Novopostavljeni saudijski ambasador Najef al-Sudairi predao je u utorak, 26. septembra, akreditive palestinskom predsedniku Mahmudu Abasu tokom svoje prve posete okupiranoj Zapadnoj obali u trenutku kada SAD nastoje da doprinesu normalizaciji odnosa Izraela i Saudijske Arabije.
Poseta nerezidencijalnog ambasadora Al -Sudairija, koji je takođe saudijski ambasador i u Jordanu, smatra se pokušajem Rijada da se pozabavi položajem Palestinaca, ključnim kamenom spoticanja u saudijsko-izraelskim odnosima.
Saudijska vlada je najavila da će normalizovati odnose s Izraelom samo ako bude velikog napretka ka stvaranju palestinske države.
Na početku dvodnevne posete saudijski diplomata se sastao sa predsednikom Palestinske uprave Mahmudom Abasom i drugim palestinskim zvaničnicima.
Posle sastanka s Abasom Al-Sudairi je rekao da je poseta samo početak saradnje sa palestinskim zvaničnicima.
Palestinski ministar spoljnih poslova Rijad al-Maliki je sastanak označio "istorijskom prekretnicom".
Šesnaest godina posle sastanka arapskih lidera u Rijadu na kojem jer potvrđena Arapska mirovna incijativa i da nema mira, ni diplomatskog priznanja Izraela bez pravednog rešenja izraelsko-palestinskog sukoba, Palestinci još uvek žive pod okupacijom na Zapadnoj obali i izraelsko-egipatskom blokadom pojasa Gaze.
Ako administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena uspe da izdejstvuje sporazum između izraelske desničarske, ultranacionalističke vlade i Palestinske uprave, Saudijci bi trebalo da sklope odbrambeni pakt sa SAD i dobiju američku pomoć za civilni nuklearni program.
Međutim, postoji nekoliko prepreka, uključujući odbrambeni pakt i civilni nuklearni program, jer se strahuje da će podstaći trku u naoružanju s Iranom.
Saudijska Arabija takođe želi da Izrael da bar neku vrstu koncesija Palestincima na Zapadnoj obali, koju je osvojio zajedno s istočnim Jerusalimom i pojasom Gaze u Šestodnevnom ratu 1967. godine.
Palestinski i saudijski zvaničnici nisu rekli o kakvim koncesijama se diskutovalo, već su hvalili veze između dve vlade.
Saudijski ambasador je ponovio da oni podržavaju osnivanje nezavisne palestinske države s istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom.
Svakom naporu da se Palestincima da veća autonomija suprotstaviće se koalicioni partneri iz Netanjahuove vlade, navodi AP.
Mnogi ministri su otvoreno pozvali na aneksiju Zapadne obale.
Palestinska uprava nije objavila šta bi to dobila od Vlade Izraela.
Abas je rekao na zasednju Generalne skupštine UN u Njujorku prošle nedelje da ne može biti bliskoistočnog mira ako njegov narod ne uživa svoja "puna i legitimna nacionalna prava".
Netanjahu je u međuvrmenu rekao da je fokusiran na normalizovanje odnosa Izraela sa drugim arapskim državama pre nego što bude težio rešenju izraelsko-palestinskog sukoba.
Jevrejska država je prvi mirovni sporazum sklopila s Egiptom 1979. godine, a potom Jordanom 1994. godine.
Izrael je uspostavio dipomatske odnose 2020. godine sa tri arapske zemlje, Ujdinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom i Marokom.
Najnoviji sporazumi su pomogli da se okončaju godine izolacije i podstakli nadu da će Saudijska Arabija a zatim i druge arapske zemlje, koje su dugo odbijale da priznaju Izrael, učiniti isto.