Hakovana web stranica Ministarstva prosvjete i nauke Sjeverne Makedonije

Hakovana web stranica makedonskog ministarstva obrazovanja i nauke

Nakon informacije da je na web stranici Ministarstva prosvjete i nauke Sjeverne Makedonije izvršen hakerski napad, iz resornog ministarstva tvrde da hakerski napad nije prouzrokovao nikakvu štetu jer na web stranici ne postoje pozadinske baze podataka.

Internet stranica Ministarstva prosvjete bila je meta hakerskog napada. Na sajtu ovog ministarstva nekoliko sati stajala je poruka "Hakirao grčki hakerski tim Netwatchers". Zbog napada nijedna podstranica ovog sajta nije mogla biti otvorena, dok su svi objavljeni linkovi vodili na YouTube video pod naslovom "Poznata Makedonija".

Ministarstvo prosvjete i nauke ističe da ne treba brinuti o navodnom preuzimanju nekih baza podataka građana, jer takve pozadinske baze podataka na sajtu nema i on je informativnog karaktera.

Iz resornog ministarstva za Radio Slobodna Evropa kažu da su u komunikaciji sa Nacionalnim CIRT centrom za kompjuterske incidente pri Agenciji za elektronske komunikacije, odakle je slučaj prijavljen, a odakle "očekujemo, uz podršku Ministarstva unutrašnjih poslova, da poduzmu određene radnje kako bi pronašli lokaciju i izvor napada".

"U međuvremenu, IT služba MES-a uz podršku vanjskih saradnika poduzima radnje na jačanju sigurnosti web stranice, nakon čega će se ona ponovo aktivirati. Nema potrebe da brinete o navodnom preuzimanju nekih baza podataka građana, jer takve pozadinske baze podataka na sajtu nema i on je informativnog karaktera", odgovorili su nam iz MES-a.

A prije dva dana, druga grupa na društvenoj platformi Twitter zaprijetila je da će provaliti na web stranicu Ministarstva obrazovanja i nauke i zaprijetila da će preuzeti podatke ako bugarska zastava ne bude postavljena na web stranicu.

No, uprkos takvoj prijetnji, web stranica Ministarstva je u to vrijeme funkcionisala bez problema.

Inače, ovo nije prvi put da se web stranica Ministarstva prosvjete i kulture suočava sa tehničkim problemima. U avgustu nije bila dostupna web stranica Ministarstva, dok je u isto vrijeme elektronski sistem podrške iKnow Univerziteta "Sv. Ćirila i Metodija".

U februaru ove godine sajtovi ministarstava prosvete, spoljnih poslova, Vlade i Narodne banke bili su "žrtve" hakerskih napada ljudi koji su se na Twiteru pretvarali da su dio grčke hakerske grupe "Moćna Grčka".

MES je tada tvrdio da je riječ o lažnoj vijesti, odnosno da njihova web stranica nije bila žrtva hakerskih napada, da radi bez prekida i da snimci koji su potom objavljeni putem Twittera o navodnom hakerskom napadu iz Grčke nisu bili iz prostorija objekta Ministarstva.

Prošle godine su web stranica Državnog zavoda za statistiku i sistem registracije bili meta hakerskih napada i otvorena je istraga.

2020. godine hakovan je sajt i mejl sistem Ministarstva zdravlja, a u oktobru 2021. nekoliko hakera je iz sistema Vaccination.mk objavilo da su dobili validne covid sertifikate, iako nisu primili vakcinu.

Prije dvije godine, po prvi put, aplikacija Državne izborne komisije bila je žrtva hakerskih napada tokom izbornog procesa, tokom kojih je otkriveno da je samo jedna osoba u instituciji zadužena za ovaj sektor.

Pročitajte i ovo: Izborni sajber napad i rezultati glasanja u Severnoj Makedoniji

Internet stranica Fonda za inovacije i tehnološki razvoj fitr.mk bila je meta hakerskog napada samo dvije sedmice prije tih izbora 28. juna. Napad je tada uočen intervencijom tehničkog tima na sanaciji posljedica i vraćanju funkcionalnosti web stranice i odmah je prijavljen Odjeljenju za kompjuterski kriminal MUP-a.

U tom periodu hakerska grupa Anonimusi.mk preuzela je odgovornost za sajber napade na Ministarstvo prosvete i nauke i Ministarstvo zdravlja. Osim toga, web stranica Ministarstva prosvjete i kulture bila je nedostupna kada su objavljeni rezultati za studentske stipendije za školsku 2020/2021. Time je onemogućeno da studenti koji su stekli pravo na studentsku stipendiju preuzmu potrebnu dokumentaciju za potpisivanje ugovora.