State Department podržao Schmidta u poništavanju antidejtonskih zakona RS-a

Reakcija State Departmenta dolazi nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt poništio dva antidejtonska zakona koje je usvojila Narodna skupština entiteta Republika Srpska

Sjedinjene Američke Države podržavaju korištenje bonskih ovlasti za održavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz State Departmenta.

Reakcija dolazi nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, koji na osnovu bonskih ovlasti može mijenjati, poništavati zakone i smijeniti zvaničnike, poništio dva antidejtonska zakona koje je usvojila Narodna skupština entiteta Republika Srpska.

"Pojedince koji se bave aktivnostima koje su u suprotnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom smatrat ćemo odgovornim za svoje postupke", napisao je na Twitteru Matthew Miller, glasnogovornik State Departmenta.

Schmidt je u subotu, 1. jula, zaustavio bilo kakve procese u vezi sa zakonima entitetske skupštine o nepoštovanju odluka Ustavnog suda BiH i neobjavljivanju odluka visokog predstavnika u Službenom glasniku RS-a, što bi značilo da odluke visokog predstavnika više neće biti priznate kao službeni zakon.

Schmidt je rekao da je odluke donio jer entitetske skupštine nemaju nadležnost da derogiraju odredbe BiH i nemaju pravo da derogiraju jurisdikciju ključnih dejtonskih institucija.

"Ovo je napad na Ustavni sud BiH i pokušaj ugrožavanja pravnog i ustavnog okvira zemlje i ključnih elemenata Daytona, kao što odluke visokog predstavnika", rekao je Schmidt u obrazloženju svojih odluka, 1. jula.

Schmidt je u posljednjem korištenu bonskih ovlasti promijenio i odredbe Krivičnog zakona BiH, proširivši ga tako da će se radnje kojima se narušava ustavni poredak tretirati kao krivično djelo.

Pročitajte i ovo:

Ambasada SAD-a u BiH: Podržavamo Schmidta u odbrani DaytonaSchmidt poništio antidejtonske zakone Skupštine RS-a i izmijenio Krivični zakon BiHDodik i Cvijanović: RS neće poštovati odluke predstavnika SchmidtaTko može zaustaviti 'državni udar' u BiH?