Sisak: Interes kapitala ispred ljudskih života

  • Ankica Barbir-Mladinović

Rafinerija nafte Sisak, Foto: sisak.info

Grad Sisak, jedan od najbogatijih i industrijski najrazivijenijih gradova bivše Jugoslavije danas je grad bez napretka, na svjetskoj listi najzagadjenijih gradova čiji stanovnici sve masovnije umiru od teških tvorničkih zagadjenja i optužuju državu da je inters kapitala stavila ispred ljudskih života.

Najnoviji incident dogodio se u subotu uveče, kad su Sisak potresle dvije snažne eksplozije, a nebo obasjao požar iz zastarjele Rafinerije, na sreću, bez ljudskih žrtava.

„Bilo je strašno,ja vam ne mogu opisati kakav sam strah doživjela,meni su noge klecale“,
opisala je subotnju noć Siščanka čija je kuća u neposrednoj blizini Rafinerije.

Ina i madjarski Mol godinama obećavaju da će modernizirati sisačku Rafineriju, ali od toga ništa, a ovako se dalje ne da
Kod nas tu u Galdovu nema kuće da netko nema karcinom. Ja sam baš vodio evidenciju i u ovoj Radničkoj ulici u kojoj ima preko 300 kuća, samo ih je 9 ili 10 koje nemaju rak.Write Your Quote Here ...
živjeti, kaže za Radio Slobodna Europa Milan Božičević iz naselja Galdovo:

„Znate kak' je to izgledalo, ko za vrijeme rata kad su granate padale, pa onako bljesne u noći, ko nekakve duge...Prije su govorili Željezara je zagadjivač itd, al to je bilo ništa. Sada od tog sumpora, od benzena, to je takav smrad da se ne može živjeti. Ja sam ovdje u Galdovu ,pa ne možete imati voćku, niti povrće u bašči, cvijeće se suši...Kod nas tu u Galdovu nema kuće da netko nema karcinom. Ja sam baš vodio evidenciju i u ovoj Radničkoj ulici u kojoj ima preko 300 kuća, samo ih je 9 ili 10 koje nemaju rak.“


Uzrok subotnje eksplozije u sisačkoj Rafineriji je začepljenje kanalizacije voda te isparavanje ugljikovodika. Eko udruge godinama već optužuju vlasnike, Inu i madjarski Mol, da ne ulažu u modernizaciju jer im nije ni stalo do rafinerije Sisak, a još manje do ljudskih sudbina. Vjeran Piršić:

Sisak
„Država bi morala zaštiti svoje gradjane! Imate onu slovensku izreku 'država skrbi za svoje ljudstvo', a kod nas, u ovom sukobu javnog i privatnog interesa, država je stala na stranu privatnog intersa, interesa kompanija! Vjerojatno i zbog toga što su te kompanije i naftni lobi finacirali izbore naših političara na svim parlamentarnim i predsjedničkim izborima i u Hrvatskoj imamo situaciju da nitko više ne brani javni interes. Zdravlje gradjana je iza interesa profita.“

ILI BOLEST ILI POSAO


Ina je odbacila nagađanja o zatvaranju sisačke rafinerije. Kažu da se u rafineriju i dalje ulaže i da se njezina modernizacija nastavlja.

Predsjednica udruge Zviždač Vesna Balenović, nekadašnja zaposlenica Ine koja je zbog ukazivanja na korupciju dobila otkaz i nepravomoćnu zatvorsku kaznu jer je prozvala Inu zbog zagadjivanja Sisaka, tvrdi drukčije:
Prije mjesec dana u Kopenhagenu, na ekološkom samitu o zagadjivanju u Europi, Sisak je proglašen najzagadjenijim gradom u Europi.


„Da li je intencija naše Vlade, INE i MOLa da ta milijarda dolara koju je Mol 2003 obećao za modernizaciju Rafinerije ode negdje drugdje, da je možda medjusobno podijeljena zbog provizija ili negdje 'izgubljena', ne znam, znam samo da Siščani oboljevaju i umiru. Prije mjesec dana u Kopenhagenu, na ekološkom samitu o zagadjivanju u Europi, Sisak je proglašen najzagadjenijim gradom u Europi. Da li će sada predsjednik Uprave INE tužiti i kazniti i ekologe iz Kopenhagena i, kao za mene, i za njih tražiti zatvorsku kaznu.“


Saborski zastupnik SDP-a Davorko Vidović i sam iz Siska, razočaran je što se taj nekad perspektivni grad, zbog loše politike, doveo na rub opstanka, a ako se rafinerija zatvori, kaže Vidović, i Sisak će bankrotirati:

„Nema, na žalost, pomaka,a za Sisak bi bila katastrofa da Rafinerija ode. To je tragično da nas se stavlja u situaciju da biramo izmedju dva Zavoda- Zavoda za onkologiju ili Zavoda za zapošljavanje!? To je strašno da čitav jedan grad stavite pred takvu dvojbu – ili ćeš pristati umrijeti ili ćeš pristati bit' nezaposlen. Užas.“


Siščanin Božinović:

„Sisak je već mrtav grad. Još nas koliko je ostalo dok ne crknemo, kažem 'crknemo' jer to nije umiranje nego crkavanje, nitko tu drugi neće doći živjeti. Ljudi jednostavno odlaze iz Siska.“