Zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država (SAD) zaključili su da je pucnjava s izraelskih pozicija verovatno ubila novinarku Al Džazire Širin Abu Akleh.
Međutim, kako prenosi agencija Asošijejted pres (AP), SAD su saopštile da je metak previše oštećen da bi se izveo potpuni zaključak i da „nema razloga da se veruje“ da je namerno ciljana.
To je rezultat testova fragmenata metka, nađenog u telu žrtve, koje su sproveli balistički eksperti pod nadzorom SAD, rekao je portparol Stejt departmenta Ned Prajs u ponedeljak, 4. jula.
Balistički eksperti su zaključili da je metak jako oštećen što je onemogućilo da se jasno zaključi ko ga je ispalio, dodao je Prajs.
Reakcije porodice i zvaničnika
Ahmad Majdalani, visoki palestinski zvaničnik, ponovio je da je Izrael kriv za njenu smrt i rekao da je američka objava „jednaka izbegavanju utvrđivanja odgovornosti Izraela“.
Pročitajte i ovo: Novinarka Al Jazeerae poginula tokom izvještavanja na Zapadnoj obaliPorodica novinarke je nalaze SAD nazvala "neverovatnim" .
„S obzirom na današnju objavu Stejt departmenta – ni manje ni više, nego 4. jula (SAD tada proslavljaju Dan nezavisnosti op.n. ) – da nije bilo dovoljno dokaza da se utvrdi iz kog oružja je ispaljen metak kojim je ubijena američka državljanka Širin Abu Akleh, mi smo u neverici“, navodi se u saopštenju porodice Abu Akleh.
Portparol palestinskog predsednika Mahmuda Abasa Nabil Abu Rudejne je izjavio da Palestinska uprava smatra Izrael u potpunosti odgovornim za ubistvo Abu Akleh i da neće prihvaiti "nikakvu manipulaciju rezultatima palestinske istrage".
Ministar odbrane Izraela Beni Ganc je izjavio da su najodgovorniji za ubistvo novinarke "teroristi" koji su pucali u blizini civilnog stanovništva.
"Uprkos laboratorijskom ispitivanju metka i relevantnog oružja ne može se utvrditi koji metak i oružje ju je ubilo, tako da će se istraga nastaviti", rekao je Ganc, kako prenose izraelski mediji.
Izraelska organizacija za ljudska prava Becelem je odbacila saopštenje SAD kao zataškavanje.
"Sve istrage do sada objavljene zaključile su da je Izrael odgovoran. Nije jasno na kojoj osnovi Stejt department teži da predstavi ubistvo novinarke kao 'rezultat tragičnih okolnosti', a ne zločin za koji krivci moraju da odgovaraju", saopštio je Becelem.
Palestinka Abu Akleh, dugogodišnja novinarka i državljanka SAD, ubijena je dok je izveštavala o izraelskoj vojnoj raciji 11. maja u izbegličkom logoru u Dženinu na okupiranoj Zapadnoj obali.
Palestinski očevici, uključujući njene kolege, rekli su da su je ubili izraelski vojnici i da nije bilo palestinskih militanata u blizini, na šta se pozivala u početku izraelska vlast.
Izraelske vlasti su saopštile da je novinarka ubijena u sukobu sa palestinskim militantima i da samo forenzička analiza metka može da potvrdi da li ga je ispalio izraelski ili palestinski vojnik.
Pročitajte i ovo: Al Džazira će tužiti Izrael sudu u Hagu zbog ubistva novinarkeTel Aviv je oštro negirao da je novinarka namerno ciljana, ali je rečeno da ju je možda greškom pogodio izraelski vojnik tokom razmene vatre s militantima.
Američki bezbednosni zvaničnici su ispitali rezultate i palestinske i izraelske istrage i "zaključili da je pucnjava sa pozicije IDF (Izraelskih odbrambenih snaga) izgleda odgovorna za smrt Abu Akleh", rekao je portparol Prajs.
SAD "nisu našle razloga za verovanje da je to bilo namerno, već da je pre rezultat tragičnih okolnosti tokom vojne operacije predvođene IDF-om protiv frakcija palestinskog Islamskog džihada", naveo je potparol.
"Izuzetno detaljnu forenzičku analizu" je sprovela nezavisna treća strana, dodaje se u saopštenju.
Izraelska vojska je predstavila rezultate svoje istrage u saopštenju koje će verovatno izazvati gnev Palestinske uprave, piše AP.
Ta uprava je odbila svaku izraelsku ulogu u istrazi i nije htela da preda metak izraelskim vlastima.
Vojska je navela da je metak bio u posedu američkih zvaničnika tokom analize, ali da su ga ispitali izraelski eksperti u forenzičkoj laboratoriji u Izraelu.
Komandant izraelske vojske Aviv Kohavi je naredio da se istraga nastavi svim sredstvima na raspolaganju, te da će odluka o krivičnoj istrazi biti doneta tek kada se završi operativna.
Pročitajte i ovo: Amnesti internešenel pozvao Međunarodni sud da istraži izraelske napadePalestinska uprava i Al Džazira su odmah posle ubistva novinarke optužili izraelske snage da su je namerno ciljale.
Rekonstrukcija ubistva koju je organizovao AP podržava tvrdnje palestinskih očevidaca, a istrage CNN, Njujork posta i Vašington posta su došle do sličnih zaključaka.