Grupa 20 vodećih svjetskih ekonomija (G20) usvojila je 9. septembra deklaraciju na samitu u Nju Delhiju u kojoj je pozvala Rusiju i Ukrajinu da osiguraju trenutne i nesmetane isporuke žita, prehrambenih proizvoda i đubriva iz ove dvije zemlje.
Domaćin samita, indijski premijer Narendra Modi, objavio je da je deklaracija usvojena i nagovijestio da su pregovarači riješili duboke razlike oko formulacije teksta o ratu u Ukrajini.
U deklaraciji se navodi da sve države moraju djelovati na način koji je u cjelosti u skladu sa ciljevima i principima Povelje UN.
Pored toga, države se moraju se uzdržati od prijetnji ili upotrebe sile da bi stekle teritoriju na račun teritorijalnog integriteta i suvereniteta ili političke neovisnosti bilo koje države, dodaje se u dokumentu.
"U ratu u Ukrajini, upotreba ili prijetnja da će biti upotrijebljeno nuklearno oružje je nedopustivo", napominje G20 i dodaje da su o ukrajinskoj krizi "postojali različiti pogledi i procjene situacije".
"S dubokom zabrinutošću primjećujemo ogromnu ljudsku patnju i negativan učinak ratova i sukoba diljem svijeta", kaže se u tekstu, bez navođenja krivca za rat.
Premijer Indije na početku samita objavio je da je ta grupa postigla konsenzus o zajedničkoj deklaraciji. Postojale su sumnje hoće li zajednička deklaracija biti moguća zbog razlika unutar skupine oko rata u Ukrajini.
Afrička unija ušla u Grupu
Modi je dvodnevni samit G20 u Indiji 9. septembra otvorio izjavom da je Afrička unija (AU) nova stalna članica. Ovaj korak je u skladu sa njegovim nastojanjima kao domaćina ovog samita da se južnoj hemisferi posveti veća pažnja.
Modi je članstvo objavio tokom svog uvodnog govora na početku samita, udarivši čekićem tri puta nakon čega je uslijedio aplauz. Rukovao se sa sadašnjim predsjedavajućim AU, predsjednikom Komorskih ostrva Azalijem Asumanijem i zagrlio ga prije nego što ga je pozvao da sjedne za sto.
"Pozivam predstavnika Afričke unije da zauzme njegovo mesto kao stalni član G20", rekao je Modi.
Iako predstavnici nekih od najjačih ekonomija u svijetu ne prisustvuju samitu, postojala je snažna podrška za članstvo Afričke unije, čime je postala drugi blok koji je stalna članica Grupe 20, poslije Evropske unije.
Modi je poručio prisutnim liderima da moraju da pronađu "konkretna rješenja" za široko rasprostranjene izazove koji, prema njegovim riječima, proističu iz "uspona i padova u globalnoj ekonomiji, podjele sjevera i juga, ponora između Istoka i Zapada".
Iako će neizostavno jedna od glavnih tema biti rat u Ukrajini, Indija u sklopu agende želi da istakne teme koje se tiču zemalja u razvoju. Te dvije teme su međutim usko povezane jer rat u Ukrajini utiče na globalna pitanja poput sigurnosti hrane i energenata.
sve o samitu Da li je svetu potreban G20?"Prijatelji, posle kovida-19, svijet se suočava sa problemima deficita povjerenja. Rat je to dodatno produbio. Ako možemo da pobijedimo kovid, možemo da pobijedimo deficit povjerenja izazvan ratom", rekao je Modi i izbjegao da pominje imena zemalja u sukobu.
Ispred Modija je na stolu tokom obraćanja stajala pločica na kojoj njegova zemlja nije navedena kao Indija, već kao "Bharat", drevno sanskritsko ime te zemlje, što je nagovijestilo da vlada ozbiljno namjerava ispuniti najave o promjeni naziva države.
Najmanje petina šefova država G20 nije bila u Nju Delhiju 9. septembra na otvaranju. Lideri Rusije, Kine i Meksika odlučili su da ne dođu, a španski predstavnik je zaražen kovidom-19.
U radnoj verziji završnog dokumenta koja je slata diplomatama i koju je dobio Asošiejted pres ne pominje se rat u Ukrajini već je ostavljen prazan odjeljak pod naslovom "Geopolitička situacija". Nije poznato od kada datira ta dostupna radna verzija.
Ulice Nju Delhija su na dan početka samita bile prazne, ukrašene svježim cvijećem i posterima sa likom premijera Modija. Sigurnosne mjere su jako stroge, a novinari su udaljeni od mjesta održavanja samita.