Sporazum o izgradnji spomen obilježja u parku iza Druge gimnazije u Sarajevu, u sklopu kojeg će biti postavljen i tenk, potpisan je 28. decembra.
"Kao što sam i najavila, Spomen-obilježje bosanskim specijalcima bit će podignuto. Predugo se čekalo i vrijeme je da riječi konačno postanu djela", saopćila je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, nakon potpisivanja sporazuma s ministrom za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omerom Osmanovićem i Udruženjem veterana Odreda policije "Bosna".
Pročitajte i ovo: Tenk iza škole u Sarajevu za jedne edukacija, za druge traumaKako je saopćeno, ministarstvo će projekt sufinansirati sa 200.000 maraka (oko 102.000 eura) za potrebe izvođenja građevinskih radova.
"Uprkos mnogim otporima, mogu sa zadovoljstvom da kažem da idejno rješenje kreće u realizaciju u narednom periodu, kako bismo konačno dobili monumentalni spomenik otporu jednog naroda", saopćio je Osmanović.
Spomenik će se izgraditi u čast pripadnicima odreda specijalne policije "Bosna" poginulim tokom rata u Bosni i Hercegovini koji je trajao od 1992. do 1995. godine.
Inicijativa da se u park postavi tenk, koji su pripadnici specijalne policije zarobili 1992. godine od snaga tadašnje Jugoslavenske narodne armije u sarajevskom naselju Stup, pokrenuta je 2016. godine.
Ponovo ju je ove godine aktualizirala gradonačelnica Karić, kadar Socijaldemokratske partije BiH.
Pored tenka, prema idejnom rješenju, trebalo bi se nalaziti pet skulptura specijalaca u prirodnoj veličini pod punom ratnom spremom koji zarobljavaju ovo oklopno vozilo.
Nevladine organizacije su tražile da se izgled spomenika promijeni, kao i njegova lokacija smatrajući neprikladnim da djeca kroz školski prozor ili na "velikom odmoru" gledaju tenk.
Na lokaciji u parku nazvanom po velikanu bosanske sevdalinke Safetu Isoviću su insistirali su veterani ovog odreda, a na konkursu je izabrano idejno rješenje koje je uradio Nebojša Šerić Šoba, sarajevski umjetnik koji danas živi u New Yorku, koji je tokom rata bio pripadnik Armije RBiH.