SAD označava Vagner grupu kao 'transnacionalnu kriminalnu organizaciju'

Sedište centra Vagner grupe u Sankt Pterburgu, 4. novembar 2022.

Američke vlasti najavile su da će ruska plaćenička grupa Vagner biti označena kao "transnacionalna kriminalna organizacija" zbog toga što je do početka rata u Ukrajini delovala kao instrument ruske moći u desetinama država. Njeno delovanje pre svega je registrovano u Siriji i više od desetine država u Africi.

Paravojna organizacija Vagner u Ukrajini je počela da u svoje redove regrutuje zatvorenike kao zamenu za odsluženje kazne.

Nove sankcije mreži podrške Vagnera

SAD će Vagner grupu, za koju se veruje da ima hiljade plaćenika u Ukrajini, označiti kao "transnacionalnu kriminalnu organizaciju", prenosi BBC.

Bela kuća je saopštila da će ove nedelje uvesti nove sankcije toj grupi i njenoj mreži podrške.

Nova oznaka Vagnera, kako navodi britanski javni servis, omogućiće američkoj vladi da primeni šire sankcije protiv te paravojne grupe, koja je, između ostalog, delovala u Siriji, Libiji i Centralnoafričkoj Republici.

Portparol za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi (John Kirby) rekao je novinarima u petak, 20. januara, da je Vagner odgovoran za "zverstva i kršenja ljudskih prava u Ukrajini i drugde".

Pročitajte i ovo: U Beogradu podnete krivične prijave zbog Vagnera

Kirbi je rekao da se sada u Ukrajini nalazi oko 50.000 plaćenika Vagnera, od čega je oko 40.000 regrutovano iz ruskih zatvora.

On je takođe rekao da fotografije američkih obaveštajnih službi prikazuju ruske železničke vagone kako ulaze u Severnu Koreju, gde su navodno pokupili pešadijske rakete i projektile namenjene Vagnerovim snagama.

SAD veruju da je prebacivanje oružja iz Severne Koreje u suprotnosti s rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, i obaveštajni podaci su prosleđeni panelu Saveta bezbednosti koji je zadužen za sankcije Pjongjangu.

S druge strane, ukazuje BBC, SAD ne veruju da su pošiljke oružja iz Severne Koreje imale značajan uticaj na borbe u Ukrajini, gde je privatna vojska nedavno bila u velikoj meri posvećena naporima Rusije da zauzme grad Bahmut na istoku zemlje.

Ukrajina navodi da su Vagnerove snage pretrpele velike gubitke nakon što im je naređeno da napreduju preko otvorenog terena dok su pod vatrom.

Tenzije među ruskim snagama

SAD ocenjuju da se povećavaju tenzije između ruskog Ministarstva odbrane i Vagnera kako se ruski predsednik Vladimir Putin sve više oslanja na Vagner u izvođenju operacija u Ukrajini, ističe CNN.

"Vagner postaje rivalski centar moći ruskoj vojsci i drugim ruskim ministarstvima", rekao je Kirbi.

Obaveštajni podaci SAD sugerišu da rusko Ministarstvo odbrane "ima rezerve" u pogledu Vagnerovog regrutovanja ruskih zatvorenika.

Pročitajte i ovo: Kako zloglasni Vagner regrutuje borce u sibirskim zatvorima

Šef Vagner grupe Jevgenij Prigožin žali se da je rusko Ministarstvo odbrane omelo ratne napore i da bi Vagnerovim borcima trebalo dati više opreme, ovlašćenja i autonomije u izvođenju operacija u Ukrajini.

Visoki američki zvaničnik rekao je za CNN prošlog meseca da je Vagner grupa izgubila hiljade boraca u Ukrajini samo u poslednja dva meseca, najviše oko Bahmuta, ali su se, prema zvaničnicima Pentagona, u nekim oblastima pokazali efikasnijim od ruske vojske.

Tenzije između ruskih odbrambenih zvaničnika i lidera Vagner grupe takođe rastu usred javnih pritužbi plaćenika da im ponestaje oprema, kao i izveštaja da Prigožin želi da preuzme kontrolu nad unosnim rudnicima soli u blizini Bahmuta.

U snimku objavljenom u ruskim državnim medijima, borci Vagner grupe žale se da im ponestaje borbenih vozila, artiljerijskih granata i municije, što im ograničava mogućnosti da zauzmu Bahmut, ukazuje CNN, dodajući da Prigožin za to krivi " birokratiju i korupciju".

SAD veruju da Prigožin otvorenim prkošenjem ruskom ministarstvu odbrane pokušava da sebi stvori pozitivan publicitet.

"Prigožin pokušava da unapredi sopstvene interese u Ukrajini", rekao je Kirbi, dodajući da "Vagner donosi vojne odluke uglavnom na osnovu onoga što će stvoriti pozitivan publicitet za Prigožina".

Prigožinov odgovor

Posle najave SAD da će Vagner grupa biti označena kao "transnacionalna kriminalna organizacija", Prigožin je u otvorenom pismu pitao Belu kuću za koji je zločin optužena njegova kompanija, prenosi Rojters (Reuters).

U pismu na engleskom Kirbiju postavljenom na Telegram kanalu pres-službe osnivača Vagnera navodi se: "Dragi gospodine Kirbi, možete li molim vas da razjasnite koji zločin je počinila PVK (privatna vojna kompanija) Vagner".

Posle navoda iz Bele kuće, oglasilo se i Ministarstvo spoljnih poslova Severne Koreje koje je osporilo tvrdnje za koje je i Prigožin rekao da su "tračevi i spekulacije".

Pročitajte i ovo: Ruski biznismen Prigožin priznao mešanje u izbore u SAD

SAD su već 2017. uvele ograničenja na trgovinu s Vagnerom, kao i u decembru prošle godine, u pokušaju da se toj grupi ograniči pristup oružju.

Evropska unija u decembru 2021. uvela je sankcije Vagneru, koji je bio aktivan u Siriji, Libiji, Centralnoafričkoj Republici, Sudanu, Mozambiku i Maliju, kao i Ukrajini.

Prigožin, koji tvrdi da je Vagner potpuno nezavisan i da ima svoje avione, tenkove, rakete i artiljeriju, SAD traže zbog mešanja u američke izbore.

Izlazak iz senke

Posle prvog pojavljivanja u Ukrajini 2014. godine, Vagner je stekao reputaciju kao nemilosrdni instrument ruske moći u senci koji je optužen za kršenje ljudskih prava u Siriji, Maliju, Centralnoafričkoj Republici i Ukrajini, piše Vašington post (The Washington Post).

Prigožin je proveo devet godina u zatvoru zbog pljačke i drugih kriminalnih dela, pre nego što je u postsovjetskom Sankt Peterburgu – gde je upoznao Putina – imao štand za hot dog, kazina i restoran.

Nakon što je godinama radio u senci Prigožin je u Rusiji postao javna ličnost posle invazije na Ukrajinu, navodi list, dodajući da je, prema američkim obaveštajnim podacima, svoje žalbe na rusku vojsku izneo i lično Putinu.

Prigožinova kompanija Konkord katering dobila je ugovore s ruskim državnim i lokalnim entitetima, posle čega je bivši osuđenik i ugostitelj počeo da se bavi i spoljnim poslovima, finansiranjem ozloglašene farme trolova u Sankt Peterburgu "Agencija za internet istraživanja", koja se mešala u predsedničke izbore u SAD 2016.

Pročitajte i ovo: Bivši vojnici iz Afganistana pred odlukom da postanu plaćenici Vegner grupe

Sam Vagner je izrastao prošle godine u veliku silu na bojnom polju pošto je Putin Prigožinu dozvolio da regrutuje osuđenike direktno iz ruskih zatvora, ističe Vašington, dodajući da je plaćenička grupa mesecima vodila brutalnu bitku protiv ukrajinskih snaga oko Bahmuta, dok je nedavno ostvarila uspehe u toj oblasti u gradu Soledaru.

"Oba su rudarski gradovi – gips u Bahmutu i so u Soledaru", rekao je Kirbi. "Mislimo da to takođe ima ulogu u tome što gospodin Prigožin tako nepokolebljiv sipa, bukvalno samo baca tela u mlin za meso da bi dobio ta dva grada. To je sasvim u skladu s njegovim načinom rada na mestima kao što je Afrika, gde traži prava na rudarenje".

Kirbi je u petak da će nova oznaka Vagnera otvoriti "dodatne puteve" da SAD prate poslovne aktivnosti te grupe širom sveta, ali i da će drugim zemljama i institucijama dati mogućnost da slede primer Vašingtona.

"Svakoj kompaniji koja razmišlja o pružanju podrške Vagneru, naša poruka je ovo", rekao je Kirbi. "Vagner je kriminalna organizacija koja čini široko rasprostranjena zverstva i kršenja ljudskih prava i mi ćemo neumorno raditi na identifikaciji, ometanju, razotkrivanju i ciljanju onih koji pomažu Vagneru."

'Duboko isprepletena s ruskom vojnom i obaveštajnom zajednicom'

Prema istraživanju Centra za strateške i međunarodne studije (Center for Strategic and International Studies – CSIS) iz Vašingtona, Vagner je verovatno delovao u nekih 30 zemalja i ima dva kampa za obuku u Rusiji, ukazuje Vašington post u drugom tekstu.

Pročitajte i ovo: Mreža ruskog Vagnera na Balkanu

Mada je navodno je privatna, CSIS ističe da su "njeno upravljanje i operacije duboko isprepletene s ruskom vojnom i obaveštajnom zajednicom" pod Putinom.

Prigožin je u septembru prvi put javno priznao da je osnovao Vagner grupu, u saopštenju koje je njegova pres-služba objavila na ruskoj društvenoj mreži VK. On je rekao da je formirao grupu za pomoć ruskim snagama na Krimu, koji je Moskva nelegalno anektirala 2014. godine, i za pomoć proruskim separatistima na istoku Ukrajine.

"Odleteo sam do jednog poligona i sam sam to uradio", rekao je on. "Tog trenutka, 1. maja 2014. godine, rođena je grupa patriota, koja je kasnije dobila ime 'Vagner'".

Ubrzo nakon što se Vagner prvi put pojavio u Ukrajini, izvešteno je da su se plaćenici povezani s grupom pojavili u Siriji, gde je 2015. Putin intervenisao na strani Bašara Asada u građanskom ratu.

Vagnerovi plaćenici su se takođe pojavili u Libiji gde su se borili na strani odmetnutog vojnog komandanta Halife Hiftera. Kao i u Siriji, podvlači Vašington post, borbe u Libiji su postale front regionalnih proksi bitki – prisustvvo Vagnerovih boraca je naznačilo da Rusija nastoji da osnaži poziciju na Bliskom istoku i severu Afrike.

Vagner i Rusija su, prema CSIS-u, proširili svoj politički i finansijski uticaj u Africi – zasad je paravojna grupa bila u 18 afričkih zemalja, što je više od polovine država na tom kontinentu.