Državljanin BiH Milivoje Todorović uhićen je u Njemačkoj zbog sumnje da je kao visoko pozicionirani pripadnik međunarodnog narko kartela uključen u krijumčarenje velikih količina opojnih droga iz Južne Amerike u EU i zemlje Zapadnog Balkana.
Kako je saopštilo Tužilaštvo BiH, Todorović, koji je iz Bijeljine, uhapšen je u Frankfurtu na osnovu tjeralice BiH.
“U okviru predmeta sa dešifrovanim SKY i ANOM aplikacijama, na kojem radi Tužiteljstvo BiH u suradnji sa partnerskim institucijama iz EU, kao i policijskim agencijama u BiH, ovaj osumnjičeni identificiran je kao pripadnik organizirane kriminalne skupine, koji se uglavnom nalazi u inozemstvu, gdje koordinira rad osoba uključenih u krijumčarenje opojnih droga, zbog čega je došao u fokus istrage policijskih agencija iz više zemalja”, navode iz Tužilaštva u utorak, 8. novembra.
Tužilaštvo BiH je saopštilo da će uraditi sve što je neophodno u saradnji sa partnerskim organizacijama u EU kako bi se u što kraćem roku organiziralo izručenje osumnjičenog u Bosnu i Hercegovinu, radi krivičnog procesuiranja.
Pročitajte i ovo: Zbog SKY uređaja u BiH uhapšeni policajci i kriminalciViše desetina osoba koje su osumnjičene za trgovinu drogom, oružjem i ubistvima iz istraga o korištenju mobilnih uređaja SKY i ANOM uhapšeno je u Bosni i Hercegovini u proteklih godinu dana.
Među njima su policijski službenici, osumnjičenici za trgovinu drogom, oružjem, prostitucijom.
Prva policijska akcija po naredbi državnog tužiteljstva je izvedena u novembru 2021. godine nakon što je EUROPOL dostavio dešifrirane poruke iz ovih uređaja BiH.
Europska komisija je u svom posljednjem izvještaju u oktobru ove godine zatražila podizanje prvih optužnica koje se odnose na SKY i ANOM.
Pročitajte i ovo: Osumnjičeni za kriminal oko Sky aplikacije predao se Tužiteljstvu BiHANOM je trebala biti "neprobojna" usluga koja je uključivala posebnu aplikaciju i mobilne uređaje. Zapravo su je napravili i distribuirali FBI i Australska savezna policija (AFP). Prema zvaničnim podacima FBI-ja, u maju 2021. godine, takve uređaje je koristilo oko 11.800 osoba.
Prema podacima EUROPOL-a prikupljeno je oko 27 miliona poruka koje su razmjenjivali kriminalci iz više od stotinu zemalja.
Dio poruka u ovim uređajima su dešifrirali američki FBI i EUROPOL, te ih proslijedili lokalnim policijama.