Predsednik Sijera Leonea Džulijus Mada Bio (Julijus Maada Bio) izjavio je da je većina vođa napada na vojnu kasarnu u glavnom gradu Fritaunu u nedelju uhapšena, dodajući da su bezbednosne operacije i istraga u toku.
"Osiguraćemo da odgovorni budu pozvani na odgovornost", rekao je Bio u obraćanju na nacionalnoj televiziji.
"Kao vaš glavnokomandujući, želim da uverim sve koji žive u Sijera Leoneu da smo prevazišli ovaj izazov", rekao je on.
Ranije je vlada saopštila da su snage bezbednosti odbile "odmetnute vojnike" koji su pokušali da provale u vojnu oružarnicu u Fritaunu rano u nedelju.
Širom zemlje je uveden policijski. Pucnjava se čula u Fritaunu kada su napadači napali zatvor i policijsku stanicu.
Uprava za civilno vazduhoplovstvo te zapadnoafričke zemlje pozvala je avio-kompanije da odlože letove nakon što je proglašen policijski čas, dok je vojnik na granici sa susednom Gvinejom rekao Rojtersu (Reuters) da su dobili uputstva da zatvore granicu.
Novinar Rojtersa, koji je prethodno video kako naoružana grupa muškaraca upravlja policijskim vozilom u blizini kasarne Vilberfors, rekao je da su ulice u nedelju uglavnom bile prazne pošto su stanovnici potražili bezbedna mesta da se sklone.
"Očistićemo ovo društvo. Znamo na čemu smo. Nemamo ništa protiv običnih civila koji bi trebalo da se bave svojim normalnim poslom", rekao je jedan od maskiranih muškaraca, koji je bio obučen u vojnu uniformu, pre nego što se odvezao.
Pročitajte i ovo: Još jedan državni udar u Africi: Ohrabreni generali i nemoć ZapadaSituacija u Sijera Leoneu je napeta otkako je Bio ponovo izabran u junu na izborima čiji rezultat nije prihvatio glavni opozicioni kandidat i koji je su doveli u pitanje međunarodni partneri zemlje, uključujući SAD i Evropsku uniju.
U avgustu 2022. najmanje 21 civil i šest policajaca ubijeno je u antivladinim protestima u toj zemlji koja se još oporavlja od građanskog rata 1991-2002, u kojem je ubijeno više od 50.000 ljudi. Bio je rekao da su ti protesti bili pokušaj da se zbaci vlada.
Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država osudila je, kako je navela, pokušaje određenih pojedinaca da "nabave oružje i poremete ustavni poredak" u Sijera Leoneu. Američka ambasada u Fritaunu saopštila je da takvi postupci nisu opravdani.
U zapadnoj i centralnoj Africi od 2020. godine izvedeno je osam vojnih udara.
Izvor: Reuters