Oko 25 vojnika Mirovne misije NATO-a na Kosovu (KFOR) povređeno je u ponedeljak, 29. maja tokom obuzdavanja demonstranata koji su protestovali u opštini Zvečan, na severu Kosova.
"Nekoliko vojnika (...) bilo je predmet ničim izazvanih napada i zadobilo rane sa prelomima i opekotinama usled eksplozije zapaljivih uređaja", naveo je KFOR.
Zbog incidenata uhapšeno je pet osoba, izvestila je Policija Kosova.
Vojnici KFOR-a su intervenisali nakon što su se lokalni Srbi, koji protestuju protiv novoizabranih gradonačelnika opština na severu, oglušili na zahteve KFOR-a da se raziđu.
Potom su suzavac i šok-bombe zahvatili mesto oko opštine Zvečan. Odjeknule su sirene i eksplozije.
Demonstranti su na vojnike KFOR-a uzvratili bacanjem kamenica, flaša i Molotovljevih koktela.
Policija Kosova u trenutku intervencije nije bila prisutna.
Vlada kosovskog premijera Aljbina Kurtija (Albin) optužila je Beograd da "predvodi ekstremističku gomilu" na severu zemlje.
Istovremeno, predsednica Kosova Vjosa Osmani ocenila je da tenzije na severu izazivaju "ilegalne srpske strukture pretvorene u kriminalne bande".
Ona je osudila nasilje i optužila predsednika Srbije Aleksandra Vučića da destabilizuje sever zemlje.
- Vogel: Odlučujući dani na severu Kosova i u Beogradu
- Weber: Tenzije zahtevaju promenu pristupa Zapada dijalogu Srbije i Kosova
Vučić je, pak, pozvao Srbe na severu Kosova da ne ulaze u sukobe sa NATO-om. Poručio im je da, kada protestuju, to čine mirno.
Ambasadori koji predstavljaju neke od država KVINTA-e na Kosovu (Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Nemačka i Francuska) osudili su nasilje nad pripadnicima KFOR-a i novinarima.
Izvestiteljka za Kosovo u Evropskom parlamentu Viola fon Kramon (Von Cramon) je izrazila zabrinutost zbog situacije na severu Kosova.
Zašto Srbi na Kosovu protestuju?
Prisustvo KFOR-a pojačano je u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, opštinama na severu Kosova, naseljenim većinski srpskim stanovništvom, u kojima je poslednjih dana došlo do tenzija.
Lokalni izbori na severu zemlje održani su nakon što su prošlog novembra čelnici četiri severne opštine, sa Srpske liste, najveće stranke kosovskih Srba, podneli ostavke.
Ova stranka je napustila sve institucije Kosova zbog odluke Vlade u Prištini da sprovede proces preregistracije automobila sa nelegalnim srpskim tablicama.
Izbore su bojkotovali lokalni Srbi koji ne prihvataju rezultate, odnosno nove gradonačelnike.
Ranije u ponedeljak, Policija Kosova je upotrebila sprej kako bi rasterala građane, koji su pokušali da probiju kordon policije i uđu u zgradu opštine Zvečan.
Mirniji protesti Srba su zabeleženi ispred opština u Leposaviću i Zubinom Potoku.
Vaš browser nepodržava HTML5
Srpska lista traži da KFOR zameni pripadnike policije
Igor Simić i Dragiša Milović iz Srpske liste, najveće partije kosovskih Srba koja ima podršku zvaničnog Beograda, razgovarali su u ponedeljak sa američkim pukovnikom i zatražili da se policajci unutar opštine zamene pripadnicima KFOR-a.
Zahtevaju i da se povuku specijalne jedinice i da KFOR ostane da obezbeđuje zgradu.
"Zaista je bio korektan razgovor, pukovnik razume situaciju u kojoj se svi nalazimo. Naš zahtev je da se specijalne jedinice povuku i napuste opštinsku zgradu, a da obezbeđenje preuzme KFOR. On sada razgovora sa glavnim komandujućim KFOR-a u vezi sa našim zahtevom", izjavio je Milović u Zvečanu.
Šta su još zahtevi Srpske liste?
Predsednik i potpredsednik Srpske liste Goran Rakić i Igor Simić ranije su u ponedeljak razgovarali sa pripadnicima KFOR-a u Zvečanu.
Rakić je u obraćanju okupljenima rekao da imaju dva zahteva koje su preneli KFOR-u i ambasadorima u Prištini.
"Naši zahtevi su: da nelegalni, nelegitimni, šerifi kako sebe nazivaju, odu svojim kućama, pa nek šefuju svojoj rodbini. I da sva specijalna jedinica u zgradi opštine, oko zgrade, da se povuku na jug jer ovo nije policijska stanica, ovo je gradska opština", rekao je.
"Ostajemo ovde dok se ne ispune naši zahtevi. Ne odlazimo odavde dok se oni ne povuku", rekao je Simić.
"Od KFOR-a očekujemo da ostanu statusno neutralni, da ne pružaju zaštitu ilegalnim parapolicijskim jedinicama, da sačuvaju mir, mi smo zainteresovani za mir. Narod je došao da zaštiti mir i porodice", dodao je Simić.
Bisljimi: Gradonačelnici da što pre počnu raditi posao
Važno je da izabrani gradonačelnici što pre počnu da pružaju usluge građanima, istakao je u ponedeljak zamenik premijera Kosova, Besnik Bisljimi (Bislimi).
"Kao gradonačelnici opština, oni mogu da vrše svoje dužnosti samo iz opštinskih zgrada, odakle služe interesima svakog građanina bez razlike", rekao je Bisljimi.
Kurti 'preduzeo korake da popravi situaciju'
Američki ambasador Džefri Hovenije (Jeffrey Hovenier) rekao je u ponedeljak da "postoji dogovor da se deeskalacija situacije mora desiti, ali ne znam kako će se to dogoditi".
"Smatramo da nije neophodno da izabrani gradonačelnici [opština na severu] rade svaki dan u opštinskim zgradama. Kratkoročno, preporučujemo da se to ne radi", rekao je Hovenier.
Prema njegovim rečima, Vlada Kosova je uspela da nađe načina da gradonačelnici polože zakletve u alternativnim zgradama i izbegnu sukob.
Takav pristup, dodao je Hovenijer, treba primeniti i u njihovom radu.
Američki ambasador je odbio da kaže da li je Kurti prihvatio ovu preporuku ili ne.
Podizanje borbene gotovosti Vojske Srbije
Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević izjavio je da će se u ponedeljak do 14 časova završiti potpuno raspoređivanje jedinica Vojske Srbije u skladu sa naređenjem predsednika Aleksandra Vučića o podizanju borbene gotovosti.
Prethodno je, 26. maja, usred povećanih tenzija na severu Kosova, Vučić izdao naredbu da se podigne borbena gotovost Vojske Srbije na najviši stepen.
"Jedinice Vojske Srbije biće spremne da sprovedu svako naređenje, u nadi da će se naći političko rešenje", rekao je Vučević.
On je dodao da je povećana borbena gotovost Vojske Srbije kako bi se stavilo do znanja da "postoje crvene linije".