Vučić traži od komandanta NATO-a da 'zaštiti Srbe na Kosovu'

Komandant Komande združenih snaga NATO-a, admiral Stjuart Manč prilikom susreta sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu 20. decembra 2022.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je komandantu Komande združenih snaga NATO, admiralu Stjuartu Manču (Stuart Munsch), tokom sastanka u Beogradu, preneo molbu da NATO zaštiti Srbe na Kosovu.

"Zamolio sam da NATO zaštiti naš narod na KiM (Kosovo i Metohija) i zahvalio na razumevanju politike neutralnosti Srbije", naveo je Vučić na Instagramu uz fotografiju sastanka sa Mančom, održanom u utorak, 20. decembra.

Pročitajte i ovo: Kfor saopštio da pažljivo prati situaciju na severu Kosova

Sa Mančom je o bezbednosnoj sitaciji na Kosovu i aktivnostima KFOR-a u utorak razgovarao i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva, na sastanku su razmenjena mišljenja "o aktuelnom stanju i perspektivi partnerske saradnje Srbije i NATO", kao i pitanjima regionalne, evropske i globalne bezbednosti".

Posebno je naglašen značaj angažovanja KFOR-a "u striktnom, potpunom i nepristrasnom sprovođenju mandata koji je utvrđen i dodeljen KFOR-u na osnovu Rezolucije SB UN 1244".

Da Beograd ne želi eskalaciju sukoba na Kosovu i da je posvećen mirnom rešavanju svih pitanja putem dijaloga, saopštilo je srpsko ministarstvo odbrane, Manču je preneo i ministar odbrane Srbije Miloš Vučević.

Vučević je na sastanku sa Mančom kazao i da je Srbija "u potpunosti posvećena vojnoj neutralnosti", ali i, kako je naveo, "ostvarenju dobrih odnosa sa ključnim akterima međunarodne politike kako bi izgradila najbolje moguće partnerske odnose".

Manč o saradnji Srbije i NATO

U intervjuu agenciji Beta uoči današnjih sastanaka u Beogradu Manč je rekao da misija KFOR "u potpunosti sposobna i spremna da osigura bezbedno okruženje i slobodu kretanja za sve zajednice svuda na Kosovu".

"Od oktobra pojačavamo naše prisustvo, između ostalog dodavanjem snaga, kao i patrolama na severu Kosova ove nedelje", kazao je Manč.

Manč je podvukao i da će NATO nastaviti da razvija partnerstvo sa Srbijom, dodajući da je unapređivanje odnosa moguće i bez ulaska Srbije u savez.

"Možemo imati jake odnose sa našim partnerima, kao što imamo sa Austrijom i Švajcarskom, a da oni ne postanu članice. U potpunosti poštujemo njihovu odluku da se ne učlane u NATO, isto kao što poštujemo odluke drugih da se učlane", naveo je.

Dodao je da političke i vojne konsultacije Srbije i NATO-a postoje na različitim nivoima, uključujući Sedište NATO-a u Briselu, Savezničku komandu za operacije/Vrhovnu komandu savezničkih snaga u Evropi u Monsu i Komandu združenih snaga NATO-a u Napulju, kao i kroz direktnu komunikaciju načelnika Generalštaba Vojske Srbije i mirovne misije NATO-a na Kosovu (KFOR).

Pročitajte i ovo: Šta NATO članstvom dobijaju neutralne zemlje?


Po njegovim rečima praktična saradnja Srbije i NATO-a odvija u oblastima koje najviše doprinose bezbednosnim interesima i potrebama Srbije:

"Na primer, radili smo zajedno kako bismo bili spremniji za vanredne situacije poput poplava i šumskih požara. Takođe pomažemo Srbiji na reformama njenih bezbednosnih snaga i institucija. NATO obučava srpske vojnike za mirovne misije, i uložili smo milione evra kako bismo pomogli Srbiji da uništi stotine tona zastarele municije", kazao je Manč.

O ulozi Rusije na Zapadnom Balkanu

Navodeći da Risija na Zapadnom Balkanu radi "upravo suprotno", Manč je kazao da NATO poziva Rusiju da igra konstruktivnu ulogu u ovom delu Evrpe.

"Na mom nivou, nivou koordinacije vojnih odnosa NATO-a i Srbije, mislim da rat u Ukrajini nema nikakve negativne posledice na našu sposobnost da komuniciramo i sarađujemo. Neću komentarisati političke odluke Srbije, ali reći ću da pozdravljamo podršku Srbije dvema rezolucijama Generalne skupštine UN kojima se osuđuje agresija Rusije protiv Ukrajine", kazao je Manč.

Pročitajte i ovo: Savet EU 'duboko zabrinut' zbog neusklađenosti spoljne politike Srbije

Manč, koji u utorak ima odvojene sastanke sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i šefom diplomatije Ivicom Dačićem, naveo je da predstavnici NATO-a "redovno viđaju hakerske aktivnosti, dezinformacije, zastrašivanje i druge destabilišuće aktivnosti" Rusije na Zapadnom Balkanu.

"Prošle godine su Rusija i Kina radile zajedno u UN kako bi podrivale ciljeve međunarodne zajednice da se produži misija Evropske unije Altea (u Bosni i Hercegovini)", dodao je zvaničnik NATO-a.

Vaš browser nepodržava HTML5

Po čemu je vežba Srbije i NATO-a posebna?

O bezbednosnoj situaciji u BiH

Upitan da oceni bezbednosnu situaciju u Bosni i Hercegovini, Manč je ukazao da su se članice NATO-a na junskom samitu u Madridu dogovorile da povećaju "nivo političke i praktične podrške partnerima koji su pod rizikom ruske agresije, među kojima je i BiH".

"Saveznici NATO-a su se dogovorili da povećaju nivo podrške prilagođene BiH, koja uključuje izgradnju kapaciteta, reforme i obuku za unapređenje institucija u oblasti bezbednosti i odbrane", naveo je Manč.

Pročitajte i ovo: Most: Da li je Bosna i Hercegovina pod NATO kišobranom?