Sindikalne organizacije Sjeverne Makedonije protestovale su ispred Vlade u Skoplju tražeći povećanje plata radnicima i bolje uslove rada, na Međunarodni praznik rada.
Po prvi put, uz moto "Mi radnici", protestu su se pridružile dvije najveće organizacije, Savez sindikata i Savez sindikalnih organizacija.
Ove dvije organizacije zatražile su od vlade povećanje minimalne plate na 450 eura, pokrivanje troškova prevoza, ishrane i kolektivnih ugovora koji garantuju druga prava na radu.
"Bez ispunjavanja minimalnih standarda Evropske unije nikada ne možemo postati dio [Evropske] unije. Sa platama koje primamo jedva sastavljamo kraj s krajem. Siromaštvo je ušlo u dom svakog radnika", izjavio je na protestu 1. maja u Skoplju Angel Stojkovski, zaposleni u tekstilnoj industriji.
Demonstranti kažu da je posljednji trenutak da institucije postanu svjesne da će zemlja ostati bez radnika ako ih država nastavi isto tretirati.
"Izašli smo da tražimo svoja prava, da se solidarišemo sa svim granama industrije, sa svim radnicima i prenesemo poruku aktuelnoj vlasti i onoj koja će doći da se ne igra sa pravima radnika jer su ona stub ove zemlje", izjavio je Ivan Peševski, iz građevinskog sektora.
Čelnici sindikata su se posebno obratili strankama koje će formirati novu vladu, nakon parlamentarnih izbora, 8. marta, sa zahtjevom da u prvih 100 dana njenog rada ispune osnovne uslove.
"Minimalna zarada treba da prati trend minimalne zarade u regionu, posebno zbog Otvorenog Balkana zbog mogućnosti da naši radnici odu na rad u druge zemlje", rekao je Slobodan Trendafillov, predsednik Lige Sindikata.
Marjan Risteski, iz Konfederacije sindikalnih organizacija, rekao je da se u Sjevernoj Makedoniji materijalno-finansijska situacija radnika već duže vrijeme pogoršava i povećava broj nezaposlenih dok investitori odlaze iz zemlje.
"Oni krše zakon tako što čak i zapošljavaju ljekare, specijaliste i drugo medicinsko osoblje sa privremenim ugovorima koji ih sprečavaju da ostvare najosnovnija prava, poput zdravstvenog i penzionog osiguranja. Kako se taj neophodan kadar može angažovati na određeno vrijeme kada ima slobodnih mjesta", kaže Risteski.
Pročitajte i ovo: EU očekuje da i majski izbori u Sjevernoj Makedoniji budu demokratskiSjevernu Makedoniju čekaju parlamentarni izbori i drugi krug predsjedničkih izbora koji će se održati 8. maja.
Političke stranke su tokom predizborne kampanje davale razna obećanja, poput povećanja minimalne plate na 650 eura i prosječne plate na 1.100 eura.
Čelnici organizacija kažu da su takva obećanja čuli u svakom izbornom ciklusu, ali su podsjećali institucije da će se suočiti sa snažnim protestima ako ne preduzmu mjere za poboljšanje stanja radnika.
Sjevernu Makedoniju su u martu zahvatili protesti univerzitetskih profesora i naučnih radnika, a u februaru ljekara specijalista i drugih medicinskih radnika.
Minimalna plata u Sjevernoj Makedoniji je 22.500 denara (365 evra), dok je prosjek 39.276 (638 evra). Međutim, ove plate ne odražavaju realno stanje jer njihovu visinu diktiraju plate farmaceutskih kompanija, kompjuterskih servisa i nekih drugih preduzeća sa visokim primanjima.