Skupština Republike Srpske (RS) usvojila je rano ujutro 12. decembra Prijedlog zakona o budžetskom sistemu.
Ovim zakonom je propisano da se novac od poreza na dodanu vrijednost (PDV) iz Banjaluke i Bijeljine preusmjerava nerazvijenim opštinama u ovom bh. entitetu.
Zakon je usvojen po hitnom postupku, uprkos protestima koji su bili prethodnih dana u Banjaluci, a koje su predvodili gradonačelnici Banjaluke i Bijeljine, Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović.
Traženo je da se povuče zakonski prijedlog, prema kojem dvije najveće lokalne zajednice u RS treba da dobiju sedam odsto manje sredstava od PDV-a.
Uoči protesta u Banjaluci održana je vanredna sjednica Saveza opština i gradova RS na kojoj je odlučeno da će se primjena ovog zakona ograničiti samo na 2025. godinu, te da se naredne godine ponovo mijenja zakon, ali u redovnoj proceduri.
Stanivuković tvrdi da će Banjaluka samo tokom 2025. godine dobiti šest miliona maraka manje u gradski budžet (oko tri miliona evra).
Ranije je, također, rekao da su pogođeni samo Banja Luka i Bijeljina, dvije najveće lokalne zajednice u RS-u koje vode gradonačelnici iz Partije demokratskog progresa i Srpske demokratske stranke.
Vlast u većini drugih opština u RS-u nakon oktobarskih izbora drži Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) predsjednika RS Milorada Dodika, koji predvodi i entitetsku i državnu većinu.
Pročitajte i ovo: U Banjaluci održani protesti kao nastavak sukoba gradske i entitetske vlastiInače, sukob vlasti Banjaluke i entiteta RS traje od petka, kada je po nalogu Stanivukovića, pogašena javna rasvjeta u blizini zgrade Vlade RS i sjedišta entitetskog predsjednika Milorada Dodika "kao mjera štednje".
Na parking su gradske vlasti postavile betonske barijere i dovezli vatrogasna vozila kako bi spriječili ulazak vozila.
Usvojeni i zakoni o porezu na dohodak i doprinosima
Skupština RS je po hitnom postupku usvojila i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, te Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima.
Prvobitnim prijedlogom bilo je planirano povećanje doprinosa za samostalne preduzetnike sa 60 na 80 odsto prosječne bruto plate u RS.
Nakon pregovora preduzetnika sa entitetskim Ministarstvom finansija, dogovoreno je da se u toku 2025.godine stopa doprinosa poveća na 70, a tek u 2026. godini na 80 odsto.
Do sada su se malim preduzetnicima smatrala ona pravna lica koja su poslovala sa godišnjim prihodom do 50.000 maraka (25.000 evra), a sada se ta granica povećava na 100.000 maraka (50.000 eura).
Mali privrednici sa kojima je razgovarao Radio Slobodna Evropa u nekoliko gradova u RS najavili su zbog ovih zakona zatvaranje firmi i otpuštanje radnika. To obrazlažu time da ne zarađuju mjesečno dovoljno da bi mogli izmiriti sve doprinose i poreze koji su im nametnuti. da će zbog ovih zakona morati otpuštati radnike.
Pročitajte i ovo: Mali privrednici 'na rubu opstanka' zbog novih poreza u Republici Srpskoj
U obrazloženju u skupštinskim materijalima je navedeno da je registru Poreske uprave zabilježeno više od 51.000 pravnih lica koja posluju u RS tokom 2023. godine. U istoj godini naplaćeno je više od 360 miliona maraka (oko 180 miliona evra) poreza na dobit.