Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS) je 11. maja predložilo da se Ibrahimu Hadžibajriću, načelniku sarajevske opštine Stari Grad i Almi Destanović, zaposlenici u ovoj opštini, odredi jednomjesečni pritvor. Prijedlog je upućen Kantonalnom sudu Sarajevo.
Njih dvoje su, pored drugih, uhapšeni 10. maja u policijskoj akciji usmjerenoj protiv organizovanog kriminala.
Tužilaštvo KS je 11. maja saopštilo da je Hadžibajrić osumnjičen za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i pranje novca.
"Pritvor osumnjičenom Hadžibajriću predložen je zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogao uticati na svjedoke, prikriti dokaze, te zbog opasnosti od ponavljanja krivičnog djela. Almi Destanović pritvor je predložen zbog opasnosti od bjekstva i opasnosti da bi boravkom na slobodi mogla ponoviti krivično djelo", navodi se u saopštenju Tužilaštva KS.
Pročitajte i ovo: Načelnik sarajevske općine predat tužiteljstvu, osumnjičen za kriminal, pranje novca i mitoPored načelnika Hadžibajrića i Destanović, među uhapšenim su Elmedin Karišik i Seid Hadžibajrić.
Ibrahim Hadžibajrić i Elmedin Karišik su osumnjičeni da su ''od 2019. do maja 2023. godine, organizovali i rukovodili kriminalnom grupom, čiji su članovi bili Alma Destanović, Seid Hadžibajrić i druge osobe".
"Pojedini članovi grupe su međusobno komunicirali putem instalirane aplikacije Sky, kako bi prikrivali tragove i u konačnici dogovarali počinjenje krivičnih djela'', tvrde tužioci.
Krivična djela odnose se na nezakonito izdavanje u zakup parking prostora na području Opštine Stari grad, za najmanje tri firme nad kojima su imali kontrolu i nezakonito zaradili više stotina hiljada maraka.
Načelniku Hadžibajriću Tužilaštvo dodatno na teret stavlja i nezakonito dodjeljivanje nekretnine jednoj osobi sa područja Stari Grad, od koje je primio mito u iznosu od 150.000 maraka (oko 76.500 eura).
Protiv Hadžibajrića još jedna optužnica
Protiv načelnika Hadžibajrića je 9. maja potvrđena optužnica u drugom predmetu, koji se tiče nezakonitog zapošljavanja.
Hadžibajrić se tereti da je od marta 2020. do marta 2021. godine nezakonito otpustio šest državnih službenika i namještenika u Opštini Stari Grad, te je optužen zbog krivičnog djela povreda prava iz radnog odnosa.
Kako je saopšteno iz Kantonalnog tužilaštva, za glavni pretres postupajući tužilac je predložio sudu saslušanje 26 svjedoka, vještaka medicinske struke i izvođenje više od 200 materijalnih dokaza.
Pretresi na 30 lokacija
U policijskoj akciji 10. maja je učestvovalo više od 150 policajaca. Izvršeni su pretresi na 30 lokacija na području sarajevskih opština Stari Grad, Novo Sarajevo, Vogošća i Ilidža.
Pretreseni su stambeni objekti, poslovne i službene prostorije, te putnička motorna vozila.
U pretresima je pronađena i izuzeta dokumentacija, elektronički uređaji za pohranjivanje podataka, gotovi novac i nakit, kao i brojni drugi predmeti i dokazi od interesa.
Policija je pretresala Opštinu Stari Grad prema naredbi Suda Bosne i Hercegovine i Kantonalnog suda u Sarajevu, te u saradnji s EUROPOL-om, a pod nadzorom postupajućih tužilaca Sarajevskog i Državnog tužilaštva.
Obustavljene transakcije za devet osoba i šest pravnih subjekata
Iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) 10. maja su objavili da su u okviru akcije "Start" privremeno obustavili transakcije za devet osoba i šest pravnih subjekata u ukupnom iznosu od 429.820 maraka (protuvrijednost oko 219.000 eura) i 82.289 eura.
Također, policijski službenici SIPA-e pretresli su pet sefova na četiri lokacije u Sarajevu prilikom čega je otkriveno i privremeno oduzeto 17.100 maraka (oko 8.500 eura) i 9.290 eura, te određena količina zlatnog nakita i dokumentacije koja može poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku.
U nastavku operativnih aktivnosti, policijski službenici SIPA-e 10. maja su i prilikom pretresa dva sefa čiji su korisnici neke od tih osoba, otkrili i privremeno oduzeli 1.000 maraka (protuvrijednost 500 eura) i 2.670 eura.