Kako protiv nasilja u školama

Fotografije: Vesna Anđić

Školska godina u nekim srbijanskim školama počela je uobičajeno, ali u nekim i tučom među vršnjacima. Jedan 17-godišnji učenik iz Beograda u tuči sa vršnjacima zadobio je težu povredu oka i prema rečima lekara trebalo bi uskoro da bude operisan. Nasilje, koje u školama poslednjih nekoliko godina postaje sve vidljivije, potaklo je nekoliko ministarstava i UNICEF da započnu zajedničku akciju „Škola bez nasilja“.

U projekat „Škola bez nasilja“ koji UNICEF sprovodi zajedno sa ministarstvom prosvete uključeno je 96 škola u Srbiji. Ono što je javnost do sada mogla da vidi jeste to da se nasilje ne sprovodi samo nad učenicima, već da su ugroženi i nastavnici koji su, u nekim slučajevima, čak i fizički maltretirani od stane učenika.

Prvog dana ove školske godine u tuči sa vršnjacima povređen je 17-godišnjak u tehničkoj školi „Nikola Tesla“ u Beogradu, što sugeriše da je nasilje i dalje prisutno.

Ministar prosvete Žarko Obradović, kaže da se upravo sprovodi istraga o uzrocima napada i povređivanja tog učenika. „Kada budemo znali motive ponašanja i ono što je uzrok takvog događaja – da li je u pitanju uvreda, da li je u pitanju možda alkohol ili nešto treće, onda ćemo moći da kažemo da li će roditelji biti sigurni.“

Ali, većina roditelja sa kojima smo razgovarali ne oseća se sigurno i strepi za bezbednost svoje dece:

“Naravno da sam zabrinuta. Još su moja deca mala, ali naravno da sam zabrinuta. Vidim da je to u porastu. Zabrinuta sam, a nadam se da će sve biti ok, ako je sve pod nadzorom.”
“Ne, ovde ne. Zavisi kako gde, zavisi od škole. Nije svuda isto.”
“Veoma naravno, kao i svi roditelji. Puno je problema zato što su svi mali i zato što imamo informacije da ih napadaju stariji učenici. To je strah. Znači nije strah od nečeg drugog nego od toga što nije bilo uobičajeno, u vreme kada sam ja išla u školu, da vas roditelji odvode i dovode u školu. Sada je to potpuno uobičajeno, a meni se čini da nije u redu.”

Planirano uvođenje "školskih policajaca"


Ministar policije, Ivica Dačić, kaže da će to ministarstvo uz pomoć Ministarstva prosvete i lokalnih vlasti, pokušati da u čitavoj Srbiji uvede „školskog policajca“:

Ivica Dačić
„Nama je interes da bezbednost u školama bude na najvišem mogućem niovou, a ono što je bitno, naše Ministarstvo će sve svoje resurse koje ima da upotrebi na stvaranju svih uslova da u školama postoji unutrašnji sistem kontrole, video nadzora, koordinacije sa takvim operativnim centrom na nivou grada i nadam se da će to dovesti do toga da škole budu bez nasilja. Mi ćemo učiniti sve i činimo sve, ali nemojmo da tražimo da škole budu jedine izuzete od onoga što je uopšte u društvu prisutno, a to su kriminal, korupcija, droga...“

Ministar prosvete, Žarko Obradović, istakao je da u većini od 1815 škola u Srbiji nasilja, ipak, nema:

„U najvećem broju škola roditelji apsolutno mogu da budu sigurni da njihova deca idu u školu koja je bezbedna koja predstavlja sigurno okruženje i uslov za učenje. Ali na sprečavanju ove pojave moramo da radimo svi. Nama je dragocena pomoć ministarstva unutrašnjih poslova zato što i jedni i drugi radimo na mnogo konkretnih stvari od školskog policajca do edukacije, zato što želimo ovo da iskorenimo. Kakav je to sistem vrednosti kada drug druga želi da ubode u stomak zbog mobilnog telefona? To onda nije pitanje za prosvetu, za ministra unutrašnjih poslova, nego je to pitanje za državu.“

Podaci govore da je tokom prošle školske godine u beogradskim školama povređeno je 47 učenika, a petoro je zadobilo teške telesne povrede. Deca u školama često su izložena kako torturi nastavnika, tako i vršnjačkom nasilju, upozoravaju u UNICEF-u.

Prema njihovim podacima svakog četvrtog đaka nastavnik je bar jednom udario, povukao za kosu ili uši, dok je jedna četvrtina osnovaca svakodnevno izložena agresivnosti vršnjaka.

UNICEF već tri godine kroz projekat „Škola bez nasilja“ pokušava da raznim akcijama smanji sve vidljivije nasilje u srbijanskim školama. Zamenica direktora UNICEF-a za Srbiju, Lesli Miler, za RSE kaže:

„Mi pokušavamo da sprečimo različite oblike nasilja, fizičko socijalno ili emocionalno kako bi škole postala sigurna mesta u kojima deca mogu da uče. Pokušaćemo sa ministarstvom za obrazovanje i raznim drugim akterima kao što su policija, roditelji ili školsko osoblje kako bi učinili sve da škole postanu sigurnija mesta.“

Profesori i nastavnici kažu da se u medijima nasilje u školama često ističe kao vema drastično, ali da je nasilja uvek bilo i da će u sadašnjim uslovima biti teško to nasilje smanjiti.

Vesna Jocić, direktorka OŠ „Mladost“ u Novom Beogradu, kaže za RSE, da je nasilje u školama, ipak, još na nivou pojedničanih slučajeva.

„Mislim da se sada pojedinačni slučajevi medijski mnogo više proprate. Nasilje postoji, treba raditi na njemu, ali mislim da samo dobar primer kroz medije, kroz politiku, kroz nas, koji radimo u školama, može doprineti da se deca poprave.“