Kako je izgledao život pod opsadom u Sarajevu?

"Bilo ih je svih vjera, nije mi bilo bitno koga šišam", stoji između ostalog u ispovijesti Idrizagića uz predmete koje je koristio tokom šišanja, a koji su sada muzejski eksponati i podsjetnik na život pod opsadom.

Upravnik muzeja Alen Leko kazao je za Radio Slobodna Evropa kako se Sarajlije osjećaju zapostavljeno, da se ne priča dovoljno o tome šta su oni sve preživjeli. 

Muzejski eksponati su najvećim dijelom lični predmeti preživjelih, a ljude koji su preživjeli opsadu nalazili su i kontaktirali i u prodavnicama, pijacama, restoranima, kafićima.

"Ima mnogo priča koje su čisto intimne, lične i onda su ljudi koji su izgubili svoje najbliže, da li djecu, roditelje, donosili njihove predmete i ispričali kako se to sve desilo, kako su poginuli i kako su oni to sve doživjeli", kaže Alen Leko

Kaže kako su dali sve od sebe da sve prikažu vjerodostojno, a priče iz ratnog Sarajeva da budu što razumljivije. Na fotografiji su rukavice muškarca koji je tokom rata sahranjivao ubijene i umrle. 
 

Nastojali su da prikažu sve aspekte života u gradu pod opsadom.
 

"Tako da smo se trudili da dočaramo kako se išlo po vodu, kako se dolazilo da hrane, da li je humanitarna (pomoć), ili kako su sadili bašte, kako se kupovalo, mijenjalo za cigare. Mnogo se pričalo o cigarama jer su one tada bile valuta najvrijednija", rekao je Alen Leko
 

Bosanski muzeji sjećanja, ustanova pod kojom djeluje muzej, nastojali su prikazati i ratnu bolnicu, s kakvim su se izazovima susretali medicinski radnici i kakav su doprinos dali u spašavanju ljudskih života.
 

Osim toga, želja im je bila vratiti sjećanje na rad pekara u ratu, pogrebnog društva "Bakije", funkcionisanje tramvaja, rad vatrogasaca i druge pojave iz ratne svakodnevnice.

Upravnik muzeja Alen Leko kaže da je na Dan grada Sarajeva Muzej otvoren za javnost.

Sarajevo je pod opsadom bilo 1.425 dana, što je najduža opsada jednog glavnog grada u modernoj historiji. 

Prema dostupnim podacima, poginulo je više od 11.000 građana, među njima više od 1.500 djece. 

Postavka pokazuje i kako je izgledao jedan prosječan štand na ratnim pijacama u Sarajevu. 

Više od 50.000 civila je bilo lakše ili teže ranjeno tokom rata u Sarajevu. 

Procjenjuje se da je oko 500.000 projektila ispaljeno na grad za vrijeme opsade, dok je zabilježeno da je dana 22. jula 1993. godine na grad ispaljeno rekordnih 3.777 projektila.

Postavka pokazuje i dijelove sarajevskih tramvaja koji su pred kraj opsade počeli voziti, ali samo ponekad, kad bi bilo struje. 

Na grad je dnevno u prosjeku ispaljivano 329 granata.