Slavlje u Siriji, na Bliskom istoku i u evropskim gradovima posle pada Asada

Sirijci slave u blizini Sahat-kule u gradu Homsu pošto su pobunjeničke snage tokom noći ušle u taj grad, treći po veličini u Siriji.

Sirijski pobunjenici preuzeli su kontrolu nad glavnim gradom, Damaskom, posle munjevite ofanzive, okončavši brutalnu, poluvekovnu vladavinu porodice Asad.

Žena viče od sreće dok Sirijci slave u Homsu.

Pobunjenici su u saopštenju emitovanom na državnoj televiziji naveli da je Damask "sada oslobođen od Asada", čija je porodica gvozdenom pesnicom vladala zemljom od 1971. godine.
 

Sirijci u Alepu slave pad sirijske vlade.

Iznenađujuća ofanziva pobunjenika počela je 27. novembra tokom koje je prvo zauzet grad Alep, drugi po veličini u Siriji.

Opozicioni borci u Damasku.

Ofanzivu pobunjenika predvodila je sunitska grupa Haiat Tahrir al-Šam (HTS), koju SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom. Poslednjih godina, HTS je prekinula veze s Al-Kaidom i pokušala da se preobrazi u pragmatičnu alternativu sirijskoj vladi, mada i dalje postoji zabrinutost zbog navodnih kršenja prava i veza s terorističkim grupama.
 

Slavlje u Bejrutu nakon što su sirijski pobunjenici objavili da su zbacili Asada.

Razvoj događaja u Damasku podstakao je susede Sirije da preduzmu hitne mere. Liban je najavio zatvaranje graničnih prelaza sa Sirijom osim jednog koji povezuje Bejrut sa Damaskom.

Sirijci u Turskoj slave kod Fatih džamije u Istanbulu.

Pored HTS-a, među pobunjeničkim organizacijama je Sirijska nacionalna armija koju podržava Turska. Turska je negirala da podržava ofanzivu, mada stručnjaci kažu da je pobunjenici ne bi pokrenuli bez pristanka Ankare.

Članovi sirijske zajednice u Finskoj slave, noseći na leđima zastavu koju koristi sirijska opozicija.
 

Slavlje Sirijaca na Sergelovom trgu u Stokholmu, Švedska.
 

Žena u Bonu drži srce u bojama zastave sirijske opozicije, dok sirijske izbeglice slave zbacivanje Asada.

Specijalni izaslanik UN-a za Siriju Geir Pedersen opisao je najnovija dešavanja kao "prelomni trenutak u istoriji Sirije" i pozvao sve naoružane aktere u zemlji da održavaju red i zakon i očuvaju javne institucije.
 

Pripadnici sirijske zajednice u Berlinu.

Članovi sirijske zajednice u Nikoziji na Kipru.
 

Pristalice sirijske opozicije mašu zastavom sirijske opozicije, poznatom i kao zastava revolucije, i uzvikuju slogane tokom skupa koji je sazvala grupa Kampanja sirijske solidarnosti na Trafalgar skveru, u centru Londona.

Zamenica britanskog premijera Angela Rejner pozvala je na "političko rešenje" u Siriji.
 

Pripadnici sirijske zajednice u Parizu.
 

Žena, sa sirijskom opozicionom zastavom nacrtanom na licu.

Francusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je u Siriji vreme za jedinstvo, mirnu političku tranziciju i okončanje borbi.