Čelnici Izraela su rekli da će se boriti protiv uvođenja sankcija bilo kojoj jedinici izraelske vojske zbog navodnih kršenja ljudskih prava, nakon što su mediji javili da Sjedinjene Države planiraju nametnuti prve sankcije protiv odbrambenih snaga te zemlje.
Washington će uvesti sankcije izraelskom bataljonu Neca Jehuda (Netzah Yehuda) zbog postupanja prema Palestincima na Zapadnoj obali, javili su izraelski mediji.
Šta je bataljon Neca Jehuda?
Bataljon Neca Jehuda osnovan je 1999. godine s ciljem da prihvati vjerska uvjerenja ultraortodoksnih Jevreja i drugih religioznih regruta u vojsci.
Vlada je formirala bataljon kako bi omogućila pripadnicima ovim društvenih grupa da služe vojsku.
Dozvoljeno im je da praktikuju vjeru (vrijeme za molitvu i učenje), ali im je ograničena interakcija sa vojnikinjama.
analiza Zašto ultraortodoksni Jevreji ne služe vojsku?Za šta se bataljon tereti?
Sjedinjene Države su pozvale na krivičnu istragu nakon što su vojnici Neca Jehuda optuženi da su umiješani u smrt Omara Assada, 78-godišnjeg Palestinca-Amerikanca, koji je preminuo od srčanog udara 2022. godine nakon što je pritvoren, a kasnije pronađen napušten na gradilištu.
Nalaz obdukcije koju su izvršile palestinske vlasti pokazao je da je Assad umro od srčanog udara nakon maltretiranja.
Slučaj je privukao neobičnu pažnju zbog njegovog dvojnog državljanstva, njegovih godina i zahtjeva američkog State Departmenta za istragom Assadove smrti.
Izraelska vojska je rekla da su mu vojnici privremeno začepili usta krpom i vezali ruke plastičnim lisicama zbog odbijanja da sarađuje.
čitajte EU i SAD uvele sankcije zbog nasilja nad Palestinicima na Zapadnoj obaliKomandant bataljona Neca Jehuda dobio je ukor, a dva oficira su smijenjena, ali su izraelski vojni tužioci odlučili da ne podižu krivične prijave jer smatraju da greške koje su počinili vojnici nemaju veze sa Assadovom smrti.
Glavni vojni pravobranilac je prenio tvrdnje vojnog medicinskog zvaničnika koji ocjenjuje da je nemoguće utvrditi da je Assadovu smrt prouzrokovalo ponašanje vojnika, te da vojnici nisu mogli biti svjesni njegovog zdravstvenog stanja.
Posljednjih godina bilo je još nekoliko incidenata, od kojih su neki zabilježeni kamerom. U ovim slučajevima vojnici Neca Jehuda su bili optuženi ili ih se teretilo za zlostavljanje palestinskih zatočenika.
Bataljon je prvenstveno djelovao na Zapadnoj obali prije nego što je, nakon kritika Sjedinjenih Država, premješten sa ove palestinske teritorije krajem 2022. Jedinica odnedavno služi u Pojasu Gaze.
Šta bi sankcije značile?
Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je 19. aprila da je donio "odluke" u vezi sa optužbama da je Izrael prekršio nekoliko američkih zakona koji zabranjuju pružanje vojne pomoći pojedincima ili jedinicama bezbjednosnih snaga koji počine gruba kršenja ljudskih prava.
Takozvani Leahyjevi zakoni iz 1990-ih godina, čiji je autor tadašnji senator Patrick Leahy, zabranjuju pružanje vojne pomoći pojedincima ili jedinicama snaga bezbjednosti koji počine gruba kršenja ljudskih prava ili nisu izvedeni pred lice pravde.
Blinken je rekao da bi najava mogla biti objavljena "vrlo brzo".
Kakva je reakcija Izraela?
Izraelski čelnici su oštro reagovali na izvještaje o sankcijama.
Za premijera Benjamina Netanyahua je mogućnost uvođenja sankcija bataljonu "vrh apsurda i moralna niskost" u vrijeme kada izraelske snage vode rat u Pojasu Gaze protiv Hamasa, pokreta koji su Sjedinjene Države i Evropska unija proglasili terorističkom organizacijom.
Netanyahu je rekao da će njegova vlada "djelovati svim sredstvima" protiv bilo kakvih poteza.
Benny Gantz, ministar u ratnom kabinetu zemlje, razgovarao je sa Blinkenom 21. aprila i zatražio da "preispita buduću odluku".
Izraelska vojska je navela da je bataljon Neca Jehuda aktivna borbena jedinica koja djeluje u skladu sa načelima međunarodnog prava.