Sjeverna Koreja ispalila je u srijedu, 28. septembra, dvije balističke rakete kratkog dometa na svoju istočnu obalu, saopćila je južnokorejska vojska.
Rakete su ispaljene dan uoči dolaska potpredsjednice Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Kamale Harris u Seul, glavni južnokorejski grad.
Lansiranje dolazi i dva dana nakon što su snage Južne Koreje i SAD-a izvele vojnu vježbu u vodama u blizini istočne obale Južne Koreje, u kojoj je sudjelovao i nosač aviona.
Projektili su ispaljeni iz područja Sunan u Pjongjangu, glavnom gradu Sjeverne Koreje, saopćili su iz štaba vojske Južne Koreje, piše Reuters.
Iz južnokorejskog štaba su poručili da će "provokacije Sjeverne Koreje dodatno ojačati južnokorejsko-američku sposobnost odvraćanja i odgovora te dodatno produbiti izolaciju Sjeverne Koreje od međunarodne zajednice".
Pročitajte i ovo: Sjeverna Koreja ispalila balističku raketuVijeće za nacionalnu sigurnost Južne Koreje održalo je hitan sastanak i osudilo ovaj potez, obećavši da će nastaviti s izgradnjom kapaciteta za odvraćanje Sjeverne Koreje, objavio je ured predsjednika Yoon Suk-yeola.
Državni mediji Sjeverne Koreje nisu izvijestili o najnovijim lansiranjima raketa. No, lider te zemlje Kim Jong Un izjavio je da razvoj nuklearnog oružja i projektila ima za cilj "odbraniti Sjevernu Koreju od prijetnji iz SAD-a".
Japanska obalna straža također je izvijestila o navodnoj probi balističkog projektila, a japanski ministar odbrane Toshiro Ino ovaj potez je ocijenio neprihvatljivim.
"Niz akcija Sjeverne Koreje, uključujući ponavljanje lansiranja balističkih projektila, predstavlja prijetnju miru i sigurnosti Japana, regije i međunarodnog društva", kazao je japanski ministar.
Potpredsjednica SAD Kemala Harris boravi u četverodnevnoj posjeti Aziji. Nakon zaustavljanja u Japanu, Harris će u četvrtak doputovati u Seul.
Pročitajte i ovo: Harris tvrdi da će SAD nastaviti produbljivati veze s TajvanomGlasnogovornik američkog State Departmenta također je osudio najnoviji test projektila kao regionalnu prijetnju. No, rekao je da je Washington i dalje predan diplomatskom pristupu te je pozvao Pjongjang da se uključi u dijalog.
Sjeverna Koreja testirala je ove godine rakete do sada neviđenom brzinom.
Od 2006. godine ta zemlja je pod sankcijama Ujedinjenih naroda (UN), koje je Vijeće sigurnosti kontinuirano pooštravalo kako bi prekinulo financiranje programa nuklearnog oružja i balističkih projektila.
Sjeverna Koreja odbacuje rezolucije UN-a kao kršenje njenog suverenog prava na "samoodbranu i istraživanje svemira". Također je kritizirala vojne vježbe SAD-a i Južne Koreje tvrdeći da je to dokaz njihovih "neprijateljskih namjera".