Logika predsjednice Sjeverne Makedonije Gordane Siljanovske Davkove da koristi ustavni naziv u formalnoj komunikaciji, ali ne i u javnim nastupima, za Grčku je neprihvatljiva, rekao je portparol grčke vlade Pavlos Marinakis.
Marinakis je rekao da, kada je riječ o najvišoj poziciji, odnosno poziciji predsjednika države, ne može se govoriti o dvostrukom jeziku i ličnom pravu, prenosi MIA.
Pročitajte i ovo: Gordana Siljanovska-Davkova, profesorka u predsjedničkoj fotelji"Mislim da je licemjerno to govoriti i slušati. Bićemo formalni u vezi nekih stvari, gdje je to prikladno, a u svojim javnim nastupima radićemo ono što želimo ili zato što u to vjerujemo ili zato što to služi našoj publici", rekao je Marinakis.
On je rekao da to ne može prihvatiti Grčka, niti bilo koja druga ozbiljna država.
"Kada kažemo da se moramo složiti da treba poštovati neki sporazum, jer to je naša obaveza iz činjenice da je taj sporazum ratifikovan, učinimo to u svim našim formulacijama”, rekao je Marinakis.
Prilikom polaganja svečane zakletve u Saboru, Siljanovska Davkova je za naziv države koristila samo Makedoniju, bez dodatka "Sjeverna".
Micotakis: Atina više ne toleriše 'propuste' iz Skoplja
To je izazvalo reakcije međunarodne zajednice i vlasti u Grčkoj i Bugarskoj, nakon kojih su Siljanovska Davkova i VMRO-DPMNE, kao stranka koja će izvjesno voditi buduću vladu Sjeverne Makedonije, rekli da imaju pravo da u javnim nastupima koriste samo naziv "Makedonija".
Pročitajte i ovo: Nova predsjednica i VMRO-DPMNE se ne odriču 'Makedonije'Skoplje i Atina potpisali su 2018. godine takozvani Prespanski sporazum o promjeni imena iz Makedonije u Sjeverna Makedonija.
Taj dokument je stavio tačku na dugogodišnji spor, otvarajući put naporima zemlje da se integriše u EU i NATO.
Sporazum sa makedonske strane potpisali su bivši premijer Zoran Zaev i vlada na njegovom čelu.
Vlada koja je uslijedila, koju je predvodio bivši premijer Dimitar Kovačevski, takođe iz Socijaldemokratske lige poput Zaeva, u potpunosti je ispoštovala obaveze sporazuma, koristeći naziv Sjeverna Makedonija.
Sporazumu s Grčkom kontinuirano se protivi VMRO DPMNE, koja je na izborima 24. aprila i 8. maja ubjedljivo pobijedila na predsjedničkim i parlamentarnim izborima, dok su njeni čelnici u više navrata ponovili da će u internoj i međunarodnoj komunikaciji koristiti stari naziv države.