U Srbiji u 2023. rešeno 30 odsto slučajeva ugrožavanja novinara

Fotografija iz arhive - fotografi, kamermani i novinari na pres konferenciji u Beogradu, 6. februar 2013.

U Srbiji je u 2023. rešeno oko 30 odsto slučajeva u kojima su novinari bili oštećeni, pokazuju rezultati godišnjeg izveštaja Stalne radne grupe za bezbednost novinara.

U svim javnim tužilaštvima u Srbiji formirano je 75 predmeta, od čega je rešeno 23.

Svega 12 odsto presuda bilo je u korist medijskih radnika, prenosi agencija Beta.

Ukupno je bilo devet osuđujućih presuda, a 14 predmeta rešeno je odlukom tužilaštva da odbije krivičnu prijavu. Ostali slučajevi još nisu okončani.

Kada je reč o strukturi krivičnih dela koja su novinari prijavljivali, najčešće, u 85 odsto slučajeva, bilo je reči o ugrožavanju sigurnosti.

Pročitajte i ovo: Udruženja novinara u Srbiji: Obezbeđenje Opštine Inđija fizički napalo novinarku

Ostale prijave odnose se na pretnje, uvrede, klevete, lake telesne povrede, a dve prijave ticale su se nasilničkokg ponašanja i po jedna prijava odnosila se na zlostavljanje i mučenje, proganjanje i krivično delo prinude.

U izveštaju je navedeno da u najvećem broju slučajeva pretnje novinarima dolaze putem interneta.

Tokom 2023. godine smanjen je ukupan broj slučajeva koji nisu rešeni zbog toga što nije poznat izvršilac napada na novinare, i sada iznosi 43 odsto.

"Broj neidentifikovanih izvršilaca u 2016. je 94 odsto od 17 nerešenih predmeta, dok je taj procenat u 2023. pao na svega 9.6 odsto", navedeno je u izveštaju.

Međunarodni i srpski PEN centar, organizacija koja se zalaže za slobodu izražavanja, saopštio je 19. februara da vlasti u Srbiji "moraju hitno da osude i odgovore na pretnje novinarima i piscima".

Organizacija je istakla da je od "izuzetne važnosti" da se okonča nekažnjivost zločina protiv pisaca i novinara.

Pročitajte i ovo: Međunarodni PEN pozvao vlasti Srbije da stanu na put napadima na novinare i pisce