Organizacije za pružanje pomoći više ne trebaju dopuštenje država članica Evropske unije (EU) za isporuku humanitarne pomoči i usluga ljudima u zemljotresom pogođenoj Siriji.
S obzirom na ozbiljnost humanitarne krize, odlučeno je da se prilagode kaznene mjere kako bi se omogućila brza dostava pomoći, objavilo je u četvrtak, 23. februara Vijeće EU. Promjena će se primjenjivati šest mjeseci.
Zapravo, humanitarne organizacije više neće trebati da dobiju odobrenje relevantnih država EU za isporuku humanitarne robe i usluga sankcioniranim pojedincima i subjektima.
Pročitajte i ovo: Razorni zemljotresi prilika za Asadov režim da ublaži izolaciju SirijeEvropska unija ponovila je da su postojeće sankcije usmjerene protiv sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, njegovih pristalica i određenih sektora ekonomije.
Prije ublažavanja ograničenja 23. februara već je na snazi bio širok raspon izuzetaka kako bi se osiguralo pružanje humanitarne pomoći u svim dijelovima zemlje. Postojeće sankcije nisu zabranjivale izvoz hrane, lijekova ili medicinske opreme iz EU u Siriju i nisu bile usmjerene na sirijski zdravstveni sistem.
EU je trenutno sankcionisao 291 pojedinca i 70 kompanija zbog kontinuirane nasilne represije nad civilnim stanovništvom. Građanski rat u zemlji traje od 2011.
Južna Turska i sjeverna Sirija razorene su nakon dva snažna zemljotresa 6. februara, nakon kojih je , prema turskim podacima, uslijedilo više od 8.550 naknadnih potresa.
Vaš browser nepodržava HTML5