Dve visoke zgrade sa stanovima i hotelima mogle bi nići na mestu kompleksa Generalštaba porušenog u NATO bombardovanju 1999. godine u centru Beograda.
Planove dizajna projekta objavio je Džared Kušner (Jared Kushner), zet bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa (Trump) koji bi mogao ovaj posao da zaključi sa Vladom Srbije.
Predsednika Srbije Aleksandra Vučića ideja "oduševljava" iako tvrdi da je sa njom "delimično upoznat".
Vučić je u ponedeljak, tokom polaganja kamena temeljca za novu fabriku u Inđiji, istakao da je srećan što će se rešiti problem u centru Beograda, te da se nada da će biti dovoljno vremena da se presele Generalštab i Ministarstvo odbrane.
Prema njegovim rečima, projektom je predviđena i "neka vrsta muzeja žrtava" jer "nećemo da krijemo šta se sve dešavalo".
Zgrada Generalštaba bombardovana je u noći između 29. i 30. aprila i između 7. i 8. maja 1999.
NATO je započeo bombardovanje SR Jugoslavije 24. marta te godine kao odgovor na progon Albanaca na Kosovu koji su vršile bezbednosne snage Srbije.
Šta se do sada zna?
Opozicioni poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta pokazao je 13. marta dokument Vlade Srbije navodeći da je ministar građevinarstva Goran Vesić potpisao Memorandum o razumevanju sa kompanijom Kushner Realty LLS.
U zaključku Vlade Srbije se navodi da je reč o Memorandumu o revitalizaciji i razvoju lokacije bombardovanog Generalštaba koji nije pravno obavezujući.
Vesić je potvrdio da je dobio ovlašćenje Vlade, ali ne i da je nešto potpisao.
"Kada i ako, na osnovu tog ovlašćenja, bude potpisan memorandum ili neki drugi akt o tome će Vlada da obavesti javnost", naveo je Vesić na Instagramu 13. marta.
U dokumentu koji je pokazao Jovanović, a u koji je RSE imao uvid, Vlada je ovlastila Vesića da potpiše Investicioni ugovor, a na osnovu Memoranduma koji je, kako u zaključku stoji, ministar Vesić već potpisao sa kompanijom Kushner.
Prema tom dokumentu, Srbija bi dala u zakup neizgrađeno građevinsko zemljište na 99 godina bez naknade sa mogućnošću pretvaranja u svojinu.
Na parcelama koje su navedene za gradnju u zaključku Vlade Srbije nalaze se i zgrade u kojima su smešteni Ministarstvo odbrane, kao i Vojno bezbednosna agencija i Vojno obaveštajna agencija.
Navodi da bi projekat trebalo da se utvrdi kao projekat od posebnog značaja.
Srbija i Altlantic Incubation Partners LLC, koje je povezano lice Kushner Realty LLS, trebalo bi prema dokumentu da osnuju društvo sa ograničenom odgovornošću u Srbiji.
Ministar građevinarstva Goran Vesić nije odgovorio na pitanja RSE u vezi sa detaljima ovog posla.
U objavi na platformi X, Džerad Kušner je 15. marta napisao da je "uzbuđen da podeli sa javnošću rani dizajn za projekte izgradnje koji su planirani na albanskoj obali, kao i u centru Beograda".
Kušner je za Njujork tajms rekao da ugovor još nije potpisan, ali da se daleko odmaklo u pregovorima i da se nada da će posao biti zaključen.
Negirao je da njegova firma dobija specijalan tretman zbog toga što je Trampov zet.
Više o Džaredu Kušneru - iz arhive rse
Kušner svedoči o eventualnoj umešanosti Rusije u američke izboreTrumpov zet izgubio dozvolu za pristup tajnim podacimaIvanka Trump i Jared Kushner koristili privatne email nalogeNjujork tajms je objavio 18. marta da je investicija vredna 500 miliona dolara i da bi država Srbija, prema predlogu ugovora, trebalo da dobije 22 odsto profita.
Prema navodima lista kompanija Džareda Kušnera trebalo bi da dobije u zakup prostor bombardovanog Generalštaba u Beogradu na 99 godina bez naknade.
Prema ovom listu uz luksuzni hotelski i apartmanski kompleks planira se izgradnja i spomen obeležja i muzeja.
Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na upit RSE da li je dalo saglasnost da se kompleks bivšeg Generalštaba otuđi odnosno da se zemljište da u besplatan zakup stranom investitoru.
Vaš browser nepodržava HTML5
Informacije nepotpune
Javnosti nije data potpuna informacija o ovom projektu dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da će sve biti transparentno.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija naveo je za RSE da postoje nepoznanice kada je reč o samoj proceduri koja bi trebalo da prethodi zaključivanju ugovora ove vrste.
Prema njegovim rečima, moglo bi da se radi o nekom od oblika javno-privatnog partnerstva, na primer formiranju zajedničkog preduzeća ili, pak, davanju imovine u državnom vlasništvu u zamenu za neke koristi od tog objekta, nešto poput Beograda na vodi.
Međutim, on navodi da bi u oba slučaja morale da se sprovedu prethodno zakonom propisane procedure, odnosno nadmetanje.
Kako je rekao bez toga se ne može ući u zaključenje bilo kakvog pravno obavezujućeg ugovora.
"Izuzev ako se ovde ne radi opet o nekom aranžmanu koji je pokriven međudržavnim sporazumom između Srbije i neke druge države i gde bi se onda mogle zaobići procedure nadmetanja kao što je urađeno u slučaju 'Beograda na vodi'", kaže Nenadić.
U slučaju izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa "Beograd na vodi" donet je lex specialis kojim je projekat definisan od posebnog značaja za Srbiju i Beograd.
Pročitajte i ovo: Podijeljena mišljenja o planovima Trumpovog zeta u AlbanijiŠta kaže opozicija?
Pitanje budućnosti zgrade Generalštaba pokrenuto je i na nastavku konstitutivne sednice Skupštine Srbije nakon vanrednih parlamentarnih izbora u decembru.
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta pitao je poslanike ko je za to da se Generalštab "pokloni američkim kompanijama."
Zdravko Ponoš, bivši načelnik Generalštaba i predsedavajući opozicione stranke Srbija centar, rekao je za RSE da ovo nije prvi put da Vučić i njegova vlast ulaze u posebne aranžmane sa Trampom i njegovim okruženjem.
Ponoš pod tim navodi Vašingtonski sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa između Srbije i Kosova iz 2020. u vreme Trampovog mandata koji će na jesen ponovo ući u predsedničku izbornu trku.
Ponoš je ocenio da Vučić "investira u svoju političku budućnost" da bi dobio političku podršku za opstanak na vlasti.
"On daje nešto što bi se moglo da se smatra porodičnim nakitom ove zemlje, jer te zgrade i ta lokacija, posebno stara zgrada Generalštaba je porodični nakit", naveo je Ponoš.
Za Branislava Dimitrijevića, istoričara umetnosti i člana opozicionog Zeleno-levog fronta postoje dve mogućnosti za zgradu Generalštaba – da se obnovi u svom originalnom stanju ili da ostane konzervirana ruševina kao neka vrsta spomenika.
"Neće biti ni prvi ni poslednji put pod ovom vlašću Srpske napredne stranke da se zaštićeni objekti ili objekti koji su imali status prethodne zaštite menjaju, ruše, dorađuju", naveo je.
Status kulturnog dobra
Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane imaju status kulturnog dobra.
Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda saopštio je da nije dobio nijedan zvaničan dokument kojim se predlaže ukidanje tog statusa.
"Ovaj zavod nije dobio nijedan zvaničan dokument predlog za ukidanje statusa kulturnog dobra – spomenika kulture 'Zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu'", naveo je Zavod za RSE.
Kompleks Generalštaba je modernistička građevina koju je projektovao srpski i jugoslovenski arhitekta Nikola Dobrović.
Građena je između 1956. i 1963.
Istoričar umetnosti Branislav Dimitrijević rekao je za RSE da je to prva modernistička građevina velikih dimenzija za potrebe neke državne institucije.
"Na tom potezu imamo dosta građevina koje pripadaju državnim organima, ali su to uglavnom neoklasicističke, pseudoklasicističke, arhitektonski konzervativne građevine. Ova građevina je jedinstvena po tome što se na izuzetan način uklopila u taj postojeći ambijent", kaže Dimitrijević.
Zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane je jedina zgrada u Beogradu arhitekte Nikole Dobrovića koji je poznat po svojim građevinama u Pragu i Dubrovniku.
Saradnja na tekstu: Branko Vučković