Memorijalni događaj za ruskog pilota Romana Filipova u vazdušnoj bazi Hmeimim u blizini Latakije, Sirija, februara 2023.
Prema satelitskim snimcima od 13. decembra, čini se da Rusija povlači opremu iz baze Hmeimim nakon nedavnog pada njenog saveznika, predsjednika Bashara al-Assada.
Satelitski prikaz ruskog pomorskog objekta u Tartusu, na sirijskoj obali Sredozemnog mora 13. decembra 2024.
Kremlj je navodno bio u pregovorima s militantnom skupinom Hayat Tahrir al-Sham (HTS), sada de facto vladom u Siriji, o budućnosti ruskih baza u Siriji.
Radnica ruske kafeterije priprema stolove u bazi Hmeimim u oktobru 2015.
Robert E. Hamilton, šef istraživanja Evroazije na Institutu za vanjsku politiku, rekao je za RSE da novi vladari Sirije možda ne žele tolerirati baze iz kojih je Kremlj "pokrenuo višegodišnje napade na HTS, druge opozicione grupe i na sirijske civile", tokom građanskog rata u zemlji.
Ruski vojni policajac patrolira vazdušnom bazom Hmeimim u martu 2016.
Hamilton navodi da je još uvijek nejasno jesu li razgovori između Rusije i HTS-a "usmjereni na osiguranje urednog povlačenja ruskih snaga iz Sirije ili na osiguranje da Rusija može zadržati svoje baze tamo."
Ruske trupe marširaju pored pravoslavnog sveštenika u bazi Hmeimim u aprilu 2018. Vojnici nose ruske uniforme boje pijeska koje su izdate nekim vojnicima koji se nalaze u Siriji.
Ben Dubow, viši saradnik u Centru za analizu evropske politike, rekao je za RSE da bi trenutni pregovori između Rusije i HTS-a mogli da dovedu do "znatno smanjenog ruskog prisustva" u bazama u Siriji u poređenju sa aktivnom fazom borbe tokom Assadove vladavine.
Ruske vojnikinje čekaju u prodavnici u bazi Hmeimim u februaru 2016.
Dubow je rekao da bi Moskva mogla pregovarati o smanjenom uporištu u Siriji, "kako bi nastavila posjedovati vitalne tranzitne stanice za projiciranje moći po Bliskom istoku i Africi".
Ruski vojnici prolaze pored pravoslavnog krsta u bazi Hmeimim u aprilu 2018.
Vazdušna baza Hmeimim bila je središte ruskih vojnih aviona od 2015. godine, kada je Kremlj krenuo da podupire Assadove snage u građanskom ratu u Siriji.
Ruski mornar glasa na predsjedničkim izborima u martu 2024. u blizini portreta Petra Velikog, u pomorskom objektu Tartus.
Rusija je 2017. potpisala 49-godišnji zakup baze Hmeimim i pomorskog objekta Tartus (na slici) koji su prvi uspostavili Sovjeti 1971. Ti su sporazumi obesmišljeni padom Assadove vlade u Siriji.
Bombama natovaren avion Su-25 u vazdušnoj bazi Hmeimim u decembru 2015.
Ruski ugovor o zakupu obavezao je Assadovu vojsku da štiti perimetar baze Hmeimim, dok je Moskvi dao pravnu nadležnost nad objektima unutar baze. Pregovaranje o zaštiti perimetra s novim vladarima Sirije biće od vitalnog značaja za ruske baze u eri bespilotnih letjelica kontrolisanih putem žičane veze i imunih na ometanje.
Ruska korveta usidrena u Tartusu u septembru 2019.
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Mihail Bogdanov rekao je ruskim medijima 13. decembra: "Baze su još uvijek tamo, gdje su uvijek bile, na teritoriji Sirije. Za sada nisu donesene nikakve druge odluke."
Ruski pravoslavni sveštenik stoji u kapeli u pomorskom objektu u Tartusu u septembru 2019.
Izvještaj britanske obavještajne službe objavljen 13. decembra povezao je kolaps Assadovog režima i naknadni nestabilni status ruskih baza u Siriji sa invazijom Kremlja na Ukrajinu.
Postrojavanje ruskih trupa na pisti vazdušne baze Hmeimim u martu 2016.
U izvještaju britanske obavještajne službe navodi se da je "rusko davanje prioriteta sukobu u Ukrajini degradiralo sposobnost i kapacitet Rusije da zadrži Assadov režim na vlasti".
Fotografije snimljene tokom vladavine svrgnutog predsjednika Sirije Bashara al-Assada prikazuju život unutar ruskih vazdušnih i pomorskih objekata u toj bliskoistočnoj zemlji.