Bosanskohercegovački portal "Slobodna Bosna" saopštio je u četvrtak da je zabilježio vrhunac brutalnih napada srpskih medija, koje kontroliše, kako navode, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon objavljivanja teksta u kojem se pretpostavlja da su pojedini mediji u regionu Balkana bili potčinjeni Vučićevom režimu.
U tom tekstu se spominju i dva kosovska portala: "Nacionale" i "Periskopi".
"Slobodna Bosna" je u saopštenju poručila da su, umjesto podrške, napade svojim reakcijama podsticali predstavnici pojedinih nevladinih organizacija, kao i udruženja novinara iz regiona.
"Slobodna Bosna" je poručila da će, međutim, nastaviti da radi "profesionalno".
Pozivaju one koji tvrde da iza teksta stoji Vlada Kosova da iznese činjenice za tu tvrdnju.
"Slobodna Bosna" je tvrdnje o "nedostatku dokaza" ili "sumnjivim izvorima" u objavljenom članku proglasila neutemeljenim.
Dodaje da nijedan medij nije kontaktirao "Slobodnu Bosnu" radi provjere objavljenih informacija, a svi su zauzeli ad hoc stav da informacija nije tačna.
Ipak, Radio Slobodna Evropa(RSE) je pokušao da dobije komentar sa ovog portala, ali zaposleni nisu željeli da govore.
Pročitajte i ovo: Pisanje sarajevskog portala koje je izazvalo buru na KosovuReakcije na Kosovu u vezi sa ovim tekstom bile su uglavnom zbog činjenice da je javna televizija, Radio televizija Kosova (RTK) emitovala dio teksta, a potom su ga distribuirali pojedini članovi vlade.
Opozicione stranke na Kosovu kažu da se ovaj medij "pretvorio u oruđe od običnog interesa vlasti".
Vlada Kosova nije komentirala ovaj slučaj, sve dok ministrica pravde Albulena Haxhiu u srijedu nije izjavila da je tužiteljstvu dala informacije o dva spomenuta portala Kosova, uz obrazloženje da je "važno znati koga finansira Srbija".
Oko 16 nevladinih organizacija i nekoliko pojedinaca sa Kosova je 24. jula pozvalo Upravni odbor Radio Televizije Kosova da podnese ostavku jer "nisu samostalni i profesionalni u obavljanju svog mandata".
U reakciji nevladinih organizacija od 24. jula, materijal RTK-a je okarakterisan kao "dezinformacija, sa ciljem napada na onlajn medije, National i Periscope".
Upravni odbor RTK-a održao je vanrednu sjednicu 23. jula i putem saopštenja rekao da je zabrinut zbog objavljivanja "kontroverznog teksta u RTK", tražeći detaljna pojašnjenja od rukovodstva.
Koji je portal "Slobodna Bosna"?
Boro Kontić, dugogodišnji novinar iz Bosne i Hercegovine i direktor Medija centra u Sarajevu, u izjavi za RSE objašnjava da je "Slobodna Bosna" medij koji je 1989-1990. godine osnovao Senad Avdić.
Prema njegovom mišljenju, Avdić je bio jedan od najboljih novinara tog vremena, a "Slobodna Bosna" jedan od glavnih pouzdanih medija koji je devedesetih imao "revolucionarnu ulogu" u raskrinkavanju plana opkoljavanja Sarajeva od strane jugoslovenske vojske.
"To je za mnoge bilo iznenađenje ali se ispostavilo da je većina toga što su objavili bilo tačno", kaže Kontić.
Ipak, on kaže da danas ne bi mogao da govori o njihovom kredibilitetu jer je list u međuvremenu pretrpio nekoliko promjena, sredinom 90-ih je postao nedeljnik, dok posljednjih 15-ak godina postoji samo kao online izdanje.
"U jednom trenutku se puno govorilo da ih podržava SDA (Stranka demokratske akcije), najveća bošnjačka stranka. Šta se dešava, ne znam. Znam neke od novinara koji tamo rade, to su dobri novinari, profesionalci. Prema tome, to je jedna novina koja ima veliku prošlost, a kakva je danas pravo da vam kažem ne znam", navodi Kontić.