Skupština Srbije usvojila je 27. novembra državni budžet za 2025. godinu.
Na sednici, kojoj nisu prisustvovali poslanici opozicije, bez rasprave je izglasano više od 50 zakona i sporazuma.
Predstavnici opozicije saopštili su pre početka zasedanja da neće učestvovati u glasanju u znak protesta zbog incidenata koji su se dogodili u skupštinskoj sali 25. novembra.
Oni su najavili da će pokrenuti postupak za razrešenje predsednice parlamenta Ane Brnabić kao i da će protiv nje podneti krivičnu prijavu zbog, kako su naveli, zloupotrebe funkcije.
Brnabić je na konferenciji u holu parlamenta, uz jako skupštinsko obezbeđenje, odbacila optužbe navodeći da je za incidente odgovorna opozicija.
Sednica parlamenta je 25. novembra prekinuta posle tuče poslanika vlasti i opozicije koja je zahtevala da na dnevnom redu bude zahtev za izglasavanje nepoverenja Vladi Srbije zbog pogibije 15 ljudi pri padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Posle pauze tokom koje su poslanici opozicije, kako tvrdi vlast, oštetili mikrofone i ekrane u skupštinskoj sali, poslanici većine su bez rasprave usvojili sve tačke dnevnog reda, a predsednica parlamenta je odmah zaključila sednicu.
Šta su rekli opozicioni poslanici?
Poslanici opozicije su optužili vlast i predsednicu parlamenta da je režirala incidente 25. novembra i najavili krivičnu prijavu i pokretanje postupka za njeno razrešenje.
"Vlast je uzurpirala ovu instituciju i sve što se bude danas događalo biće posledica nezakonitog ponašanja Ane Brnabić", rekao je poslanik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić u obraćanju novinarima u holu Skupštine.
On je optužio vlast da je izazvala incidente kako bi na "mala vrata" usvojila važne zakone.
Poslanica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević izjavila je da neće ući u salu i glasati o pitanjima o kojima se nije raspravljalo, navodeći da je glasanje nezakonito.
Pročitajte i ovo: Incidenti u Skupštini Srbije, guranje i tuča između predstavnika vlasti i opozicijeNa konferenciji su uz predstavnike Zeleno-levog fronta i Narodnog pokreta Srbije bili i poslanici Demokratske stranke, Pokreta slobodnih građana i Ekološkog ustanka.
Zasebnu konferenciju održali su i predstavnici opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) i Srbija centar.
Poslanica SSP-a Marinika Tepić izjavila da ni oni neće učestvovati u glasanju i dodala da je predsednica Skupštine sednicu učinila "apsolutno nelegalnom".
"Od momenta zakazivanja ove sednice smo reagovali, bunili se, upozoravali da je ona nelegalna, da je morao biti stavljen na dnevni red zajednički predlog opozicionih poslaničkih grupa da se glasa o nepoverenju Vladi", rekla je Tepić.
Šta kaže vlast?
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da su incidente u parlamentu 25. novembra izazvali poslanici Zeleno-levog fronta (ZLF), a da je "prvi udarac" uputio lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas.
Brnabić je rekla da su neredi u Skupštini bili najavljeni i u danima pred sednicu, kao i da je ona pokušavala da uspostavi red u sali.
"Odredili smo pauzu, zvali na konsultacije, ja sam silazila dole i molila da se smire", rekla je Brnabić.
Šef poslaničke grupe vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov izjavio je da je usvajanjem budžeta i više desetina predloga zakona "osujećen plan opozicije da nasiljem spreči održavanje sednice".
Jovanov je na konferenciji za novinare u Skupštini kao "besmislene" odbacio ocene opozicije da je vlast izazvala opstrukciju rada parlamenta.
Dodao je da su poslanici većine u parlamentu tokom incidenata u ponedeljak bili "prinuđeni da se brane" iako su, po njegovim rečima, znali da će opozicija "nasiljem pokušati da spreči održavanje sednice".
Zašto su snajperisti na krovu Skupštine?
Poslanik opozicione Demokratske stranke Srđan Milivojević izjavio je da je zgrada Skupštine 27. novembra prepuna policije i pokazao fotografiju na kojoj je, kako je rekao, snajperista na krovu te zgrade.
"Ovo je slika kako vlast vidi razgovor sa opozicijom i ovo je slika Srbije (predsednika) Aleksandra Vučića", rekao je on.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić odgovorila je da su snajperisti na krovu Narodne skupštine deo protokola zbog posete predsednika Ekvatorijalne Gvineje koji 27. novembra boravi u Beogradu.
Ona je optužila opoziciju da "manipuliše lako proverljivim informacijama".
I ministar policije Ivica Dačić izjavio je da su "antisnajperski timovi angažovani po planu preduzimanja mera po drugom stepenu bezbednosne zaštite za predsednika Ekvatorijalne Gvineje".
Dačić je rekao da je reč o standardnom postupanju koje policija primenjuje za zaštitu stranih državnika, da se "te mere primenjuju već više decenija", da i "niko nikada to nije zloupotrebljavao u političke svrhe".
Milivojević je na društvenoj mreži X objavio da su "snajperisti uklonjeni sa kupole krova Narodne skupštine posle konferencije za novinare opozicionih stranaka" na kojoj su ukazali da se tamo nalaze.
Pročitajte i ovo: Politička kriza u Srbiji: Sukobi na ulicama i u parlamentuŠta je izglasala Skupština?
Poslanici Skupštine Srbije izglasali su 27. novembra predlog državnog budžeta za 2025.
Ministar finansija Siniša Mali ocenio je da će budžetom biti omogućeno da Srbija "nastavi da obara rekorde".
"Nastavićemo politiku razvoja, velikih kapitalnih ulaganja i rasta životnog standarda", rekao je Mali, a saopštio njegov kabinet.
Na sednici Skupštine je bez rasprave i prisustva poslanika opozicije izglasano više od 50 tačaka dnevnog reda.
Usvojene su, pored ostalog, izmene Krivičnog zakonika, Zakona o energetici, predlog Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, kao i izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.