Poruke sa marša za prava žena u Beogradu: 'Svaki dan, 8. mart'

U maršu centralnim ulicama Beograda 8. marta učestvovalo je stotine žena i muškaraca zahtevajući jednaka radna prava za žene.

Magdalena Rašković i Marija Srdić, aktivistkinje iz Novog Sada za Radio Slobodna Evropa u fokus su stavile nasilje nad ženama. "Na više nivoa smo diskriminisane i ugnjetavane i neravnoparvne i u lošoj poziciji. Danas ćemo to nazvati – za radnička prava, sutra protiv nasilja, prekosutra nešto treće. Ono što je uvek najhitnije su ženski životi koji nestaju zbog femicida. To je najvažnije", rekla je za RSE Magdalena Rašković (levo).
 

Transparenti na Beogradskom osmomartovskom maršu. Prethodne godine u Srbiji je ubijeno 28 žena, najčešće od strane partnera ili bliske osobe. Od početka 2024. ubijene su tri žene, prema podacima nevladinih organizacija koje se bave zaštitom prava žena. Zakon u Srbiji ne prepoznaje femicid kao krivično delo.
 

Detalj sa protesta. Protestnom maršu su prisustvovali i muškarci, kao znak podrške ženama.

Detalj sa protesta. Organizatorke su u obraćanjima skrenule pažnju i na porast slučajeva akušerskog nasilja i nasilja u zdravstvenim ustanovama u Srbiji.

Marš je sve vreme pratila grupa bubnjarki, uz koje su okupljeni uzvikivali parole "Svaki dan - 8. mart" i "Neću cvet, hoću revoluciju".

Aktivista iz Novog Sada Bojan Šovljanski, jedan od učesnika protesta, ukazao je u razgovoru za RSE na ugrožavanje slobode žena u Vojvodini kroz običajno pravo. "U Vojvodini (na severu Srbije) i dalje postoji običajno pravo kod nasledstva, gde je žena samo zbog svog roda isključena ili prinuđena da prepusti svoje pravo na nasledstvo, a to se desilo i u mojoj porodici, i u nizu primera ljudi oko mene

Protestna kolona od Trga Slavija do Trga Republike formirana je u tišini u znak poštovanja prema žrtvama masovne pucnjave u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu 3. maja 2023.

"Ženska borba je borba za svaki dan, ne samo za 8. mart. Socijalna situacija u društvu, broj femicida, to je nešto što je alarmantno", rekla je za RSE tokom protestnog marša aktivistkinja Marina Simeunović.  
 

Osmi mart se kao Međunarodni dan žena obeležava od 1975. godine odlukom Ujedinjenih nacija.