Sporazum koji bi Rusija i Iran trebalo uskoro da potpišu uključivaće bližu saradnju u oblasti odbrane, saopštio je u četvrtak ruski šef diplomatije Sergej Lavrov.
Vojne veze između dvije zemlje su izvor duboke zabrinutosti Zapada usljed ruskog rata u Ukrajini i raketnih i vazdušnih napada između Irana i Izraela na Bliskom istoku.
"Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između Rusije i Irana, koji se priprema, postaće ozbiljan faktor u jačanju rusko-iranskih odnosa", rekao je Lavrov na državnoj televiziji, a prenosi novinska agencija Reuters.
On je rekao da se sporazum priprema za potpisivanje "u bliskoj budućnosti".
Ruske vlasti su saopštile da očekuju da iranski predsjednik Masud Pezeškijan (Masoud Pezeshkian) do kraja godine posjeti Moskvu.
"To će potvrditi želju obje strane za bližom saradnjom u oblasti odbrane i interakcije u interesu mira i bezbjednosti na regionalnom i globalnom nivou", rekao je Lavrov, ne iznoseći više detalja o budućim odbrambenim odnosima dvije države.
Rusija je produbila odnose sa Iranom i Sjevernom Korejom od početka rata sa Ukrajinom februara 2022, napominje Reuters.
Predsjednik Vladimir Putin i sjevernokorejski lider Kim Džong Un (Jong Un) potpisali su u junu sličan sporazum, koji uključujući klauzulu o međusobnoj odbrani, a Sjedinjene Države i NATO su saopštili da je Pjongjang u međuvremenu poslao oko 10.000 vojnika u Rusiju radi mogućeg angažovanja u ratu.
Rusija nije negirala njihovo prisustvo i poručuje da će primjenjivati sporazum kako joj odgovara.
Pročitajte i ovo: Severna Koreja poslala 10.000 vojnika u Rusiju, navodi PentagonSjedinjene Države optužile su Teheran u septembru da isporučuje balističke rakete kratkog dometa Rusiji za upotrebu protiv Ukrajine i uvele sankcije brodovima i kompanijama koji su, kako je rečeno, umiješani u isporuku iranskog oružja.
Teheran poriče da je Moskvi dao rakete ili hiljade bespilotnih letjelica koje Rusija, prema kijevskim i zapadnim zvaničnicima, koristi protiv vojnih ciljeva i za uništavanje civilne infrastrukture, uključujući električnu mrežu u Ukrajini.
Kremlj je odbio da potvrdi isporuku iranskih projektila, ali je priznao da njegova saradnja sa Iranom uključuje "najosjetljivije oblasti".
Pročitajte i ovo: Kakve bi koristi Iran imao od izvoza balističkih raketa u Rusiju?