Sirija i Tunis obnavljaju diplomatske veze posle decenije

Predsednik Sirije Bašar al-Asad

Sirija će ponovo otvoriti svoju ambasadu u Tunisu nakon što je ta severnoafrička zemlja objavila imenovanje novog ambasadora u Damasku, javili su u sredu, 12. aprila sirijski državni mediji.

Tunis je postao najnovija arapska država koja je ponovo uspostavila diplomatske veze sa Sirijom, nakon što je prekinula odnose pre deceniju.

Sirijska vlada je odmah odobrila i uzvratila potez predsednika Tunisa Kajsa Sajeda da imenuje novog ambasadora, navodi se u zajedničkom saopštenju ministarstava spoljnih poslova dve zemlje, prenosi sirijska državna novinska agencija SANA.

Pročitajte i ovo: Egipat i Sirija obnavljaju diplomatske odnose


Najava je najnoviji korak u regionalnom trendu približavanja sa ratom razorenom zemljom, koji je ubrzao tempo od smrtonosnog zemljotresa u Siriji i Turskoj 6. februara i ponovnog uspostavljanja veza između Saudijske Arabije i Irana uz posredovanje Kine.

Arapske vlade su široko izbegavale Siriju zbog brutalnog obračuna sirijskog predsednika Bašara Asada protiv demonstranata i kasnije civila u ustanku koji je pretvoren u građanski rat 2011.

Slom odnosa kulminirao je izbacivanjem Sirije iz Arapske lige. Tunis je zatvorio svoju ambasadu u Damasku 2012.

Ranije ove godine, Asad je posetio Oman i Ujedinjene Arapske Emirate, dve nacije koje su podržavale borce koji su pokušavali da sruše njegovu vladu, podseća agencija Asošijejted pres (AP).

Pročitajte i ovo: Asadov put u Emirate kao signal volje arapskog sveta na saradnju sa Sirijom

Prošlog meseca, izvori su za agenciju Rojters kazali da su Saudijska Arabija i Sirija postigle dogovor o ponovnom otvaranju svojih ambasada nakon muslimanskog svetog meseca ramazana, koji završava kasnije u aprilu.

Saudijska Arabija je domaćin sledećeg samita Arapske lige u maju, gde se većina država nada da će obnoviti članstvo Sirije, rekao je generalni sekretar lige Ahmed Abul Gejt.

Povratak Sirije u 22-članu Ligu bio bi uglavnom simboličan, ali to odražava promenu u regionalnom pristupu sukobu u toj zemlji.