić rekla ima 13 povređenih.
Prema njenim rečima svih 13 ranjenih ima ozbiljne povrede.
Grujičić je novinarima rekla da su oni sada stabilno, ali da su u životnoj opasnosti.
Kako je objasnila čak i oni sa naizgled lakšim povredama su životno ugroženi jer kod prostrelnih rana "nikada ne možete biti sigurni šta je tačno oštećeno".
Svedočenje meštana: Odjednom se čuo rafal
Slobodan Nikolić, meštanin sela Dubona, je za RSE rekao da je iz svoje kuće čuo rafalno pucanje.
"Odjednom se čuo rafal. Prvo je bio dugačak, ispalio je sigurno 25 metaka. Drugi je bio posle minut, pa onda i treći. Posle toga kola su otišla dole (niz ulicu). Neko je zavikao: 'Zovite policiju, leži momak mrtav'".
Dragan iz sela Dubona je ispričao da je bio u dvorištu kada se desila pucnjava, na 30-40 metara od njega.
"Video sam auto, da je izašao iz auta i počeo da puca, ali sam ja prvo mislio da baca petarde. I vraćao se prema autu, ja reko petarde, međutim…", rekao je ovaj meštanin.
Ispričao je da se napadač vratio iz auta kada je čuo jauke.
Dragan je rekao da je odmah pozvao policiju i Hitnu pomoć.
Meštanin Zvonko Mladenović je ispričao da je tokom noći čuo pucnje, ali da nije znao šta se dogodilo dok ujutru nije uključio televiziju.
"Kad sam izašao, katastrofa. Poznavao sam nastradale, to su mlada deca, kad sam čuo zaprepastio sam se. Prvo deca u Beogradu, sad ovde, šta da kažem. Bez reči", rekao je ovaj meštanin.
U ranim jutarnjim satima 5. maja na terenu su bila vozila hitne pomoći, policije, žandarmerije i vojne policije.
U selu Dubona veliki broj policajaca obezbeđivao je mesto zločina, javila je reporterka RSE.
Građani davali krv u Institutu za transfuziju
Za RSE su iz Instituta za transfuziju krvi u Srbiji naveli da je Ministarstvo zdravlja uputilo apel građanima da doniraju krv.
"U ovom trenutku možemo da pokažemo solidarnost" rekao je za RSE dvadesetjednogodišnji Damjan, koji je došao u Institut.
Teodora Prvulović je rekla da je došla da pomogne nekome da nastavi život.
U Institutu za transfuziju krvi Srbije rekli su za RSE da je odziv građana veliki.
"Za dva dana je skoro 1.400 sugrađana dalo krv, što je zaista veliki odziv", rekla je za RSE Mirjana Knežević iz Instituta.
Ona je dodala da je Institut 3. maja, kada se dogodilo masovno ubistvo u školi, raspolagao sa dvodnevnim rezervama i da su mogli odmah da odreaguju, te da je tako bilo i 4. maja uveče.
Takođe je zamolila građane koji nisu sada došli, da davanje krvi odlože za narednu nedelju ili naredni mesec.
Izrazi saučešća i podrške
Izraze saučešća i podrške uputili su evropski i regionalni lideri.
Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj (Josep Borell) poručio je narodu Srbije da EU stoji uz njih i deli njihovu bol.
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Verhelyi) izrazio je sućešće porodicama i poželeo brz oporavak povređenim osobama.
Evropski poslanik i izvestilc za Srbiju u Evropskom parlamentu Vladimir Bilčik poručio je da su njegove misli sa porodicama žrtava i narodom Srbije.
Generalna sekretarka Saveta Evrope Marija Pejčinović Burić napisala je u svojoj reakciji na Tviteru da je šokirana još jednom masovnom pucnjavom u Srbiji.
"Moje misli su sa žrtvama, njihovim porodicama i vlastima u Srbiji", navela je ona.
Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žofre uputio je saučešće i izraze podrške.
"Moje misli su sa žrtvama, njihovim porodicama, prijateljima i pogođenim zajednicama. EU je uz Srbiju u ovim teškim trenucima. Zastava EU je na pola koplja ovih dana žalosti", napisao je Žofre na Tviteru.
Saučešće je izrazio i ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko.
"Izražavam duboko saučešće u vezi tragedije koja je zadesila bratski srpski narod samo nekoliko dana nakon pogibije nevine dece u školi 'Vladislav Ribnikar'", napisao je Bocan Harčenko na Tviteru.
Saučešće su izjavili i regionalni lideri.
Vlada Crne Gore proglasila je 7. maj za Dan žalosti zbog tragičnih događaja u Srbiji.
Premijer Dritan Abazović je napisao na Tviteru da je Crna Gora u ovim teškim i tragičnim trenucima uz Srbiju i njene građanke i građane.
Novoizabrani predsednik Crne Gore Jakov Milatović je napisao na Tviteru da je teško naći reči kojima se može izraziti tuga.
"Mislima smo uz Srbiju i njen narod", dodao je.
Saučešće predsedniku Srbije i porodicama ubijenih izjavio je i predsednik bh entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.
"Kao narod i društvo moramo naći adekvatan odgovor da se ovakve tragedije ne ponavljaju i da obezbedimo stabilno i mirno okruženje za život", napisao je na Tviteru.
Ovo nije prvi put da ovaj kraj Srbije potresa masovni zločin.
Pre deset godina, aprila 2013, u selu Velika Ivanča kod Mladenovca Ljubiša Bogdanović ubio je 13 osoba.
On je iz vatrenog oružja ubio šest muškaraca, šest žena i jednu bebu.
Nova pucnjava dan nakon masovnog ubistva u Beogradu
Do pucnjave u Mladenovcu je došlo dan nakon višestrukog ubistva u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", u kojoj je 13-godišnjak ubio devetoro, a ranio sedmoro učenika i zaposlenih.
Ubijeno je osam đaka i radnik obezbeđenja, a ranjeno je šestoro učenika i nastavnica.
Zbog ove tragedije u Srbiji je od 5. maja trodnevna žalost. Zastave su spuštene na pola koplja, a sve aktivnosti počinju odavanjem pošte minutom ćutanja.
Dan žalosti je i u susednoj Bosni i Hercegovini.
Građani se i drugog dana od masovnog ubistva u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" okupljaju ispred škole odajući poštu ubijenim đacima i radniku obezbeđenja.
U ovoj školi je 5. maja otvorena Knjiga žalosti. Veliki broj građana, ćutke, u tišini čeka u redu kako bi na taj način odali počast stradalima. Knjiga žalosti biće otvorena naredna tri dana.
Prosvetna radnica Marija Vukić se upisala u Knjigu žalosti.
"Posle ovoga mora nešto radikalno da se promeni. Ne može ovo da prođe ovako bez posledica. Mislim da prevashodno mora da se promeni svest, od toga da se krene, a onda sve ostalo", rekla je ona za RSE.
I Sandra Angelovski, profesorka srpskog jezika i književnosti rekla je da žrtve masovnog ubistva u ovoj školi moraju biti alarm za buđenje.
"Ne postoji nijedna imenica, nijedan glagol, nijedan pridev, apsolutno nijedna reč srpskog jezika kojom bi mogli ovo da opišemo. Mislim da premalo osluškujemo decu, mislim da se premalo njima bavimo", navela je.
Potvrđeno je da je 13-godišnji napadač, koji je uhapšen na licu mesta, koristio očevo oružje.
Grad Beograd će organizovati sahrane đaka i čuvara ubijenih u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", saopštio je predsednik Skupštine Grada Nikola Nikodijević.
Vaš browser nepodržava HTML5
Vlada Srbije usvojila je niz mera kojima se pooštrava kontrola posedovanja oružja.
Pored ostalog, najavljen je i moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja na dve godine.
Pročitajte i ovo: Mlade u Beogradu pitamo o ministrovom krivljenju 'zapadnih vrednosti' za masakr