Na sastanku predsjednika sindikata rudnika i termoelektrane u Gacku i Ugljeviku sa premijerom Republike Srpske u utorak nije ništa konkretno dogovoreno povodom ozbiljnih problema termoelektrane zbog velikih dugovanja i nedostatka uglja za proizvodnju električne energije.
Termoelektrana u Ugljeviku, na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, nije radila jedan dio decembra zbog nedostatka uglja, dok je ona u Gacku na jugu zemlje tokom ove godine za proizvodnju struje potrošila mazuta koliko ga potroši za pet godina.
Željko Tepavčević, predsjednik sindikata rudnika i termoelektrane u Gacku i Boban Benović, predsjednik sindikata rudnika i termoelektrane u Ugljeviku, izjavili su nakon sastanka u Banjaluci, da će i dalje "vršiti pritisak na rukovodstvo Republike Srpske", te da "nisu isključeni ni protesti".
Pročitajte i ovo: Upozorenja na širenje sumpor-dioksida iz BiH i Srbije"Mi smo tražili od premijera da se izvrši kontrola, uvid u poslovanje dva preduzeća, sa konkretnim planom mjera kada uzmu sve te podatke, kako bi ta preduzeća ozdravila, da se preispitaju sva nepotrebna ulaganja, kako su nastala tolika dugovanja, kako su stvorene tolike obaveze prema dobavljačima koja naša preduzeća ne izmiruju", rekao je Tepavčević.
On nabraja da su tu, između ostalog, dugovi veći od 35 miliona evra prema dobavljačima, avans kod matičnog preduzeća, Elektroprivrede RS od 20 miliona, te još 50 miliona evra drugih obaveza.
Kaže da će 23. decembra u Gacku biti sastanak na kojem će biti i resorni ministar i uprava Elektroprivrede, te će znati kakvi su dalji planovi.
Boban Benović, predsjednik Sindikata RiTE Ugljevik, ističe da oni imaju dva problema – dug prema slovenačkoj kompaniji EGS-RI (Elektrogospodarstvo Slovenije razvoj in inženjering) od 67 miliona evra plus zatezne kamate, i koncesiju za eksploataciju uglja koju je Vlada RS dala Comsaru, kompaniji u vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova.
Pročitajte i ovo: Radnici termoelektrane Ugljevik štrajkom traže raskid koncesije date ruskom oligarhuDok je premijer Republike Srpske Radovan Višković već ranije naveo da će Vlada tog bh. entiteta preuzeti dug i isplaćivati ga narednih sedam godina, problem koncesije - zbog koje su radnici već jednom štrajkovali - ostaje.
"Radnici i narod u Ugljeviku je protiv davanja koncesije trećim licima, i eksploataciji uglja u komercijalne svrhe, iz razloga što je to nama neophodno za rad našeg bloka", kaže Benović.
RiTE Ugljevik je početkom godine na arbitraži izgubio spor od slovenačke kompanije, koja traži novac na osnovu ulaganja u ovu elektranu u bivšoj Jugoslaviji.
Koncesija za jedno polje za eksploataciju uglja je dodijeljena ruskom oligarhu prije više od 10 godina, u zamjenu za garanciju da će biti izgrađen novi blok termoelektrane, što se do danas nije dogodilo.
Ove dvije elektrane proizvode oko 70% električne energije u ovom bh. entitetu.