Okončana rasprava o kriminalizaciji klevete u Skupštini Republike Srpske

Skupština Republike Srpske, Banjaluka, 18. juli 2023.

Poslanici Skupštine Republike Srpske (RS) okončali su u utorak cjelodnevnu raspravu o izmjenama Krivičnog zakona kojima se kriminalizuje kleveta u tom bosanskohercegovačkom entitetu.

Glasanje o izmjenama, za koje novinari i aktivisti kažu da predstavljaju udar na slobodu mišljenja, očekuje se u danu za glasanje u četvrtak 20. jula.

Rasprava je održana i uprkos zahtjevu opozicionih stranaka da se sporni zakon povuče sa dnevnog reda.

Uoči početka sjednice, organizovana je protesna šetnja novinara i nevladinih organizacija koji su tražili od entitetskog parlamenta da odustane od donošenja zakona, ocjenjujući da se izmjenama uvodi cenzura i guši sloboda govora u RS.

Predlagač izmjena zakona, ministar pravde RS Miloš Bukejlovć u uvodnoj riječi ocijenio je da se 'insinuacijama' kroz naslove i tekstove stvorila 'netačna' slika da se kriminalizacijom klevete pogoduje pojedincima u RS, a ne građanima.

"Ono što je činjenica je da je iznošenje neistina, ličnih i porodičnih prilika, izlaganje poruzi određenih kategorija lica prevazišlo svaku normu društveno prihvatljivog ponašanja i na svaki način obezvrijedilo ljudsko dostojanstvo, tjelesni i duhovni integritet, čovjekovu privatnost kao lični i porodični život", poručio je Bukejlović.

Bukejlović navodi kako slobodu izražavanja prepoznaje kao pravo zagarantovano Konvencijom o ljudskim pravima, "koje je ograničeno drugim pravima iste vrijednosti koje se ne može i ne smije zloupotrebljavati".

Dio vladajuće koalicije predložio je odgodu primjene kriminalizacije klevete do izrade Zakona o medijima RS

Iz poslaničkog kluba DEMOS, koji je dio vladajuće koalicije bliske Dodiku, predložili su da se prolongira stupanje na snagu izmjena Krivičnog zakona RS, dok se prethodno ne usvoji Zakon o medijima RS.

Predstavnica tog kluba, Spomenka Stevanović predložila je i zaključak, kojim se zadužuje Ministarstvo pravde RS da pripremi entitetski Zakon o medijima.

Sa druge strane Igor Crnadak, poslanik opozicione Partije demokratskog progresa, ističe kako vlast uvođenjem krivičnog postupka za klevetu nastoji da stvori 'poslušno društvo'.

"Usvajanjem ovog zakona imaćete situaciju da u zatvoru šah igraju ubica i čovjek koji je ispričao vic o političaru u kafani", rekao je Crnadak.

Upitao je šta će biti i sa poslanicima koji budu ukazivali na porodične poslove pojedinaca u vlasti u RS.

"Recimo, iznesemo mi podatak da ovdje sa nama sjedi poslanik čija porodica ima pet, šest firmi, čija je porodica do sada ukupno od RS dobila 350 miliona maraka (oko 125 miliona evra) poslova. I tom nekom komšija onda kaže da je lopov. Jel zato neko od nas treba da ide u zatvor? Da li je to kleveta, iako je istinit podatak? Jeste po ovom zakonu", rekao je Crnadak.

Iz opozicionih stranaka su tokom rasprave najavili da neće glasati za kriminalizaciju klevete.

" Imamo problem sa Ustavnim sudom, OHR, teškom ekonomskom situacijom. Nije vrijeme za donošenje ovakvog zakona", istakao je poslanik Srpske demokratske stranke Dragomir Vasić.

Pročitajte i ovo: Protest u Banjaluci zbog kriminalizacije klevete o kojoj raspravlja entitetska skupština

U tekstu zakona klevetom se naziva iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji o nekoj osobi.

Izmjene Krivičnog zakona su na dnevnom redu Skupštine RS i pored višemjesečnih apela domaćih i međunarodnih organizacija, te protesta novinara i aktivista.

Ako Narodna skupština RS izglasa izmjene Krivičnog zakona, kleveta će biti proglašena krivičnim djelom sa novčanim kaznama.

Šta je prethodilo skupštinskom zasijedanju?

Narodna skupština RS-a prihvatila je 23. marta zakonske izmjene u formi nacrta, nakon čega je upućen u dvomjesečnu javnu raspravu.

Izmjene Krivičnog zakona najavljene su u RS-u u jesen prošle godine, a inicijator je bio Milorad Dodik, predsjednik tog entiteta i lider vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

Nakon javnih rasprava, koje su novinari i aktivisti napuštali u znak protesta zbog represivnog zakona kome je, kako tvrde, cilj discipliniranje medija, u konačnom prijedlogu zakona, novčane kazne za klevetu su smanjene u odnosu na nacrt i iznose od 1.000 do 3.000 evra.

Prijedlog zakona predviđa novčane kazne za javno izrugivanje zbog pripadnosti određenoj rasi, boji kože, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, seksualnog opredjeljenja ili rodnog identiteta.

Više novčane kazne propisane su u situacijama kad je kleveta iznesena u medijima, uključujući i društvene mreže ili na javnom skupu.

Nacrtom zakona novčane kazne su iznosile i do 60.000 evra.

U odnosu na nacrt zakona, u novoj verziji teksta izmijenjena je kvalifikacija uvrede, koja se više ne tretira kao krivično djelo nego ostaje prekršaj.

No, zadržana je odredba koja se odnosi na "neovlašteno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka", za šta je predviđena novčana kazna ili kažanjavanje zatvorom do dvije godine.