Prosvetni inspektori do sada su obavili nadzor u 84 osnovne i srednje škole u Srbiji kojima je rad blokiran, saopštilo je 21. januara resorno Ministarstvo i dodalo da se inspekcijski nadzor nastavlja i u školama u kojima deo nastavnika blokira nastavno-obrazovni proces.
U saopštenju se navodi da nadzor obavljaju opštinski, gradski, pokrajinski i republički inspektori.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović ocenila je da blokade u prosveti nisu predviđene zakonom i da svi koji u njima učestvuju "moraju da budu svesni da one povlače posledice u skladu sa zakonom".
"Najveću štetu od blokade nastavno obrazovnog procesa trpe učenici, jer neodržavanjem nastave deca ne stiču znanja, ne pripremaju se za završni ispit na kraju osnovnog obrazovanja i maturske ispite na kraju srednjeg", navela je Đukić Dejanović i dodala da je Ministarstvo tražilo od škola uvid u plan nadoknade.
Pročitajte i ovo: Nastavljen štrajk u delu škola u SrbijiOna je dodala da "takav način ometanja nastavno-obrazovnog procesa može imati za posledicu i produžetak školske godine i uticati na organizaciju prijemnih ispita za upis u specijalizovana odeljenja gimnazija i umetničke škole, završnog ispita koji je planiran za 16, 17. i 18. jun, kao i održavanje maturskih ispita u srednjim školama".
Deo zaposlenih u školama u Srbiji nastavio je 22. januara obustavu rada do eventualne konačne odluke o generalnom štrajku u prosveti.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika saopštio je da u jednom broju škola širom zemlje nema nastave ili su časovi sa 45 minuta skraćeni na 30.
Pročitajte i ovo: Inspekcije u školama u Srbiji dok se štrajk nastavljaMinistarstvo prosvete Srbije saopštilo je 21. januara da se nastava odvija u više od 96 odsto osnovnih i srednjih škola, dok Nezavisni sindikat navodi da nema precizan podatak, ali da je u Beogradu najveći broj škola i gimnazija u blokadi.
Prosvetni radnici u štrajku traže veće plate i bolje uslove rada u školstvu.
Oni nisu prihvatili raniji dogovor četiri reprezentativna sindikata sa Vladom Srbije o povećanju plata i moratorijumu na štrajk.
Prosvetari u štajku pružaju i podršku studentima koji dva meseca blokiraju fakultete tražeći odgovornost vlasti zbog stradanja 15 ljudi u obrušavanju betonske nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra.