Bijela kuća je izjavila da će Ukrajini pružiti protupješačke mine kako bi joj pomogla u odbrani od ruskih napredovanja na bojištu, usprkos tomu što se upotrebi takvog oružja protive međunarodne organizacije za ljudska prava, kao i zbog toga što Rusija uvelike koristi slične uređaje.
Američki ministar obrane Lloyd Austin izjavio je 20. novembra, tokom posjete Laosu, da je odluka o pružanju spornih mina donesena zbog promjena u ruskoj ratnoj taktici.
Ukrajina ima potrebu za "stvarima koje mogu usporiti ruske napore", istakao je.
Organizacija Human Rights Watch (HRW) je navela da je Rusija koristila najmanje 13 vrsta protupješačkih mina u Ukrajini od početka invazije u februaru 2022. godine.
"Rusija naširoko koristi protupješačke mine u Ukrajini... uzrokujući stotine žrtava i kontaminirajući velike površine poljoprivrednog zemljišta", navodi HRW.
čitajte Rusija ispalila interkontinentalnu balističku raketu na UkrajinuGrupe za ljudska prava i humanitarne organizacije odavno kritiziraju upotrebu protupješačkih mina, navodeći da one predstavljaju opasnost za civile.
HRW je u izjavi, nakon američke objave, naveo da "odluka o prijenosu protupješačkih mina ugrožava živote civila i unazađuje međunarodne napore za iskorjenjivanje ovog neselektivnog oružja".
Više od 160 zemalja dogovorilo je zabranu upotrebe protupješačkih mina, iako Sjedinjene Države i Rusija nisu potpisnice konvencije. Ukrajina je ratificirala konvenciju u decembru 2005. godine.
Ukrajina je ranije saopćila da ne može komentirati vrste oružja koja se koriste u trenutnom oružanom sukobu "prije kraja rata i obnove naše suverenosti i teritorijalnog integriteta".
- Može li dozvola Ukrajini za napade duboko unutar ruske teritorije promijeniti tok rata?
- Šta znači Bidenova odluka da dopusti Ukrajini korištenje američkog oružja dugog dometa?
Protupješačke mine se postavljaju u zemlju i detoniraju kada neprijatelj hodaju po njima ili u njihovoj blizini.
U nekim se izvještajima se navodi da mine koje SAD isporučuju Ukrajini "nisu postojane", što znači da nakon određenog vremena više nisu operativne i postaju bezopasne.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozdravio je odluku o minama, nazivajući ih "vrlo važnim" oružjem u nastojanju da se suprotstave ruskim napadima i rekavši da će taj potez "potpuno ojačati" ukrajinske vojne snage na prvoj liniji fronte.