Protest protiv uklanjanja Starog savskog mosta u Beogradu

Porukom "Borba traje-most ostaje" okupljeni na protestu u Beogradu u četvrtak uveče počeli su fizičku odbranu Starog savskog mosta od rušenja.

Od 1942. i vremena nacističke okupacije Jugoslavije ova čelična konstrukcija duga 430 metara preko reke Save povezuje stari i novi deo glavnog grada današnje Srbije.

Protest u "Beogradu na vodi" kod Starog savskog mosta, 31. oktobar 2024.

Vlast u Beogradu najavila je da će 1. novembra 2024. početi demontaža i uklanjanje Starog savskog mosta, posle 82 godine u službi pešaka, biciklista, automobila, kamiona i tramvaja.

U znak protesta nekoliko hiljada ljudi je 31. oktobra na 60 minuta blokiralo saobraćaj na mostu, nekada zvanom i "tramvajski" i "zeleni", i kraj njega najavilo neprestana dežurstva.

"On je simbol slobode i opstanka. Bez njega sve ode bestraga. Ne damo ga", rekla je Dara Gecić, jedna od okupljenih na Starom savskom mostu.

Stari savski most u večernjim satima, Beograd, 31. oktobar 2024.

Skoro vek bio je prepoznatljiva tačka grada, metalne strukture i lukova na betonskim stubovima, deo ratne i posleratne istorije Beograda i njegovog stalnog urbanističkog razvoja.

Sa 21. vekom i novim gradskim projektima u tekućoj deceniji ostajao je sve zapušteniji, sa rupama na kolovozu, rasklimanim šinama, neofarban i jedva vidljive zelene boje.

Poslednjih godina našao se u sred ekskluzivnog stambeno-poslovnog projekta "Beograd na vodi" vlasti Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića gde oronulim izgledom i tramvajskom bukom odudara od luksuznih objekata izgrađenih u njegovoj neposrednoj blizini.

Stari savski most pod svetlima "Beograda na vodi", 31. oktobar 2024.

"Taknete li nam most, pošaljete li bagere, nećete više ni nos da promolite u taj vaš zabranjeni grad. Stari savski most ima da ostane tu gde jeste", poručio je vlastima sa protesta pisac Dejan Atanacković.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, funkcioner vladajućeg SNS-a, više puta je rekao da je Stari savski most neuslovan, star i da koči razvoj grada, te da su to razlozi da bude sklonjen.

"Osim istorije koju sa sobom nosi, ovaj most je savršeno funkcionalan. Na žalost nije obnavljan, verovatno sa namerom da ga sruše, a mogli su ga makar ostaviti kao pešačku zonu", rekla je za RSE učesnica protesta Verica Dragojević.

Legenda o Miladinu Zariću

Stari savski most u Beograd su u jeku Drugog svetskog rata doneli Nemci.

Postavili su ga 1942. godine i dali mu ime Princ Eugen.

Izgradnja Starog savskog mosta, Beograd, 1942. godina

Po izvorima Arhiva Jugoslavije i Istorijskog arhiva Beograda, okupatorska vojska ga je prvobitno planirala za premošćavanje Tise kod Žablja u Vojvodini ali ga je odatle u delovima prebacila na Savu. Bio joj je potreban u Beogradu jer su u to vreme svi beogradski mostovi, Most kralja Aleksandra (na čijem mestu je današnji Brankov) i Pančevački most, bili porušeni. U nekim istorijskim izvorima opisan je kao jedini most u Evropi koji nacisti nisu srušili u povlačenju pred vojskom saveznika.

Stari savski most, Beograd, 1960. godina

Pojedini istoričari, među kojima i Aleksandar Životić iz Instituta za noviju istoriju Srbije, navode da je 20. oktobra 1944, koji se od tada obeležava kao Dan oslobođenja Beograda, Stari savski most spasao beogradski učitelj Miladin Zarić tako što je presekao žice koje su Nemci postavili kada su ga minirali prilikom bekstva.

Zarić je, prema više istorijskih izvora, na predlog jugoslovenskog maršala Josipa Broza Tita, 18. decembra 1944. odlikovan ordenom za hrabrost. Osamdesetih godina prošlog veka pokrenuta je zvanična inicijativa da Stari savski most ponese Zarićevo ime ali je vlasti nisu prihvatile. Odlukom Skupštine Beograda 1990. godine dobio je ulicu u Borči na periferiji grada. Organizacije koje brane Stari savski most od rušenja na njemu su na novobeogradskoj strani 2022. uradile mural Miladina Zarića.

Da li će završiti u starom gvožđu i da li će i gde biti "preseljen" do danas nije saopšteno.

"Ovaj most mi život znači. Srce je Beograda. Ne znam šta ćemo ako ga sruše", rekao je za RSE jedan od demonstranata Pera Cener.

Pre pet godina vlast je objavila je da su u glasanju koje je Grad organizovao učesnici glasali da se Stari savski most preseli u park na novobeogradskom Ušću. Saopšteno je da ta varijanta podrazumeva da bude eksponat, odnosno "skulptura na suvom" u visini od 4,5 metra.

U anketi su bili i predlozi da se skloni na Savu između Novog Beograda i gradskog jezera Ada Ciganlija ili da umesto pontona poveže Zemun i Veliko ratno ostrvo na ušću Save u Dunav.

Protest kod ulaza na Stari savski most, Beograd na vodi, 31. oktobar 2024.

Sečenje i rasklapanje Starog savskog mosta i rušenje njegovih stubova, kako je najavio Grad, biće završeno oktobra 2026. Vlast je saopštila da će na istom mestu izgraditi novi most.