Nakon što je visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt poništio antidejtonske zakone koje je usvojila Narodna skupština entiteta Republika Srpska u vezi s neobjavljivanjem odluka visokog predstavnika i neprimjenjivanjem odluka Ustavnog suda BiH, zvaničnici iz ovog entiteta ponavljaju da neće poštovati Schmidtove odluke.
Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je Schmidt donio nelegalne odluke, te da nije legitimno izabran jer su se njegovom imenovanju u Vijeću sigurnosti protivile Kine i Rusija.
Pročitajte i ovo: Schmidt poništio antidejtonske zakone Skupštine RS-a i izmijenio Krivični zakon BiH"Ovakvi potezi derogiraju i ometaju suvereno donošenje odluka institucija na svim nivoima vlasti. Sve i da je izabran u skladu s procedurama, a nije, on nema nadležnost da poništava odluke Narodne skupštine Republike Srpske", rekla je Cvijanović, usprkos činjenici da Schmidt ima ovlasti da mijenja entitetske i državne zakone BiH.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik je, kad je bilo najavljeno da će se Schmidt obratiti javnosti, rekao da RS neće poštovati njegove odluke.
"Žele da nam oduzmu imovinu, a ako nemamo imovinu mi smo prazna ljuštura. Zato ćemo je braniti i nećemo prihvatiti odluke koje su protiv Republike Srpske", rekao je Dodik u Bratuncu, na istoku BiH, gdje se 1. jula obilježava stradanje Srba u proteklom ratu u BiH.
Odluke visokog predstavnika uslijedile su nakon što je Narodna Skupština entiteta glasala za neprimjenjivanje odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji entiteta, što je međunarodna zajednica, ali i dio bh. zvaničnika označio kao narušavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i kršenje Ustava BiH.
Zakonom, koji je Narodna skupština usvojila 27. jula, odluke državnog Ustavnog suda neće se primjenjivati i izvršavati na teritoriji RS-a dok Parlamentarna skupština BiH ne donese Zakon o Ustavnom sudu.
Vladajući u RS naročito spornima smatraju odluke Ustavnog suda u BiH o nepokretnoj imovini. Posljednja takva odluka je donesena 2. marta 2023., kada je privremeno van snage stavljen Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti u RS.
Raspolaganje državnom imovinom u BiH je zabranjeno 2005. godine dok se ne donese zakon na državnom nivou, prema odluci tadašnjeg visokog predstavnika u BiH Paddyja Ashdowna. S tim se ne slažu u RS-u, gdje tvrde da državna imovina treba pripadati entitetima.
Skupština RS-a je ranije također usvojila zakonske izmjene koje podrazumijevaju da se odluke visokog predstavnika u BiH više neće objavljivati u službenom glasniku, što je u RS-u uvjet da na snagu stupi neki zakon ili odluka postane važeća.