Bivši australijski političar "prodao je" zemlju stranoj špijunskoj mreži, rekao je šef državne obavještajne službe Australije, što su navodi koji su potresli Canberru.
Otkriće koje je iznio šef Australijske sigurnosno-obavještajne organizacije (ASIO) tokom godišnjeg obraćanja u vezi procjena prijetnji, 28. februara, spominje da su bivšeg političara obrađivali strani agenti. Pitanje koje je ostalo bez odgovora je ko je ta osoba i kakve će posljedice snositi, pišu svjetski mediji.
Mete i interesi
Šef ASIO-a, Mike Burgess je tokom govora o procjeni prijetnji rekao kako je razbijen A-tim koji je bio "agresivan i iskusan" dio strane obavještajne mreže koja je Australiju identifikovala kao "primarnu metu".
"Špijuni su se predstavljali kao konsultanti, zvaničnici lokalnih vlada, članovi akademske zajednice ili istraživači koji dolaze iz finansijskih kompanija", rekao je Burgess, prenosi BBC.
Njihove mete obuhvatale su široku spektar ljudi, od studenata, profesora, političara, poslovnih ljudi, pripadnika snaga za provođenje zakona do državnih službenika, kojima su nuđene hiljade dolara za informacije koje su se ticale trgovine, politike, međunarodne politike i odbrane Australije.
Burgess je rekao da je pitanje odbrambenog sporazuma Aukus koji čine Australija, Velika Britanija i Sjedinjene Države, bilo od naročitog interesa za stranu obavještajnu mrežu.
- Australija, SAD i Britanija objavili planove za nuklearne podmornice
- Australija brani svoju ulogu u sigurnosnom paktu usred osude Francuske
Australijska obavještajna agencija je saopštila kako se direktno suprotstavila mreži A-tim krajem prošle godine i da je sada odlučeno da se o njima progovori u javnosti kako bi se upozorili Australijanci.
"Australijanci moraju da znaju da je prijetnja stvarna. Prijetnja se dešava sada. I prijetnja je dublja i masovnija nego što mislite", rekao je.
Burgess je nedavno govorio o opasnosti koju za Australiji predstavlja špijunaža Kine, a prošle godine je otkrio da je njegova agencija razbila "košnicu" špijuna, koje su lokalni mediji kasnije identifikovali kao ruske operativce.
Regrutovani bivši političar
Strana špijunska organizacija je prije nekoliko godina uspjela da "obradi i regrutuje" bivšeg australijskog političara koji nije identifikovan u obraćanju javnosti u srijedu, 28. februara kada je šef australijskee obavještajne agencije rekao kako ta osoba nije optužena jer više nije aktivna.
"Ovaj je političar prodao svoju zemlju, partiju i bivše kolege kako bi zadovoljio interese stranog režima. U jednom trenutku je bivši političar čak predložio da se u špijunsku mrežu dovede član porodice premijera", rekao je šef ASIO-a, Mike Burgess. Ova zavjera nije uspjela, dodao je, ali druge jesu, napisao je Reuters.
ASIO je prekinuo veze između Australijanca i strane obavještajne službe, rekao je, dodajući da bi nekoliko pojedinaca "trebalo da bude zahvalno što zakoni o špijunaži i stranom uplitanju nisu retroaktivni".
Ovaj komentar ukazuje na to da optužbe idu godinama unazad, budući da su novi strogi australijski zakoni protiv špijunaže i stranog uplitanja prošli parlament 2018. godine.
Australijska radna grupa za strano uplitanje provela je 120 operacija otkad je osnovana 2020.
Pristup povlaštenim informacijama
Članovi špijunske mreže su pretraživali profesionalne lokacije tražeći Australijance koji imaju pristup povlaštenim informacijama. "Neka od imena koja su usvojili uključuju Sophy, Amy, Ben i Eric, ali tim može i da koristi druga imena", rekao je Burgess dodajući da je A-tim "nudio zaposlenim u australijskoj odbrambenoj industriji novac u zamjenu za izvještaje o Aukusu, tehnologiji podmornica, raketnim sistemima i mnogim drugim osjetljivim temama".
Pročitajte i ovo: Australija planira izgraditi najveću mornaricu od Drugog svjetskog rataU jednoj navodnoj akciji zavjere "vodeći australijski članovi akademske zajednice i političke ličnosti pozvani su na konferenciju u prekomorske zemlje, pri čemu su organizatori pokrili sve troškove uključujući i avionske karte". Burgess je rekao da su članovi A-tima iskoristili konferenciju kako bi izgradili odnose sa Australijancima, otvoreno ih pitajući ko ima pristup vladinim dokumentima, prenosi Guardian.
Burgess je rekao da je još jedan Australijanac, opisan kao ambiciozni političar, "pružio uvid u frakcijsku dinamiku svoje stranke, analizu nedavnih izbora i imena narednih kandidata".
"Onima koji nisu bili svjesni u šta su se upleli, pomogli smo da se izvuku, a drugima smo prekinuli veze sa stranom obavještajnom službom".
Burne reakcije
Otkrivanje špijunske mreže i prezentovanje podataka javnosti izazvalo je negodovanja, a bivši australijski ministar finansija i ambasador u Americi Joe Hockey zatražio je u četvrtak, 29. februara da se objavi identitet "izdajnika". Hockey je dodao da su ga američki zvaničnici već kontaktirali u vezi s navodima iz izvještaja.
Hockey je za australijsku televizijsku kuću ABC rekao da je "apsolutno nezamislivo da imate bivšeg političara koji predstavlja njihovu zajednicu, predstavlja državu, koji zatim ode i ostvari kontakt sa stranim protivnikom, i nekako mu je dopušteno da odšetaju u suton, a da njegovo ime ne bude otkriveno a ugled ne ukaljan", napisao je Financial Times.
Richard Marles, australijski ministar odbrane i zamjenik premijera, rekao je za Sky News da poštuje odluku obavještajne agencije da ne imenuje političara. Međutim, Peter Dutton, lider opozicione Liberalne stranke, rekao je za radio stanicu 2GB da ASIO treba da "izbaci i posrami" dotičnog političara kako se "oblak sumnje" ne bi nadvio nad druge zastupnike u parlamentu.
Alexander Downer, bivši ministar vanjskih poslova, rekao je da je objavljivanje navoda bez imenovanja zastupnika bilo "glupo", jer je prijetilo da će pokrenuti "oluju maltretiranja" političara iz cijelog spektra. "Moramo znati mnogo više o ovome s obzirom na to da je šef ASIO-a bio prilično eksplicitan", rekao je.
ASIO je posljednjih godina otkrio brojne pokušaje stranih obavještajnih službi da se infiltriraju u australijsku politiku, uključujući zavjere za finansiranje izbornih kampanja prijateljskih kandidata.
Zakoni su uvedeni 2018. kako bi se suzbilo strano uplitanje. Sam Dastyari, laburistički senator, bio je prisiljen podnijeti ostavku 2016. nakon što se pokazalo da je javno pozvao Australiju da poštuje potraživanja Pekinga u Južnom kineskom moru nakon što je prihvatio donaciju kineskog biznismena.
Pročitajte i ovo: Australija menja vojnu strategiju u odgovoru na jačanje Kine