Paljenjem sveća građani i građanke u centru Beograda su 11. jula odali počast ubijenima na 29. godišnjicu genocida u Srebrenici.
Na skup je pozvala nevladina Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR). Marko Milosavljević iz te organizacije kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je glavna poruka skupa da u Srbiji postoji grupa ljudi kojoj je stalo da pokaže solidarnost sa preživelima i empatiju prema porodicama žrtava, te da pozovu vlasti da odaju počast žrtvama.
"Iz Vlade Srbije se šalju poruke kako je Vlada spremna da komemorira sve žrtve, zašto onda predstavnici vlasti nisu danas sa nama da to zaista i pokažu", dodao je.
Aktivisti su pozvali državne predstavnike da i u Srbiji proglase 11. jul kao dan sećanja na žrtve genocida.
"Mi imamo jedan talas poricanja genocida. Mi želimo sasvim nešto drugo, a to je da se suđenja za ratne zločine za Srebrenicu nastave, da ona moraju biti efikasnija, da državni zvaničnici ne smeju negirati ono što su utvrđene činjenice", istakao je Milosavljević.
YIHR je ponovo pozvao institucije Srbije da prihvate Rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) o genocidu u Srebrenici, koja je usvojena u maju, i primene njene preporuke.
Kako je javila reporterka RSE, skupu, koji su obezbeđivale jake policijske snage, prisustvovali su građani, nevladini aktivisti, predstavnici diplomatskog kora i deo opozicionih političara.
Generalna skupština UN je 23. maja usvojila Rezoluciju o proglašenju 11. jula Međunarodnim danom sećanja na žrtve genocida u Srebrenici.
U Potočarima, na 29. godišnjicu genocida, sahranjeni su nekompletni ostaci 14 žrtava genocida koji su u julu 1995. počinili pripadnici vojske Republike Srpske.
U genocidu, koji je potvrđen presudama Haškog suda, ubijeno je više od 8.300 muškaraca i dečaka iz Srebrenice i okoline.
Do danas je pred različitim sudovima za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora.
Međunarodni sud pravde u Hagu doneo je 2007. godine presudu u kojoj se konstatuje da je jula 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, Vojska Republike Srpske počinila genocid.
Isti sud je Srbiju proglasio krivom za nesprečavanje genocida, kao i da je prekršila obavezu kažnjavanja počinilaca genocida.
Vlasti u Beogradu negiraju da je u Srebrenici počinjen genocid.
- Sukob desničara i antifašista u Novom Sadu povodom godišnjice genocida u Srebrenici
- Blog RSE: Dan sjećanja na genocid u Srebrenici obilježen u UN-u, u Potočarima sahranjeno 14 žrtava
Vaš browser nepodržava HTML5