Sindikati prosvetnih radnika i Vlada Srbije postigli su dogovor da se u Krivični zakonik uvrsti posebno krivično delo kojim će se sankcionisati napad na zaposlene u obrazovanju.
Ministarstvo prosvete je u saopštenju nakon sastanka sa predstavnicima prosvetnih radnika navelo da se izmene Krivičnog zakonika uvode u cilju povećane krivično-pravne zaštite prosvetnih radnika.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović osudila je svaki oblik nasilja i saglasila se da treba jačati autoritet prosvetnih radnika i obrazovni sistem činiti bezbednim.
Vaš browser nepodržava HTML5
Zahtev za zaštitu prosvetnih radnika uputili su Sindikat radnika u prosveti Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“.
Prethodno je Mirjana Gašić, portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, potvrdila za RSE da je sa Vladom Srbije postignut načelni dogovor o izmenama Krivičnog zakonika koje podrazumevaju da se napad na nastavnike uvede kao posebno krivično delo i strože kazne za prestupnike.
"Vlada je usmeno odreagovala na naše zahteve, čekamo da izađe sa zvaničnim saopštenjen i da vidimo dokument (predlog izmena zakona) koji ćemo zatim razmotriti u sindikatu", rekla je Gašić.
Sastanak predstavnika sindikata prosvetnih radnika i predstavnika Vlade održan je nakon protesta prosvetara ispred Vlade Srbije zbog nasilja u školama.
Pročitajte i ovo: Protest prosvetnih radnika u Beogradu zbog nasilja u školamaMeđu ključnim zahtevima koje su prosvetari izneli su strože kazne za napade na nastavnike, odnosno izmene Krivičnog zakonika, po kojima bi se napad na prosvetnog radnika uveo kao posebno krivično delo.
Organizatori su ispred zgrade Vlade naveli pojedinačne slučajeve nasilja u školama, u protekle dve godine, tvrdeći da su incidenti većinom prošli bez posledica po napadače.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović rekao je na protestu da je više od 700 škola širom zemlje danas obustavilo rad.