Si Đinping u dvodnevnoj poseti Beogradu
"Obostrano čelično prijateljstvo" Kine i Srbije glavna je poruka dvojice predsednika, Si Đinpinga i Aleksandra Vučića, sa sastanka u Beogradu, 8. maja 2024.
Sija je ispred Palate Srbija dočekao Vučić koji predvodi srpsku delegaciju, uz postrojenu gardu Vojske Srbije.
Intonirane su himne dve zemlje, a ispaljeno je i 10 počasnih plotuna.
Ispred Palate Srbija, gde su toku sastanci Sija i Vučića, kineskog predsednika dočekalo je više hiljada građana.
Uz kineske i srpske zastave, aplaudirali su Siju i uzvikivali "Srbija, Kina".
Vučić im se zahvalio što su došli da pozdrave "čeličnog prijatelja Srbije".
Predsednik Srbije je ocenio da je Kina bila uz Srbiju "u najtežim trenucima".
Kina podržava Srbiju u osporavanju nezavisnosti Kosova i članstvu te države u međunarodnim organizacijama.
Zvanični Beograd, sa druge strane, podržava "politiku jedne Kine", prema kojoj je ostrvo Tajvan, koje sebe smatra suverenom državom, deo kineske teritorije.
Si Đinping je na početku sastanka dveju delegacija u užem formatu poručio da je prijateljstvo Srbije i Kine "obostrano i iskreno".
"Postoji snažan osećaj prijateljstva između naših dveju zemalja, ovo je na mene ostavilo izuzetno dubok utisak. Doček koji ste priredili oslikava da su naši odnosi na visokom nivou", rekao je.
On je dodao da je Srbija tokom njegove prve posete pre osam godina postala prvi strateški partner Kine u Evropi i da se nada da će i ova poseta biti jednako plodonosna.
Vučić je ocenio da je sporazum o strateškom partnerstvu iz 2016. značajno doprineo ekonomskom napretku i naveo da su tri kineske kompanije – železara Hbis i rudnici bakra i zlata Ziđin najveći izvoznici iz Srbije.
"Zahvaljujući industrijskoj saradnji i saradnji u razvoju infrastrukture, to je podiglo i obnovilo našu zemlju. Ugovor o Slobodnoj trgovini je otvorio širom vrata napretka našoj zemlji", naveo je.
Na početku sastanka delegacija Srbije i Kine u užem formatu, Aleksandar Vučić je poručio da dve države imaju "odlične odnose u svim sferama društvenog života".
"Kao mala zemlja, kada imamo probleme zbog pritisaka sa kojima se suočavamo sa različitih strana, zbog samostalne politike koju vodimo, mi pozovemo naše kineske prijatelje, vas predsedniče Si, i molimo za pomoć", dodao je Vučić.
Za posetu kineskog predsednika su, kako je naveo ministar policije Ivica Dačić, preduzete najveće moguće mere bezbednosti, a tokom njegove posete angažovano je više od 6.500 policajaca.
U Srbiju stižu milijarde dolara kineskih investicija, a kineskim kreditima grade se infrastrukturni projekti - putevi, mostovi, energetska postrojenja.
Kina je tokom godina postala drugi najznačajniji trgovinski partner Srbije, posle Nemačke. Međutim, istovremeno raste zaduživanje Srbije kod Kine.
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je dug Srbije prema Kini u poslednjih 11 godina porastao 15 puta, na gotovo pet milijardi evra.
Drugi dan posete kineskog predsednika Srbiji je, pored susreta sa Vučićem, rezervisan za sastanak dveju delegacija i potpisivanje oko 30 sporazuma o saradnji.
Predsednik Kine Si Đinping stigao je u Beograd 7. maja u večernjim satima, a na aerodromu "Nikola Tesla" dočekao ga je predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa članovima Vlade.
Uoči Sijeve posete, najavljeno je da će najviši kineski zvaničnik razgovarati sa predsednikom Srbije o mnogim temama – od političkih, ekonomskih i tehnoloških, do saradnje u oblasti kulture.